استارتاپ mission go

معرفی استارتاپی که اعضای بدن انسان را با پهپاد جا به جا میکند

5
(7)

هر ساله، تقریبا 5000 آمریکایی که در لیست انتظار پیوند کلیه هستند، جان خود را از دست می‌دهند. این یک رقم وحشتناک است و نکته قابل تأمل در این موضوع، این است که هر ساله حدود 3500 کلیه اهدا شده دور ریخته می شود.

دکتر Joe Scalea، جراح پیوند در دانشکده پزشکی و مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، قصد دارد تا این روند را معکوس کند. او معتقد است که دارو و فناوری پیشرفته در این کار نقش بزرگی دارد. به همین منظور، با فعالیتی جدید به دنبال انجام کاری است که چند سال پیش دیوانگی به نظر می رسید. او در حال راه اندازی سیستم حمل اعضای بدن پیوندی به وسیله پهپاد است.


حمل اعضای بدن مثل حمل کالا

طی چند دهه گذشته هواپیماهای بدون سرنشین حضور فزاینده ای در آسمان های جهان داشته اند. برای بسیاری از شرکت ها، یکی از سودمندترین کاربرد پهپادها، تحویل کالا به مشتری است.

در سال 2013، جف بزوس بنیانگذار و مدیر عامل آمازون، طی مصاحبه 60 دقیقه ای مفهوم Amazon Prime Air یا سیستم تحویل کالا آمازون را به نمایش گذاشت.
بزوس بیان کرد:«ما می توانیم تحویل کالا به مشتری را طی نیم ساعت انجام دهیم و اشیا را تا وزن 5 پوند حمل کنیم.»

کارشناسان ادعا کرده اند که روزی فرا می رسد که مشاهده پهپادهای تحویل کالا به اندازه مشاهده یک کامیون نامه بر، عادی خواهد شد.


کاربرد پهپاد در پزشکی

استارتاپی که اعضای بدن را با پهپاد حمل می کند

در سال 2015 شرکتی به نام Flirtey با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین، تجهیزات پزشکی را به یک درمانگاه روستایی در ویرجینیا تحویل داد.

شرکت استارتاپ Zipline نیز از هواپیماهای بدون سرنشین برای رساندن منابع اضطراری و خون استفاده کرده است.

در حال حاضر، Scalea در حال تلاش برای ارسال اعضای بدن می باشد.

مزیت استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در این سناریوها این است که امکان انجام تحویل کالا هوایی در مکان هایی که وسیله نقلیه زمینی از آنجا عبور نمی کند، وجود دارد (مثل کلینیک های روستایی در مناطقی از جهان که بدون زیرساخت های جاده ای مناسب، هستند) یا در شرایط بحرانی و زمانی که زندگی بیمار به دارو یا نوع دیگری از درمان بستگی دارد.

Scalea برای اولین بار در سال 2018  یک پروژه تحقیقاتی را رهبری می کرد تا بررسی کند که آیا می توان از فناوری پهپادها برای ارسال اعضای بدن پیوندی بدون آسیب رساندن به آن استفاده کرد. برای انجام این کار، تیم تحقیقاتی وی کلیه ای را در یخ قرار داد و سپس در پروازی آزمایشی و با استفاده از پهپاد DJI M600 Pro محموله را ارسال کرد.

Scalea در این آزمایش یک سیستم هوشمند بیوسنسور بی سیم ساختند که دما، سنجش فشارهوا، ارتفاع، ارتعاش و موقعیت GPS اندام ها هنگام رسیدن به فراز آسمان را اندازه گیری کنند.

نتیجه این آزمایشات نشان داد که پهپادها نه تنها به اندام ها آسیب نمی رساند، بلکه ممکن است نسبت به تحویل ازطریق هواپیما از نظر لرزش ایمن تر باشند.


استارتاپ های Scalea

استارتاپ های Scalea

اکنون Scalea، به عنوان بنیانگذار، تحقیقات مربوط به دو استارتاپ جداگانه اما بهم پیوسته را طبقه بندی کرده است.
این استارتاپ ها با همکاری یک سرمایه گذار به نام Scott Plank که سرمایه گذار اولیه و کارشناس قدیمی تدارکات در Under Armour بوده، به دنبال اخلال در صنعت پیوند اعضا هستند.

اولین استارتاپ، MediGO، از یک سیستم نظارت بیوفیزیولوژیک و اطلاعات ماشین برای بهینه سازی عملکرد حمل و نقل اعضای بدن استفاده می کند و از تحقیقات دورسنجی Scalea خارج می شود.
Scalea :«مانند سفارش آنلاین پیتزا، اکنون می توانید پذیرفتن عضوی از بدن انسان را تایید کنید و دقیقه به دقیقه از زمان رسیدن عضو و وضعیت آن در هنگام حمل اطلاع داشته باشید.»

این تکنولوژی تاکنون در بیش از 100 حمل و نقل در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفته است و یکی از اهداف آن اتصال اهدا کننده عضو با گیرنده با استفاده از داده های عملی است. این همان چیزی است که برای بهینه سازی تدارکات پیوند اعضا و در نهایت افزایش اندام های نجات دهنده انسان مورد نیاز می باشد.

هدف استارتاپ دوم یعنی MissionGO، تحویل از طریق هواپیماهای بدون سرنشین می باشد که بر انتقال فیزیکی اعضای بدن متمرکز شده است.

تا به امروز، تست پرواز تا فاصله 10 مایلی انجام شده است که Scalea معتقد است: این اتفاق مهمی است چرا که همه بیمارستان های لاس وگاس در یک محیط 10 مایلی قرار دارند و این نشان می دهد که سرویس های بدون سرنشین MissionGO می توانند با استفاده از فناوری موجود، اعضای بدن را در بین هر یک از بیمارستان های لاس وگاس انتقال دهند.
وی خاطرنشان کرد: با پهپادها، دیگر نیازی به پرواز هواپیما برای حمل اعضای بدن نیست. حمل اعضا می تواند به معنای واقعی کلمه، در صورت تقاضا باشد. استفاده از فناوری هواپیماهای بدون سرنشین ممکن است مدت زمانی که اعضای بدن در یخ هستند را کاهش دهد.

خوبی این نوآوری این است که هرچه اندام بدن کمتر در یخ باشد، عضو پس از پیوند، طولانی تر و بهتر کار می کند و کیفیت اندام بالا رفته و دسترسی به آن بهبود می یابد.

همچنین بخوانید : 

استفاده از پهپاد ها برای مقابله با ویروس کرونا

معروف‌ترین شرکت‌های تولیدکننده پهپاد در جهان


منبع :

digitaltrends

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *