آسمان ایکس

موشک قدر F موشکی دقیق و نقطه زن

موشک قدر F

موشک قدر F

1
(1)

موشک قدر F یکی از دقیق ترین موشک های بالستیک ساخته شده در داخل کشور بوده که این موشک می تواند اهداف خود با دقت بسیار خوبی هدف قرار دهد. این موشک نمونه تقویت شده موشک شهاب 3 است و بنا به گفته برخی از منابع قدر F از طراحی دو مرحله ای برخوردار بوده که این موضوع سبب شده تا برد این موشک به نزدیک 2000 کیلومتر برسد.

در دنیای امروز استفاده از موشک ها به عنوان گزینه مناسبی جهت پاسخ دهی به حملات دشمنان به حساب می آید. به طوری که هزینه و تلفات استفاده از موشک بسیار کم تر از سایر گزینه های نظامی بوده و علاوه بر آن بهره گیری از قدرت موشکی سرعت پاسخ دهی سریع‌تری را به ارمغان خواهد آورد.

بهتر است بدانید که قدرت موشکی کشورمان ایران در چند سال اخیر با پیشرفت چشمگیری روبرو شده است. به این صورت که در حال حاضر ما شاهد طراحی و ساخت انواع موشک های دوربرد، میان برد و کوتاه برد توسط نیرو های مسلح کشور هستیم.

ساخت موشک های پرقدرتی همچون موشک قدر F باعث شده تا کشور های منطقه و سایر کشور های جهان نگاه ویژه ای به توان دفاعی کشور ایران داشته باشند.

بیشتر بخوانید : فرق موشک بالستیک و کروز چیست؟


مشخصات فنی موشک بالستیک قدر F

موشک قدر F به عنوان یکی از موشک های دوربرد ایرانی به شمار می آید که این موشک جهت حرکت و رسیدن به هدف خود از سوخت مایع استفاده می کند.

این موشک بالستیک با وزنی در حدود 15 تن و طولی در محدوده 15 الی 17 متر با قطری بیش از 1 متر می تواند کلاهکی را با وزن 650 کیلوگرم حمل کند. همچنین این موشک توانایی هدف قرار دادن اهدافی را تا شعاع 2 هزار کیلومتر خواهد داشت.

این موشک با توجه به ویژگی هایی که دارد در خانواده موشک های بالستیک زمین به زمین قرار می گیرد. همچنین موشک قدر F می تواند در حداقل برد خود اهدافی را در شعاع 500 کیلومتری نابود کند.

وزن این موشک در مقایسه با موشک شهاب 3 حدودا 2000 کیلوگرم بیشتر بوده ولی برد موشک قدر در مقایسه با شهاب 3 حدود 800 کیلومتر بیشتر است.

وجود برخی ویژگی های قدر F حاکی از آن بوده که در ساخت این موشک از تکنولوژی جدیدی استفاده شده است.

بسیاری از مقامات نظامی کشور از این موشک به عنوان یک گزینه مناسب جهت هدف قرار دادن اسرائیل یاد می کنند. زیرا با دقت بسیار خوبی که دارد می تواند اهدافی را در هزاران کیلومتر دورتر از خاک کشور مورد هدف قرار دهد.


ویژگی های موشک قدر F

همانطور که در ابتدای این مطلب عنوان گردید این موشک یکی از موشک های بالستیک دوربرد و نقطه زن کشور بوده که با تلاش چندین ساله نیروهای مسلح کشور ساخته شده است. وجود برخی از ویژگی های قابل توجه در این موشک باعث شده تا از آن به عنوان موشک اسرائیل کوب یاد شود. به همین منظور برخی از ویژگی های موشک قدر F عبارتند از :
• دقت بالا در هنگام هدف قرار دادن اهداف
• استفاده از سوخت مایع
• قابلیت حمل کلاهکی به وزن 650 کیلوگرم
• برخورداری از کلاهک های شدید الانفجار مانند: بلاست و بارانی

همچنین بخوانید : موشک بالستیک شهید حاج قاسم سلیمانی


منابع : 

1. ویکی پدیا فارسی
2. باشگاه خبرنگاران جوان
3. خبرگزاری ایسنا

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

خروج از نسخه موبایل