سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور

جزئیاتی از سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور (چه اتفاقی برای بالگرد حامل رئیس جمهور افتاد؟)

بالگرد حامل رئیس جمهور که بین دو بالگرد دیگر قرار داشت، بعد از برخورد به ارتفاعات سقوط میکند.

در این نوشته و ویدئو زیر جزئیات بیشتری از سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور شهید، آیت الله رئیسی را میخوانید.

چرا رئیس جمهور بعد از افتتاح سد قیز قلعه سی با خودرو به تبریز بازنگشت؟

سد قیز قلعه سی در نقطه صفر مرزی و در 10 کیلومتری شهرستان خداآفرین و در 245 کیلومتری شهر تبریز قرار دارد، مسافتی که به صورت زمینی با خودرو حدود 4 ساعت زمان میبرد و با توجه به فشردگی برنامه های آقای رئیس جمهور بازگشت به تبریز از طریق جاده ممکن نشده است. البته نزدیکترین فرودگاه عملیاتی به سد هم، فرودگاه پارس آباد مغان بود که در 120 کیلومتری سد قرار داشت و رفتن به آنجا هم 2 ساعت زمان میبرد. بنابراین تصمیم بر پرواز با بالگرد گرفته شد.

آرایش بالگرد حامل رئیس جمهور چگونه بود؟

بالگر حامل رئیس جمهور به همراه 2 بالگرد دیگر در ساعت 13:10 عازم تبریز شدند که بالگرد رئیس جمهور در وسط دو بالگرد دیگر قرار داشته و آرایش بالگردی نیز از بالا به پایین به صورت پلکانی و راست به چپ بود. مدت زمان پرواز تا مقصد یعنی پالایشگاه تبریز 1 ساعت و 15 دقیقه تعیین شد.

وضع هوا در لحظه پرواز چگونه بود؟

هوا نسبتا ابری بود ولی خبری از بارش، باد و مه نبود. گزارش هواشناسی هم آغاز بارش ها را در ساعات بعد ازظهر پیش بینی کرده بود.

چه اتفاقی برای بالگرد حامل رئیس جمهور افتاد؟

حدود نیم ساعت پس از پرواز، در حوالی معدن مس سونگون بالگردها به یک توده ابر برخورد می کنند. دستور خلبان بالگرد رئیس جمهور به عنوان فرمانده میدان، ارتفاع گرفتن بالگردها برای عبور از توده ابر هاست. بنابراین 2 بالگرد با این دستور از توده ابر عبور کرده و پس از حدود 1 دقیقه خود را به بالای ابرها می رسانند.

هنگام عبور بالگردها از توده ابر، ارتباط بالگرد حامل رئیس جمهور با دو بالگرد دیگر قطع می شود و تلاش برای برقراری تماس و جست و جو برای یافتن نشانی از بالگرد حامل رئیس جمهور بی نتیجه بود.

همچنین از آنجایی که توده ابر موجود، دید را محدود کرده بوده، جستجوی هوایی بی نتجه مانده و به همین دلیل حوالی ساعت 14، دو بالگرد دیگه تصمیم به فرود در محدوده معدن مس سونگون می گیرند تا کار جستجو برای یافتن بالگرد سوم در زمین ادامه پیدا کند.

برقراری تماس و ردیابی

همراهان پس از رسیدن به زمین تلاش میکنند با سرنشینان بالگرد حامل ریس جمهور تماس بر قرار کنند تا اینکه در ساعت 14:18 یکی از تماس ها با خلبان بالگرد مفقود شده توسط آیت الله آل هاشم، پاسخ داده می شود و همین تماس امیدها را برای یافتن بالگرد و سرنشینان زنده میکند.

تعیین محدوده جستجو بر اساس تماس حاصل شده

بر اساس اطلاعات نقطه تماس، سه روستای اوزی، اردشیر و طویل از توابع شهرستان ورزقان در 120 کیلومتری تبریز، به عنوان محل جستجو تعیین میشود.

افراد حاضر در محل، در قالب چند گروه، کار جستجو را به طور همزمان و در قالب چند جبهه آعاز میکنند. اما وسعت منطقه، شرایط جوی و سخت گذر بودن مسیر، عملبات جستجو را با مشکل مواجه میکند.

بعد از حدود 3 ساعت از وقوع سانحه و پس از آخرین تماس ها در ساعت 17:16 دیگر کسی از سرنشینان بالگرد پاسخگوی تماس ها نبود.

کمک پهپاد ترکیه

شب فرا می رسد و کار جستجو نیازمند پهپادهای مجهز به دوربین های دید در شب است.

به دلیل نزدیکی به محل حادثه و سرعت، در کار پهپادی از کشور ترکیه به کمک می رود. این پهپاد نقطه ای را به عنوان محل بالگرد سانحه دیده مشخص می کند اما با حضور نیروهای امدادی در محل تعیین شده مشخص می شود که اطلاعات نادرست بوده و نشانی از بالگرد پیدا نمیشود.

پیدا شدن بالگرد با پهپادهای ایرانی

سر انجام بعد از حدود 14 ساعت جستجو و ساعت 5:30 صبح روز بعد، ریز پرنده های شناسایی ایرانی، مکان دقیق سقوط را پیدا و اولین تصاویر از بالگرد سانحه دیده را مخابره میکند.

بالگرد در کدام منطقه سقوط کرده است؟

بالگرد محدوده ای بین روستای اوزی و طویل سقوط کرده و همه سرنشینان آن هم در این سانحه به شهادت رسیده اند.

4/5 - (4 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *