آسمان ایکس

انهدام اهداف سطحی توسط جنگنده بمب‌افکن‌های‌ F-4 در رزمایش ذوالفقار 99

خبرگزاری تسنیم نوشت: سخنگوی رزمایش ذوالفقار ۹۹ ارتش از انهدام اهداف سطحی توسط جنگنده‌ بمب‌افکن‌های F-4 نیروی هوایی ارتش خبر داد.

در مرحله اصلی رزمایش ذوالفقار ارتش 99، جنگنده بمب‌افکن‌های F-4 نیروی هوایی ارتش پس از انجام پرواز برد بلند از پایگاه‌های خود به سمت منطقه عمومی رزمایش و انجام عملیات سوختگیری هوایی از هواپیمای تانکر، با استفاده از موشک‌های بهینه شده، نقطه‌زن و ارتقا یافته هوابه‌سطح، اهداف سطحی خود را در منطقه عمومی رزمایش منهدم کردند.

در ادامه این سناریو از رزمایش، همچنین جنگنده بمب‌افکن‌های F-4 با موفقیت عملیات تیراندازی به اهداف متحرک در دریا را تمرین کردند.

بمباران اهداف از پیش تعیین شده در ساحل بخش دیگری از طرح‌های عملیاتی تعیین شده در این رزمایش بوده که با موفقیت توسط فانتوم‌های نهاجا اجرا شد.


جنگنده F-4 (فانتوم)

فانتوم اف4، جنگنده-بمب‌افکن دو سرنشینه‌ای است که به عنوان هواپیمای رهگیر برای پر کردن خلأ موجود در جنگنده‌های دفاعی نیروی دریایی آمریکا طراحی شد. از نوآوری‌های بکار رفته در آن می‌توان به رادار دوپلر پالس پیشرفته آن و نیز بکارگیری گسترده تیتانیوم در بدنه آن اشاره کرد.

علاوه بر اندازه و بیشینه وزن برخاست بالای 60000 پوندی (27000 کیلوگرم) آن، اف4 بیشینه سرعت 2.23 ماخ را دارد و سرعت اوجگیری اولیه آن بیش از 41000 فوت بر دقیقه (210 متر بر ثانیه) است.نه محفظه خروجی آن توانایی حمل بیش از 18650 پوند (8480 کیلوگرم) سلاح، شامل موشک‌های هوابه‌هوا، هوا به زمین، هدایت‌شده، هدایت‌نشده و بمب‌های هسته‌ای را دارد.

طراحی این هواپیمای جنگنده دو سرنشینه که برد بالا و امکان حمل جنگ‌افزار بالایی را داشت پایه‌ای برای طراحی نسل بعدی جنگنده‌های سبک بهینه شده برای جنگ در طول روز بود.از فانتوم به عنوان یکی از بهترین جنگنده‌های سده بیستم میلادی نام برده می‌شود.

منبع : ویکی پدیا فارسی


جنگنده اف 4 ارتش جمهوری اسلامی ایران

فانتوم‌های اف 4 ایران می‌توانند در ارتفاع بالا و با سرعت بیش از 2 ماخ پرواز کنند. این فانتوم‌ها در هنگام پرتاب موشک، انرژی جنبشی قابل توجهی را به موشک‌ها منتقل می‌کنند. آن‌ها همچنین در مقایسه با جنگنده‌های غربی در حال خدمت، از مزیت سرعت قابل توجه و توانایی پرواز در ارتفاع بالا برخوردارند.

زمستان سال 1359 در عملیات حمله به اچ 3 ؛ 16 فروند فانتوم نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به خاک عراق حمله کردند و توانستند خسارات زیادی به تاسیسات بعث عراق وارد کنند.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
خروج از نسخه موبایل