آسمان ایکس

با انواع موشک شهاب آشنا شوید

موشک شهاب

انواع موشک شهاب

5
(1)

ایران توانسته است با تقویت قدرت موشکی خود، یک سلاح بازدارنده را برای افزایش توان دفاعی تولید نمایند. موشک شهاب از جمله ادوات نظامی جمهوری اسلامی ایران می باشد که با تکنولوژی روز دنیا در حال پیشرفت است. این موشک معروف در دنیا از نوع موشک بالستیک است که می‌تواند به راحتی آسیا و اروپا را تحت شعاع خود داشته باشد. توانمندی دفاعی ایران در تولید موشک شهاب نشان داد که این کشور پیشرو در علم مهندسی نظامی روز دنیا است.

در این مطلب قصد داریم به انواع موشک شهاب و قابلیت های آن بپردازیم:


موشک شهاب ۱

این موشک ساخت ایران که در کلاس موشک‌های کوتاه برد قرار دارد، بر پایه موشک های اسکاد-بی ساخته شده است. اسکاد-بی در دهه شصت از طریق سوریه و لیبی وارد کشور شده است.

برد شهاب ۱ شعاعی ۳۰۰ کیلومتری را تشکیل می‌دهد. در بین سالهای ۶۷ تا ۷۳ ایران و سازنده های این نوع موشک از شهاب بوده است.

این موشک در دوران دفاع مقدس به ایرانیان، در تخریب اهداف عراقی کمک زیادی کرد. طبق برآوردها مشخص شده است که ایران در زمان جنگ تحمیلی بالغ بر ۲۰۰ عدد شهاب ۱ به سمت اهداف عراقی شلیک کرده است.

طی دهه ۹۰ ایران با پیشرفت در ساخت موشک های دیگر، شهاب ۱ را از حالت عملیات ساخت خارج نموده و به کشورهای عمان سوریه و لبنان فروخته است.


موشک شهاب ۲

موشک شهاب ۲ جانشینی برای نسل قبل موشک شهاب می باشد. که از نسل همان موشک های اسکاد-بی و در دهه ۷۰ به تولید انبوه رسیده است.

تفاوت این نسل از شهاب نسبت به نسل گذشته ی آن، افزایش برد و حمل مواد منفجره بیشتر در کلاهک جنگی شهاب 2 است.

از جزئیات حداکثر برد پرتاب آن، می توان در تیررس بودن اهداف نظامی در کشورهایی مانند کویت، قطر، عمان و عراق اشاره کرد.


موشک شهاب ۳

موشک شهاب 3

موشک شهاب ۳، موشکی از نوع بالستیک میان‌برد با سوخت مایع است که با ایرانی سازی موشک ندونگ کره شمالی ساخته شده و در دهه ۸۰  به تولید انبوه رسیده است.

این موشک قابلیت اتصال کلاهک جنگی ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلویی را دارا می باشد، که بسته به حجم کلاهک جنگی آن دارای بردی بین ۱۳۰۰ تا ۲۱۰۰ کیلومتر است. وزنی معادل ۱۶ تن و قطری به اندازه ی 1.3 متر به همراه طول ۱۶ متری از خصوصیات ظاهری این نوع موشک می باشد.

برای آشنایی با کلاهک موشک کلیک کنید.

در نسخه های بروزتر از این موشک عنوان شده است که می تواند به بردی معادل 3000 کیلومتر دست یابد.


موشک شهاب ۴

موشک شهاب ۴ که به عنوان یک موشک دوربرد در ایران ساخته شده است، هدف ایران از ساخت این موشک استفاده از قابلیت های پروازی آن برای حمل ماهواره های ارتباطی و یا مخابراتی به مدار زمین ساخته شده است.

بردی در حدود 3000 کیلومتر شهاب 4، این امکان را برای ایران ایجاد کرده است که بتواند، در زمره ی کشورهای دارای صنعت ساخت موشک فضایی قرار بگیرد.

این آخرین موشک شهاب بود که بطور رسمی توسط مقامات نظامی ایرانی به تأیید رسیده است.


موشک شهاب ۵

این موشک بالستیک در رده موشک های دوربرد قرار دارد، که تاکنون هیچ گاه تأیید رسمی برای وجود آن، از سوی مقامات نظامی کشور جمهوری اسلامی ایران صورت نگرفته است.

شهاب ۵ فقط در گزارش نظامی مقامات خارجی عنوان شده است که قابلیت هدف قرار دادن اروپا را دارد. در خصوص این موشک اطلاعات کمی عنوان شده است.


موشک شهاب ۶

شهاب ۶ اولین موشک بالستیک دوربرد با سوخت چند مرحله ای مایع و جامد در جمهوری اسلامی ایران است.

جزئیات بیشتری از آن نسبت به نسل پیشین موشک شهاب، طی گزارشات غیر رسمی عنوان شد، اما به طور رسمی از سوی مقامات نظامی ایران تأیید نشده است.

بردی معادل ۸۰۰۰ کیلومتر و سرعت تقریبی ۸۷۰۰ متر در ثانیه از قابلیت‌های شهاب ۶ است. این نوع موشک دارای قابلیت حمل کلاهک جنگی دو هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ کیلوگرمی را داراست، که یک نمونه ایرانی سازی شده از موشک بالستیک دوربرد کره شمالی می باشد.

طی ادعای تحلیلگران نظامی خارجی ایران با ساخت این موشک می تواند، ساحل شرقی خاک ایالات متحده آمریکا را تحت اصابت قرار دهد.

در حال حاضر نیز ایران در حال تکمیل موشک های شهاب خود با کمک کره شمالی است. طبق ادعاهای غیر رسمی گفته می شود، شهاب 6 می تواند کلاهک هسته ای را تا برد 5000 کیلومتری حمل کند.

مقالات مرتبط :

تفاوت موشک کروز و بالستیک

غرش موشک های بالستیک ایران در رزمایش پیامبر اعظم 15


منابع :

  1. ویکی پدیا
  2. خبرگزاری مهر
  3. خبرگزاری تابناک

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

خروج از نسخه موبایل