آسمان ایکس

در نخستین رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چه گذشت؟

رزمایش بزرگ پهپادی ارتش

نخستین رزمایش بزرگ پهپادی ارتش

5
(1)

نخستین رزمایش بزرگ پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران روز سه شنبه مورخ 16 دی ماه سال 1399 با شرکت صدها فروند پهپاد از نیروهای چهارگانه ارتش در منطقه عمومی سمنان آغاز شد.

پهپاد چیست؟

این رزمایش که با عنوان نخستین رزمایش پهپادی توسط ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، دو روز به طول انجامید و در طی آن، صدها فروند از پهپادهای عملیاتی نیروهای زمینی، پدافند هوایی، هوایی و دریایی ارتش در منطقه عمومی سمنان و نقاط مختلفی از مرزهای کشور در مانور نظامی قابلیت های خود را به نمایش گذاشتند.

همچنین در این رزمایش از برخی تجهیزات، دستاوردها و زیرسامانه‌های پهپادی تولید شده توسط متخصصان ارتش، در قالب یک نمایشگاه در منطقه عمومی سمنان، با حضور مقامات و فرماندهان عالیرتبه نیروهای مسلح رونمایی شد.

ما قصد داریم در این نوشته از آسمان ایکس، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ارتش، یک گزارش تکمیلی از این دو روز به همراه ویدئوهای آن‌ها به شما ارائه دهیم، پس ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.


اولین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش

در اولین روز این رزمایش بزرگ، سردار سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و امیر سرلشکر موسوی فرمانده کل ارتش، از یگان‌ها و سامانه‌های پهپادی ارتش که در قالب یک نمایشگاه به نمایش در آمده بودند، بازدید کردند.

در این نمایشگاه که شامل دستاوردهای پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از پهپادهای عملیاتی از نیروهای چهارگانه ارتش است، صدها فروند انواع پهپادهای رزمی، بمب‌افکن، رهگیر، شناسایی و مراقبتی، جنگالی، انتحاری به نمایش درآمد.

دستاوردهای پهپادی ارتش از جمله پهپادهای کمان، کرار، کیان، سیمرغ، انواع مهاجر، انواع ابابیل، یسیر، صادق، حازم، انواع مولتی روتورهای رزمی و پشتیبانی رزمی با قابلیت اجرای عملیات در محیط جنگ الکترونیک و مجهز به سامانه‌های اخلال و فریب راداری از جمله سامانه‌هایی بودند که رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده کل ارتش از آنها در این نمایشگاه بازدید کردند.

لیست پهپادهای ایران 

همچنین در این نمایشگاه برای نخستین بار از تعدادی از محصولات جدید در حوزه پرنده‌های بدون سرنشین رونمایی شد.

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، روز سه‌شنبه (نخستین روز رزمایش) در بازدید از یگان‌ها و سامانه‌های پهپادی ارتش در جریان برگزاری تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش با اشاره به بازدارندگی و پیشرفت ارتش و نیروهای مسلح در حوزه پهپادی و اقتدار دفاعی کشور اظهار کرد: امروز دستاوردهای جدید و فوق‌العاده ارزشمندی از فعالیت‌های تحقیقاتی نیروهای چهارگانه ارتش جمهوری اسلامی ایران را شاهد هستیم.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر این که در لبه فناوری جهانی در حال پیشرفت روزافزون قرار داریم، افزود: مسئله پهپاد در ارتش جمهوری اسلامی ایران، در مسیر بلوغ ارزشمندی قرار گرفته است که در این تمرین بزرگ پهپادی بخش‌هایی از این پیشرفت‌ها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
باقری خاطرنشان کرد: تمرین پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین رزمایش‌های متعددی که در روزهای اخیر در خلیج‌فارس صورت گرفته و در روزهای آتی صورت خواهد گرفت، نشانگر آمادگی کامل نیروهای مسلح برای مقابله با هرگونه تهدید نسبت به امنیت و دفاع کشور عزیزمان است.
وی درخصوص آخرین وضعیت منطقه خاطرنشان کرد: متاسفانه در روزهای اخیر تحرکاتی از جانب ارتش تروریست و جنایتکار آمریکا در منطقه صورت گرفته است و پروازهایی از هواپیماهای دوربرد یا سایر موارد را در جهت قدرت‌نمایی و ایجاد وحشت به نمایش گذاشتند. همچنین اتهاماتی را به جمهوری اسلامی وارد کرده‌اند که این آمادگی‌ها و رزمایش‌های متعدد و انتقال نیرو در راستای به نمایش گذاشتن آمادگی کامل نیروهای مسلح برای دفاع از مرزهای زمینی، هوایی، دریایی و امنیت ملی کشور است.
رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: با وجود اینکه جمهوری اسلامی ایران قصد تهاجم و تجاوز به هیچ کشور همسایه‌ای را ندارد، اما در برابر هرگونه تهدید به طور کامل آماده است، دستان نیروهای مسلح قهرمان ما بر روی ماشه‌ها قرار دارد و چنانچه دشمنان کوچکترین خطایی کند، حتما نیروهای مسلح پاسخ جانانه‌ای خواهند داد.

دریادار سید محمود موسوی معاون عملیات ارتش روز سه‌شنبه (نخستین روز رزمایش) در تشریح ابعاد مختلف این تمرین بزرگ اظهار کرد: به یاری خدا ویژگی‌هایی در پهپادهای ارتش فراهم شده است که با استفاده از سامانه‌های موشکی و تیرباری، عملیات موفقی علیه پرنده‌های بدون سرنشین و با سرنشین مهاجم در ارتفاعات بلند انجام دهند.
وی با تاکید بر بی‌ اثر بودن تحریم‌های ظالمانه دشمن و محدودیت‌هایی که در زمینه واردات و صادرات تجهیزات دفاعی انجام داده است، افزود: توانایی، استعدادها و تعهد متخصصان غیور ارتش موجب شده تا بروزترین موشک‌های هوا به سطح و همچنین بمب‌های نقطه زن و هوشمند، بر روی پهپادها تجهیز شود که انهدام اهداف ثابت و متحرک در زمین و دریا را ممکن ساخته است.
معاون عملیات ارتش خاطرنشان کرد: نصب و استفاده از سامانه‌های مقابله با جنگ الکترونیک در پهپادهای ارتش، موجب شده است که این پهپادها به راحتی از سامانه‌های راداری عبور کرده و اهداف مورد نظر را در فواصل دور با کمترین خطای ممکن مورد تهاجم و حمله قرار بدهند.
امیر دریادار موسوی حمله به اهداف دوردست و اقدام آفندی علیه اهداف ثابت و متحرک در زمین، هوا و دریا را از اهداف اصلی این تمرین بزرگ رزم پهپادی دانست.


ویدئو اولین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش


دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش

در دومین روز از رزمایش و در مرحله اصلی، پهپادها بر اساس انتظارات و اهداف تعریف شده، ماموریت خود را انجام دادند.
در این بخش از رزمایش، پهپاد کرار با شلیک موشک هوابه‌هوای آذرخش یک هدف هوایی با سطح مقطع راداری کم و در ارتفاع بالا را با موفقیت مورد اصابت و انهدام قرار داد.
تیراندازی پهپاد کرار با استفاده از محموله تیربار و انهدام اهداف متخاصم هوایی از دیگر اقدامات عملیاتی انجام شده در این بخش از تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش بود.
همچنین انهدام اهداف سطحی، استحکامات و مواضع دشمن با پهپادهای کرار مجهز به بمب‌های 500 پوندی MK-82 نیز در این مرحله از تمرین رزم پهپادی ارتش با موفقیت انجام شد.

در ادامه مرحله نهایی تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش، پهپادهای ابابیل نیروی زمینی ارتش مجهز به موشک‌های هوابه‌زمین و نقطه‌زن الماس با موفقیت اهداف سطحی خود را مورد اصابت قرار دادند.
موشک الماس که توسط متخصصان و دانشمندان جوان کشورمان طراحی و تولید شده قادر است اهداف زمینی را با دقت بسیار زیاد مورد اصابت قرار دهد.

بکارگیری ریزپرنده تاکتیکی زنبور بدون خلبان برای انجام عملیات شناسایی و ارسال برخط تصاویر به مراکز کنترل و فرماندهی نیز از دیگر اقداماتی است که در این رزمایش انجام شد.

پرواز پهپاد عمود پرواز پلیکان از روی شناورهای نیروی دریایی ارتش در آب‌های جنوب کشور و انجام عملیات شناسایی و گشت دریایی از دیگر اقدامات انجام شده در این بخش از رزمایش بود.
پهپاد عمودپرواز پلیکان که محصول نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی است؛ گستره این رزمایش را به آب‌های جنوب کشور کشاند و با پرواز بر شناورها و انجام عملیات شناسایی و گشت دریایی مسوولیت خود را با موفقیت تمام کرد.

مطالعه بیشتر : آیا عمودپرواز با پهپاد تفاوت دارد؟

پرواز جمعی پهپادهای شرکت کننده در رزمایش با بهره گیری از هوش مصنوعی نیز از دیگر اقدامات فناورانه ای بود که در این بخش از رزمایش انجام شد.

بکارگیری کوادکوپترهای تاکتیکی رزمی از دیگر اهداف تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش در منطقه عمومی سمنان است. در این بخش کوادکوپترهای نیروی زمینی ارتش با رهاسازی بمبلت‌های کوچک با موفقیت اهداف سطحی خود را منهدم کردند.

به گزارش روابط عمومی ارتش، در تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران علاوه بر این طرح ابتکاری که موجب ارتقاء قدرت تحرک و جابجایی در حین اختفا خواهد شد عملکرد پرنده های عمودپرواز با قابلیت پرتاب بمب های سبک ترکشی نیز یا موفقیت آزمایش شد.

همچنین در اجرای مرحله اصلی تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش، پهپادهای انتحاری برد بلند با طی مسافت 1400 کیلومتر از سواحل مکران اهداف پیش‌بینی شده در منطقه تمرین را با موفقیت منهدم کردند.

به گزارش از پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش اظهار داشت: در تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش جمهوری اسلامی ایران، تنها بخشی از اقتدار پهپادی ارتش با ماموریت‌های مختلف به نمایش گذاشته شد، توانایی‌های پهپادی ما به‌ مراتب بیش از این چیزی است که مشاهده شد.
امیر موسوی با اشاره به اینکه امروز پهپادها بخش مهمی از توان تجهیزاتی نیروهای مسلح در همه ارتش‌های جهان هستند، افزود: ارتش جمهوری اسلامی ایران در بخش پهپادی صاحب قدرت بسیار خوبی است که اگر یک روزی لازم باشد در میدان عمل این قدرت را به دشمن نشان دهد، با اقتدار و توان بسیار زیادی این اتفاق خواهد افتاد.
فرمانده کل ارتش خاطر نشان کرد: برگزاری تمرین بزرگ رزم پهپادی ارتش هشداری است به دشمنان که به فکر بیفتند و دچار محاسبات غلط نشوند. اگرچه ما معتقدیم که دشمن به خیال خودش با نشان دادن این هیمنه‌ پوشالی که از خودش نشان می‌دهد، قصد دارد جلوی ضربه انتقام سخت را بگیرد، غافل از اینکه ضربه انتقام سخت؛ زمان، مکان و اندازه‌اش در اختیار ماست و دشمن هرگز نخواهد توانست زمان، مکان و اندازه‌اش را پیش بینی کند. کوچکترین هدف ما در این ضربه‌ی انتقام، اخراج و بریدن پای آمریکایی‌ها از منطقه است.
وی افزود: اگر دشمن در محاسبات خود دچار اشتباه شود قطعاً ضربه‌ای را از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دریافت خواهد کرد که از هر کرده‌ای که تا الان داشته است، پشیمان بشود.

همچنین امیر سرتیپ دوم شاهین تقی خانی سخنگوی ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مراسم(دومین روز رزمایش) گفت: در ارتش جمهوری اسلامی ایران، رزمایش‌ها و تمرین‌ها بزرگ متناسب با تهدیدات و نیاز های کشور برای دفاع از آرمان و میهن طراحی می شود.
امیر سرتیپ دوم شاهین تقی خانی، مهم‌ترین هدف برگزاری این تمرین رزم بزرگ را ارزیابی میزان آمادگی روحی و رزمی و تجهیزاتی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقابل تهدیدات با نگاه نوین و به روز عنوان کرد و گفت: این تمرین با هدف اینکه به چه اندازه در صحنه عمل و منطبق با رزم واقعی، تجهیزات بومی با مدیریت فرماندهان جوان و پیشکسوت می‌تواند برای دفاع از ایران عزیزمان در موقع نیاز به کار گرفته شود.
وی با اشاره به دستاوردهای این رزمایش گفت: به لطف خداوند تا این لحظه از برگزاری رزمایش، مجموعه ارتش جمهوری اسلامی ایران با نظارت فرماندهان و مسئولان عالی رتبه نیروهای مسلح، توانسته است هماهنگی بسیار خوبی بین نیروهای زمینی، پدافند هوایی، نیروهای هوایی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با یک مدیریت متمرکز برای استفاده از توان بزرگ پهپادی ارتش در مناطق مختلف به ویژه در مرزها برای پایش و مراقبت مرزی ایجاد کند.
سخنگوی ارتش همچنین اطمینان بیشتر به جوانان برای مدیریت‌های بزرگ و اعتماد بیشتر به صنایع داخلی و بومی و مراکز خودکفایی در ارتش جمهوری اسلامی ایران، در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و مراکز دانشگاهی را از دستاوردهای دیگر این تمرین رزم بزرگ عنوان کرد.


ویدئو دومین روز رزمایش بزرگ پهپادی ارتش

موفقیت پهپادهای رهگیر، انتحاری و بمب‌افکن ارتش در رزمایش بزرگ پهپادی ارتش عملیاتی شدن موشک‌های آذرخش و الماس را در این ویدیو مشاهده کنید.


رزمایش بزرگ ارتش در رسانه های بین المللی

رزمایش بزرگ پهپادی ارتش که با شرکت صدها فروند پهپاد از نیروهای چهارگانه ارتش در منطقه عمومی سمنان برگزار شد، در رسانه های بین المللی بازتاب یافت.

پایگاه الجزیره، نوشت: نخستین رزمایش پهپادی ایران با رونمایی از صد‌ها هواپیما‌های بدون سرنشین بومی برگزار شد.

پایگاه نیویورک پست، نیز در گزارشی که به این موضوع اختصاص داد، ضمن بررسی رزمایش هوایی ارتش شامل جنگ و نظارت هواپیما‌های بدون سرنشین و البته قدرت انهدام آنها از بالا، نوشت : این پهپاد‌ها قدرت نابود کردن دشمنان خارجی را دارند.

رویترز، نیز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت : این پهپاد‌ها فراتر از نظارت، قدرت و قابلیت پرتاب مهمات را دارند.به گزارش این خبرگزاری، ایران در مقابله با تحریم‌های بین المللی علیه صنعت تسلیحاتی خود، موفق به توسعه این صنعت بزرگ شده و خلاء ناشی از واردات تسلیحات را پر کرده است.


پهپادهای رونمایی شده در رزمایش بزرگ ارتش

در این رزمایش و برای نخستین بار پهپاد انتحاری و ضد رادار آرش از محفظه قابل حمل پرتاب شد تا موجب ارتقا قدرت تحرک و جابجایی در حین اختفای این پهپاد شود.

پرنده های عمودپرواز با قابلیت پرتاب بمب های سبک ترکشی نیز از آزمایش موفق بیرون آمدند.


منابع :

  1. خبرگزاری ایرنا
  2. خبرگزاری تسنیم
  3. خبرگزاری مهر

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

خروج از نسخه موبایل