موشک قدر 110

آشنایی با موشک قدر 110

موشک قدر 110 که دارای برد متوسط بوده و توسط مهندسین ایرانی ساخته شده است در دسته موشک های بالستیک قرار می گیرد و دارای دو نوع مختلف به نام قدر H و قدر F می باشد. تفاوت این دو نسخه در میزان برد آنها است که گفته می شود موشک قدر اچ دارای برد 1650 کیلومتر و قدر اف دارای برد 1950 کیلومتر است. در ادامه با مشخصات و ویژگی های موشک قدر 110 بیشتر آشنا خواهید شد.


معرفی موشک قدر 110

مهندسین ایران بیان می کنند که موشک قدر 110 از بهینه سازی و توسعه داده شده موشک شهاب 3 است.

از سوی دیگر برخی دیگر بیان می کنند که سوخت این موشک به صورت دو مرحله ای است به گونه ای که در مرحله اول از سوخت مایع و در مرحله دوم از سوخت جامد استفاده می کند و همین مورد نیز برد آن را افزایش می دهد.

بیشتر بخوانید: تفاوت سوخت جامد و سوخت مایع در موشک چیست؟

یکی از مزیت های اصلی موشک قدر 110، نصب آسان آن است که نیاز به زمان زیادی ندارد.

این موشک بالستیک به راحتی می تواند در زمین، هوا و دریا مورد استفاده قرار گیرد و برای جنگ های سنگین گزینه خوبی باشد.

منظور از بالستیک، موشکی می باشد که می تواند پس از پرتاب مسیر خود را به صورت منحنی طی کند تا به هدف اصابت نماید.


مشخصات موشک قدر 110

موشک قدر 110 از چندین بخش اصلی به نام های مخزن سوخت، سامانه هدایتی، موتور و قسمت بازگشت به جو ساخته شده است.

قبل از اینکه شما این موشک را پرتاب نمایید، می توانید مسیر آن را به خوبی مشخص نمایید. البته امکان تغییر مسیر نیز پس از پرتاب وجود دارد.

باید در نظر داشت که در ابزارهای جنگی این موشک دارای جایگاه ویژه ای است زیرا می تواند کلاهک های هسته ای را با خود حمل نموده و سرعت بالایی داشته باشد.

به گفته برخی از مسئولین این موشک، آذرخش نامرئی بوده که توانایی هدف گیری و نقطه زنی خوبی دارد. البته یکی از ویژگی های عالی موشک قدر 110، توانایی رادار گریزی آن است که امروزه بسیار مورد توجه می باشد.

بررسی مشخصات و ویژگی های موشک قدر 110


ویژگی های موشک قدر 110

موشک قدر 110 در دسته سریع ترین موشک های جهان قرار دارد و می تواند سرعتی در حدود 6 ماخ را ارائه دهد.

همچنین باید در نظر داشت که می توان به کمک آن مواد سنگین را نیز جابجا نمود لذا جای تعجب نیست که کلاهک اتمی 320 کیلو تنی را به راحتی حمل نماید.

یکی دیگر از ویژگی های عالی موشک قدر 110، زمان آماده سازی آن است که به نسبت سایر موشک ها کمتر می باشد. این موشک را می توان در زمان کمتر از 30 دقیقه آماده پرتاب نمود.

موشک قدر 110 می تواند در زمان حرکت به راحتی مکان و مسیر خود را تغییر دهد تا از انهدام جلوگیری شود.

یکی از ویژگی های جالب دیگر این موشک، دارا بودن سیستم خلبان خودکار و GPS پیشرفته است که به دقت بالای موشک کمک شایانی می نماید.

از لحاظ اندازه باید بیان داشت که هر کدام از دو نسخه این موشک دارای طول متفاوتی هستند.

نسخه اول ساخته شده موشک قدر 110، دارای طولی به اندازه 17.5 الی 18.5 متر بود که در نسخه دوم طول آن به 19 الی 20 متر افزایش یافت.

گروهی از متخصصان بیان می دارند که می توان این موشک را در رده موشک M-18 چین دسته بندی نمود که بسیار مهلک و کشنده محسوب می شود.

در دسته موشک های میان برد، می توان بیان داشت که قدر 110 جزء قوی ترین ها محسوب می شود و می تواند هدف گیری دقیقی را نیز انجام دهد.

موشک فوق کاملا ایرانی بوده و توسط مهندسان ایرانی در صنایع موشکی شهید همت ساخته شده است.

با توجه به اینکه سرعت فعالیت قدر 110 بسیار سریع است و می تواند دارای برد 1500 تا 2000 کیلومتر باشد در بین موشک های میانبرد حرف اول را در ایران می زند.

در قدر 110 برای جلوگیری از رهگیری، کلاهک طی عملیات پرتاب جدا می شود البته باید بیان داشت که این کلاهک دارای باله های هدایت بوده که می تواند دقت موشک را بین 10 تا 20 متر افزایش داده و خطای مرحله آخر را کاهش دهد. جداسازی کلاهک نیز معمولا در مراحل آخر صورت می گیرد.


حرف آخر

در این مقاله درباره ی موشک بالستیک ایرانی قدر 110 و مشخصات و ویژگی آن صبحت کردیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد . همچنین می توانید برای آشنایی بیشتر با دیگر موشک های ایران کلیک کنید و مشخصات هر یک از آنها را بررسی کنید.


منابع:

  • ویکی پدیا فارسی
  • باشگاه خبرنگاران جوان
  • وصل نیوز
5/5 - (3 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *