موشک فاتح المبین

موشک فاتح المبین؛ موشک رادار گریز نقطه زن

4.6
(13)

موشک فاتح المبین که نسل نوینی از موشک های خانواده فاتح است، از جمله موشک های بالستیک ضد ناو و نقطه زن اهداف زمینی و دریایی می باشد که در اواسط مرداد ماه سال 1397 رونمایی شد. این موشک با بهره گیری از سیستم های جستجوگر هوشمند و قابل هدایت، توان رهگیری و انهدام اهداف مختلف را دارد.

روند طراحی و تولید این موشک تاکتیک پذیر و قدرتمند در زمینه تشخیص و نشانه گیری هدف، به طور کامل در داخل کشور انجام گرفته است و از این رو می توان گفت که این موشک 100 درصد بومی ایران اسلامی است.

موشک فاتح المبین به‌واسطه مجهز بودن به سیستم های رادار گریز، می تواند از سد سامانه های ضد موشکی دشمن عبور کرده و با دقت بالایی، هدف ثابت یا متحرک خود را مورد اصابت قرار دهد.

در ادامه به معرفی کامل مشخصات و ویژگی های این موشک بالستیک می‌پردازیم.


مشخصات و ویژگی‌های موشک فاتح المبین

موشک فاتح المبین با برخورداری از برد حدود 500 کیلومتر، در زمره موشک‌های کوتاه برد است. این موشک قابلیت رهگیری اهداف مختلف ثابت و متحرک هم در خشکی و هم در دریا را دارد.

از مشخصات موشک فاتح المبین این است که در شرایط آب و هوایی و تمامی ساعات شبانه روز قابلیت رهگیری اهداف و اصابت دقیق به آن ها را دارد. این موشک قابلیت به‌کارگیری در موقعیت جنگ الکترونیک را نیز دارد.

در واقع می توان گفت موشک فاتح المبین از ویژگی های ساختاری و ظاهری برخوردار است که می تواند به عنوان یک سلاح تمام عیار و در هر گونه شرایط پیچیده ای به خوبی وظیفه ای را که برای آن طراحی شده است، انجام دهد.

از جمله مشخصات فنی موشک فاتح المبین می توان به سر جنگی موشک با وزن بین 450 تا 650 کیلوگرم اشاره کرد.

سرعت این موشک در حدود 5 ماخ تقریب زده می شود و خطای آن کمتر از 5 متر برآورد شده است. سوخت این موشک از نوع سوخت جامد است و از قابلیت سر جداشونده پشتیبانی می کند.

در ساختار فنی این موشک از سیستم های جستجوگر پیشرفته و سامانه های هوشمند جهت شناسایی و تعیین موقعیت اهداف بهره گیری شده است.


موشک فاتح المبین؛ دهمین عضو خانواده سیزده نفره موشک های فاتح

موشک فاتح مبین

قابل ذکر است که هنوز از سوی وزارت دفاع و نیروهای مسلح اطلاعات رسمی و دقیقی از مشخصات فنی این موشک به طور کامل منتشر نشده است؛ اما در حال حاضر می دانیم که موشک فاتح المبین دهمین عضو خانواده موشک های فاتح است و به طور کلی از ساختاری نسبتاً نزدیک با موشک های این خانواده برخوردار است.

9 عضو قبلی به ترتیب موشک های فاتح 110_A، فاتح 110_B، فاتح 110_C، فاتح 110_D، فاتح 313، ذوالفقار، خلیج فارس، هرمز 1 و هرمز 2 هستند.

موشک های نسل یازدهم، دوازدهم و سیزدهم این خانواده نیز به ترتیب دزفول، رعد 500 و شهید حاج قاسم نام دارند. در نسل های مختلف این خانواده به ترتیبی که نام برده شد، برد به طور معمول و در اکثر موارد افزایش یافته است و ویژگی های عملیاتی نظیر دقت نشانه گیری و دقت اصابت ارتقا داده شده است.

بیشتر بخوانید : موشک دزفول؛ موشک نقطه زن زمین به زمین با برد متوسط

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *