آسمان ایکس

بازوی رباتیک چیست؟

بازوی رباتیک
5
(1)

بازوی رباتیک را می‌توان در واقع ماشینی در نظر گرفت که مانند دست انسان طراحی شده و می‌تواند هر کاری که دست یک انسان انجام می‌دهد را انجام دهد.

این بازو که با نام دیگری چون بازوی مکانیکی نیز شناخته می‌شود، قابلیت برنامه ریزی دارد و از همین جهت می‌تواند مانند دست انسان امور بسیار را انجام دهد؛ همچنین باید بدانید که بازوی رباتیک در دسته ربات‌های سری قرار دارد، اما در برخی از مواقع از نوع ربات موازی نیز دیده می‌شود.

توجه داشته باشید که این بازو می‌تواند هم به عنوان یک ربات شناخته شود و هم بخشی از یک ربات پیچیده. ما در این مقاله از سایت آسمان ایکس تصمیم داریم شما را با این وسیله آشنا کنیم و اطلاعاتی را از آن در اختیارتان قرار دهیم.


کاربرد بازوی رباتیک

بازو رباتیک امکان جابه‌جایی چرخشی یا حرکت خطی را دارد و این به دلیل اتصالاتی محسوب می‌شود که برای این بازو در اختیار گرفتیم؛ همچنین برای این بازو بخش مجری نهایی که منظور پنجه‌ی دست است نیز در نظر گرفته شده و تمام این موارد سبب شده اند که این بازور رباتیک همانند دست انسان قادر به انجام بسیاری از امور باشد.

شما با داشتن یک بازوی مکانیکی، امکان انجام بسیاری از امور مانند جوشکاری کردن، پیچاندن یا چرخاندن اشیا، بستن و … را دارید و از همین جهت شاهد آن هستیم که از این ربات در بسیاری از صنعت‌ها استفاده می‌شود.


ویژگی و مشخصات بازوی رباتیک چیست؟

زمانی که شما تصمیم به تهیه یک بازوی رباتیک دارید، باید بسیاری از پارامترهای فنی و ویژگی‌هایی که این ماشین دارد را چک و بررسی کنید. در میان انواع پارامترهای فنی و مسائلی که شما باید بر اساس نیازی که به آن دارید بررسی کنید، پارامتر و مسائل جداگانه‌ای نیز وجود دارد که در ادامه به صورت کامل به توضیح هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت.


DOF یا درجه آزادی ربات:

درجه آزادی به تعداد حرکت‌های مستقلی که توسط اتصالات و به نوعی مفاصل بازوی رباتیک صورت می‌گیرد، گفته می‌شود. این موضوع برای بسیاری از افراد با توجه به کاربردی که از دستگاه دارند، مهم به نظر می‌رسد و باید به آن توجه شود.


Payload یا امکان حمل بار:

هر بازوی رباتیک برای خود حداکثر شعاع دسترسی مشخصی دارد که می‌تواند حمل بار مشخصی را انجام دهد؛ بنابراین به میزان حمل و باری که در این شعاع دسترسی ربات صورت می‌گیرد، Payload گفته می‌شود. در زمان تهیه به این پارامتر توجه ویژه‌ای داشته باشید تا بتوانید یک انتخاب مناسب داشته باشید.


Workspace یا فضای کاری:

برای بازوی رباتیک دو شعاع متفاوت در نظر گرفته شده است که این دو شعاع را می‌توان شعاع دسترسی افقی و شعاع دسترسی عمودی در نظر گرفت و با توجه به این دو شعاع، فضایی در اختیار ربات قرار می‌گیرد که امکان انجام امور برای آن مهیا می‌شود. توجه داشته باشید که اندازه‌ی این فضا را با واحدهای چون اینچ و میلی متر اندازه گیری می‌کنند.


Accuracy یا میزان دقت ربات:

بازوی مکانیکی باید به موقعیت مطلوبی که توسط سیستم ویژه‌ای تعیین شده است برسد که این موقعیت را موقعیت مطلوب می‌گویند؛ اما موقعیت دیگری وجود دارد که به آن موقعیت حاصله واقعی می‌گویند که در واقع موقعیت به دست آماده از ربات است. هر چه دقت ربات بیشتر باشد، این دو موقعیت به یکدیگر نزدیک تر هستند و ربات می‌تواند به درستی امور لازم را انجام دهد.


Repeatability یا تکرارپذیری ربات:

اختلاف تفاوت دو موقعیت در دو دوره مختلف را تکرارپذیری می‌نامند که در واقع تکرار حرکات یکسانی است که توسط ربات انجام می‌شود.


Speed یا میزان سرعت بازور رباتیک:

پیش از هر چیزی لازم است که بدانید، پیدا کردن زمان مناسب برای هر زمینه، بسیار حائز اهمیت است و برای آنکه به درستی زمان را انتخاب کنید، ما به شما شبیه سازی فیزیکی را معرفی می‌کنیم.

توجه داشته باشید که هر زمینه کاری می‌تواند نیازمند سرعت زمان ویژه‌ای باشد که شما باید از آن مطلع باشید. نکته‌ی دیگری که در رابطه با سرعت بازوی رباتیک وجود دارد، این است که شما می‌توانید برای هر محور آن سرعت مستقل و جداگانه‌ای را در نظر بگیرید.


معرفی شرکت‌های سازنده بازوی رباتیک

شرکت‌های بسیار و گوناگونی وجود دارد که تا به حال به تولید بازوی رباتیک پرداخته اند و برای این بازوی ویژگی و خصوصیات ویژه‌ای را در نظر گرفته اند. در ادامه برخی از این شرکت‌ها را برای شما معرفی می‌کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید:

• Kuka در آگسبورگ آلمان

• Yaskawa در کیتاکیوشو ژاپن

• Fanuc در ژاپن

• ABB در سوئیس

• Kawasaki در ژاپن

• Stäubli در سوئیس

• Comau در ایتالیا

• Epson در ژاپن

همانطور که مطالعه کردید، بازوی رباتیک در بسیاری از کشورها تا به حال در بهترین برندها طراحی شده است و از آنجایی که امروزه در زمینه‌ی تکنولوژی پیشرفت‌های بسیاری داشته ایم، شاهد آن هستیم که این ربات پرکاربرد ویژگی‌های متفاوتی داشته باشد و بتوان از آن در زمینه‌های گوناگون استفاده کرد. در آخر امیدواریم که مطالعه این مقاله شما را خسته نکرده باشد و شما توانسته باشید از آن استفاده‌ی لازم را برده باشید.


بیشتر بدانید :

گیمبال چیست؟

پهپاد چیست ؟

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

خروج از نسخه موبایل