موشک دزفول

موشک دزفول؛ موشک نقطه زن زمین به زمین با برد متوسط

4
(14)

موشک دزفول موشکی قدرتمند و از نسل های جدید خانواده موشک های فاتح 110 است. این موشک بالستیک به دلیل برخورداری از ساختار و مشخصات منحصربه‌فرد و پرقدرت خود توانسته است از موشک روسی اسکندر پیشی بگیرد.

دزفول موشکی با برد متوسط است که این برد در حدود 1000 متر برآورد شده است.

موشک دزفول که در سال 1397 رونمایی شد از سوخت جامد هنگام عملکرد بهره گیری می کند. با توجه به دقت اصابت این موشک به هدف، می توان آن را از قوی ترین موشک های نقطه زن، زمین به زمین به شمار آورد.

اولین ایده جهت ساخت موشک های نسل فاتح و خصوصاً موشک دزفول از جانب شهید تهرانی مقدم معروف به پدر دانش موشکی ایران مطرح شد. هدف این شهید بزرگوار طراحی و تولید موشکی با برد متوسط بود که بتواند از سوخت جامد در ساختار فنی خود بهره بگیرد.

قابل ذکر است که ویژگی های این موشک ترکیبی از ویژگی های موشک هایی نظیر تندر 69 و راکت زلزال است.

یکی از مشخصات ویژه این موشک بالستیک این است که می توان تا لحظه اصابت آن به هدف، به طور دقیق و کامل آن را رهگیری و هدایت نمود.


ویژگی های فنی و عملیاتی و مشخصات موشک دزفول

رزمایش های انجام شده با عنوان رزمایش پیامبر اعظم و سایر رزمایش های برگزار شده که در آن ها از موشک های نسل های مختلف فاتح 110 به کارگیری شده است، نشان می دهند که موشک های جدید نظیر موشک دزفول تفاوت های عملکردی و ساختاری منحصر به فردی با دیگر موشک ها دارند.

به طور مثال موشک ذوالفقار و دزفول که تقریباً نسل های متوالی هستند، ویژگی های مشابهی دارند. طول و قطر موشک ذوالفقار به ترتیب حدود 10.3 متر و 68 سانتی متر می باشد. قطر بدنه در موشک دزفول نیز مشابه ذوالفقار است.

در رابطه با طول موشک، باید گفت که طول این موشک خصوصاً در محدوده سر جنگی آن، نسبت به موشک ذوالفقار بلندتر طراحی شده است. این افزایش طول با هدف مشخصی انجام گرفته است و آن افزایش میزان سوخت در بخش پیشران سوخت جامد موشک می باشد.

قابل ذکر است که اجزا و عناصر هدایتی در موشک دزفول در راستای طولی آن با چینش متفاوت تری نسبت به سایر موشک های نسل فاتح 110 قرار گرفته اند.

همچنین دماغه این موشک نیز تغییر شکل محسوسی در مقایسه با دیگر موشک ها داشته است و همگی این تغییرات بر اساس اصول علمی طراحی و تولید آلات جنگی و دفاعی شکل گرفته اند.

برای مثال می توان گفت به منظور انتقال حرارت کمتر به موشک، دماغه آن با انحنای بیشتری طراحی شده است تا ضمن سرعت بالای آن که از نوع هایپرسونیک بوده، حرارت تولیدی و قابل انتقال به سایر اجزای بدنه موشک، کاهش یابد.

از این رویه های اصولی و کارساز در بخش های دیگری از موشک بالستیک دزفول نظیر بالک های کناری آن نیز استفاده شده است.

بیشتر بخوانید : رونمایی از موشک بالستیک دریایی ذوالفقار بصیر در پارک ملی هوافضا سپاه پاسداران


ویژگی های منحصربه‌فرد موشک بالستیک دزفول

به منظور دستیابی به سرعت های بالاتر قبل از جدا شدن کلاهک موشک از بدنه آن، از بالک های پایدارساز بهره گیری شده است. همچنین موشک دزفول مجهز به پرتابگرهای قوی دو فروندی و از نوع چهار محوره می باشد تا موشک به درستی در مسیر حرکت خود وارد شود.

لازم به ذکر است که این موشک قابلیت جدا شدن سر جنگی از بدنه را دارد و این ویژگی، یکی از وجه های تمایز آن با سایر موشک های این نسل و خانواده است. دقت نقطه زنی دزفول در حدود 10 متر تخمین زده می شود.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *