پهپاد DJI FPV

DJI از پهپاد جدید خود با عنوان DJI FPV رونمایی کرد

4.6
(30)

DJI FPV، نوع جدیدی از پهپادهای کمپانی DJI است که به طور ویژه برای مسابقات طراحی شده است. این پهپاد از یک دوربین 4K با چندین حالت پرواز بهره می‌برد و سرعتش به 140 کیلومتر بر ساعت می‌رسد.
در این مقاله قصد داریم به معرفی و نقد و بررسی این پهپاد جدید dji بپردازیم. بهتر است قبل از خواندن ادامه مطلب، مقاله FPV چیست را مطالعه کنید.

ویژگی های پهپاد DJI FPV

پهپاد DJI FPV

همانطور که ذکر شد، پهپاد FPV با سرعت بالایی که دارد، برای حضور در مسابقات طراحی شده است. اما این پهپاد در کنار سرعت بالا از قابلیت‌های دیگری نیز برخوردار است که آن را نسبت به دیگر پهپادهای مسابقه ای در جایگاه برتری قرار می‌دهد.

استفاده از فناوری OcuSync

FPV دارای دید اول شخص با تأخیر بسیار کم و کیفیت بالا است تا خلبان بتواند به‌ سرعت، نحوه‌ی حرکت را تغییر دهد و پهپاد را در مسیرهای مختلف قرار دهد تا جزئیات پرواز را با وضوح بیشتری نسبت به قبل ببینند.

استفاده از عینک DJI FPV Goggles V2

عینک DJI FPV Goggles V2

به گفته کمپانی DJ پهپاد DJI FPV به شما امکان می دهد با استفاده از جدیدترین فناوری در حوزه‌ی انتقال محتوای HD، دنیا را به شیوه ای جدید ببینید. “خلبانان می توانند هنگام استفاده از عینک DJI FPV Goggles V2 ، تصاویر را کاملاً شفاف، از فاصله‌ی دور و با تأخیر پایین مشاهده کنند. پیشرفته ترین موتورهای مسابقه ای، سرعت بالایی را در حین پروازها ارائه می دهند. ”

سرعت و شتاب DJI FPV

DJI می‌گوید سیستم ارتباط بی‌سیم FPV بی‌همتا است و خلبانان می توانند از حداکثر سرعت باورنکردنی این پهپاد تا 140 کیلومتر در ساعت (87 مایل در ساعت) و حداکثر شتاب 0 تا 100 کیلومتر در ساعت (0-62 مایل در ساعت) فقط در عرض دو ثانیه استفاده کنند.

گستره انتقال داده پهپاد FPV

DJI در ادامه می گوید :”سیستم به‌کاررفته در پهپاد باعث می‌شود DJI FPV گستره‌ی انتقال داده‌ی 10 کیلومتر را پوشش دهد، فرکانس‌های دوگانه را به‌صورت خودکار عوض کند، به نرخ بیت 50 مگابیت‌ بر ثانیه دست یابد و سراغ استفاده از تکنیک‌هایی برود تا سیگنال ارسال‌شده از آن به عینک خلبان، مختل نشود.”

به دلیل تأخیر مربوط به سیگنال های دیجیتال، پهپادهای مسابقه ای دیگر، از انتقال ویدیوی آنالوگ با وضوح بسیار پایین تر استفاده می کنند. DJI امیدوار است که فناوری نشان داده شده در FPV بتواند این مشکل را برطرف کند و نشان دهد که سیگنال دیجیتال می تواند برای تأخیر کم به اندازه آنالوگ موثر باشد در عین حال تجربه‌ی دیداری بسیار بهتری ارائه دهد.

حالت های مختلف دیداری کوادکوپتر DJI FPV برای حرفه ای ها

حالت های مختلف دیداری پهپاد FPV

خلبانان می توانند از حالت های مختلف دیداری، از جمله:

حالت استاندارد HD با تأخیر کم: تصاویر را با وضوح 1440x810p در 60 فریم بر ثانیه با زاویه دید 142 درجه  یا 50 فریم در ثانیه با زاویه دید 150 درجه منتقل می کند. در این حالت ، تاخیر به اندازه 40 میلی ثانیه است.

حالت صاف یا smooth : این حالت دستیابی به نرخ فریم بالاتر را ممکن می‌کند تا ظاهری “سینمایی” داشته باشد و تأخیر به کمتر از 28 میلی ثانیه برسد. وضوح تصویر در این حالت 1440 × 810 در 120 فریم بر ثانیه با زاویه دید 142 درجه یا 100 فریم بر ثانیه با زاویه دید 150 درجه است.

حالت مخاطب یا Audience :در این حالت خلبان می‌تواند ویدئوی پهپاد را با حداکثر هشت عینک مخصوص دیگر به ‌اشتراک بگذارد.

حالت های مختلف دیداری برای مبتدیان

DJI همچنین سه حالت متمایز در این پهپاد قرار داده است تا افرادی که تجربه‌ی پرواز‌ پهپاد ندارند، بدون مشکل با FPV کار کنند.

حالت Normal یا عادی (N):
در این حالت FPV شبیه به دیگر پهپادهای DJI عمل می‌کند و با استفاده از GPS یا سیستم‌های موقعیت‌یاب بصری (VPS) در بخش زیرین خود، معلق می‌ماند. Normal ساده‌ترین حالت پرواز است و حسگرهای تشخیص مانع را در بخش جلویی فعال می‌کند تا زمانی‌ که به موانع نزدیک شد، سرعت پهپاد کاهش یابد. سپس سیستم پهپاد به خلبان می‌گوید به‌منظور جلوگیری از برخورد با موانع، مانور دهد.

حالت Manual  یا دستی (M):
به کاربر امکان می‌دهد کنترل کامل روی پهپاد داشته باشد. حالت Manual برای افرادی ساخته شده است که حرفه‌ای‌تر هستند؛ زیرا تمامی حسگرها و حالت معلق ماندن در هوا، غیرفعال می‌شوند.

حالت اسپورت(S):
این حالت ترکیبی از حالت‌های Normal و Manual است که شماری از قابلیت‌های حرکت پویای حالت Manual را ارائه می‌دهد و در عین حال شامل شماری از قابلیت‌های ایمنی‌ کلیدی Normal است. حالت S را می‌توانیم حالت میانی در بین سه حالت ارائه‌شده محسوب کنیم که به خلبان‌ها امکان می‌دهد مهارت بیشتری برای پرواز کسب کنند.

سقوط و  تصادف کمتر با DJI FPV

سقوط و تصادف کمتر با DJI FPV

علاوه بر این ، DJI به خوبی تشخیص می دهد که مسئله اصلی در پهپادهای FPV احتمال بیشتر سقوط در آنهاست. در همین راستا، این کمپانی برای کمک به کاهش این مسئله و ایجاد احساس بهتر در مورد استفاده از FPV برای مبتدیان ، دو حالت Emergency Brake و Hover اضافه کرده است که در تمامی حالت‌های پروازی ارائه می‌شوند. این دو حالت باعث می‌شوند بتوانید در هر زمان، پهپاد را متوقف و معلق کنید.

همانطور که گفته شد ، FPV همچنین دارای سنسورهای تشخیص مانع است که می تواند برای خلبانان کهنه کار غیرفعال شود اما برای تازه واردان بسیار مفید خواهد بود. سنسورهای موقعیت یابی بصری (VPS) ، به همراه یک چراغ کمکی در پایین پهپاد برای کمک به برخاستن آرام نیز  موجود است.

قابلیت بازگشت به خانه

FPV همچون دیگر پهپادهای DJI دارای قابلیتی یا عنوان Failsafe Return to Home است که با فشردن یک دکمه یا در شرایطی که سیگنال از دست برود، پهپاد را به منطقه‌ی تیکاف برمی‌گرداند. در نهایت سیستم گیرنده‌ی ADS-B در شرایطی که هواپیماها و هلیکوپترهای مجهز به سیستم ADS-B در آن نزدیکی‌ها باشند، به خلبان پهپاد خبر می‌دهد.

علاوه بر این، اکثر قطعات پهپاد FPV شامل گیمبال، موتور‌ها، قاب‌های بیرونی و حسگرها ماژولار هستند و امکان تعویض آن‌ها وجود دارد. خلبان‌های مسابقه‌ای، پهپادها را تحت فشار زیادی قرار می‌دهند و با درنظرگرفتن این موضوع، ماژولار بودن DJI FPV نکته‌ی مثبتی است.

دوربین پهپاد DJI FPV

دوربین کوادکوپتر DJI FPV

پهپاد DJI FPV به یک دوربین 4K یکپارچه مجهز کرده است که می تواند با نرخ 60 فریم بر ثانیه و با سرعت 120 مگابیت بر ثانیه روی گیمبال تک‌محوره فیلم‌برداری کند و ثبات را در حین مانورهای پیچیده فراهم می کند، در حالی که به صورت عمودی با زوایای غیرمعمول می چرخد.

دوربین FPV از لرزش‌گیر rockSteady دی جی آی استفاده می‌کند و می‌تواند ویدئوی Full HD 1080p را با نرخ حداکثر ۱۲۰ فریم‌ بر ثانیه بگیرد. ویدئوهای ضبط‌شده در فرمت‌های H.264 یا H.265 روی کارت حافظه ‌ذخیره می‌شوند.

کنترل پهپاد FPV

DJI دو راه برای کنترل کردن FPV ارائه می‌دهد. روش اول استفاده از کنترلری است که شبیه به کنترلر کنسول‌های بازی به ‌نظر می‌رسد و روش دوم، کنترلری دیگر با نام Motion Controller است که با یک دست باید از آن استفاده کرد. Motion Controller به‌صورت جداگانه فروخته می‌شود.

منبع: petapixel

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *