آسمان ایکس

گيمبال و کاربرد آن در ربات های پرنده

گيمبال
0
(0)

گيمبال یا استابلایزر یکی از وسایلی است که برای حل مشکل لرزش دست و دوربین هنگام عکاسی و فیلمبرداری، طراحی شده است و ما در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل آن و نحوه کار آن، بپردازیم، پس در ادامه با ما باشید.


گيمبال چیست ؟

گیمبال یا استابلایزر وسیله ای است که کارکرد اصلی آن ثابت نگه‌داشتن دوربین در حالت‌های مختلف است و مانع از لرزش دوربین حین تصویربرداری می شود.

گیمبال از تعدادی حلقه تشکیل شده که این حلقه ها با اتصال به هم ،محورهایی با زاویه قائم پیرامون دوربین به وجود می آورند و باعث حفظ ثبات دوربین می شوند.

در ویدئو زیر کیفیت تصویربرداری با گیمبال و بدون گیمبال را مشاهده می کنید.

شرکت DJI را می توان یکی از معروف ترین سازنده های گیمبال دانست.


کاربرد گيمبال

گیمبال در تصویر برداری و فیلم برداری حرفه ای با دوربین و موبایل و در ربات های پرنده، کاربرد ویژه ای دارد ، طوری که یکی از فاکتورهای مهم در خرید یک کوادکوپتر دوربین دار، داشتن گیمبال است چرا که در کوادکوپتر بدون گیمبال، تصاوير و ويدئوها سرشار از لرزش است.

بیشتر بخوانید : آشنایی با ربات های پرنده


گيمبال چگونه کار می کند؟

نحوه کار گیمبال یا استابلایزر به این صورت است که با حرکت دست به هر جهت ، گیمبال در جهت معکوس حرکت می کند و همین امر باعث ثابت ماندن لنز و دوربین، در جای خود می شود.


انواع گيمبال

گیمبال ها را می توان با توجه به نیاز کاربر و تکنولوژی ساخت آن، می توان به انواع مختلف مثل، گیم بال موبایل ،دوربین و کوادکوپتر تقسیم بندی کرد، ولی در حالت کلی گیمبال ها به دو دسته دو محوره و سه محوره تقسیم بندی می شوند.

بعضی از این استابلایزر ها دارای کیفیت بالایی هستند و برای تصویربرداری حرفه ای ساخته شده اند، ولی بعضی از آنها کمی ساده تر هستند و گزینه ای مناسب برای رفع نیاز کاربران مبتدی به شمار می روند.

در ادامه هرکدام از این گیمبال ها را بررسی می‌کنیم.


گيمبال دو محوره

در گیمبال های دو محوره همانطور که از اسم آن پیداست، از دو محور برای ثابت نگه‌داشتن دوربین استفاده شده است، در واقع در این گیمبال دوربین در دو محور X (موازی با زمین) و Y (عمود بر زمین)، توانایی چرخش دارد.

این گیمبال ها معمولا وزن کمی دارند و به راحتی می توان آنها را جا به جا و حمل کرد، به همین دلیل از آن ها در کوادکوپترهای دوربین دار استفاده می‌شود.


گيمبال سه محوره

گیمبال سه محوره هم، همانطور از از اسمش پیداست ، دوربین را در سه محور افقی و عمودی و چرخشی، ثابت نگه می دارد و از لرزش حفظ می کند.

این نوع استابلایزرها بهترین نوع تصویر را ارائه می‌دهند به همین دلیل بیشتر در دوربین های سنگین سینمایی استفاده می شوند.


مقایسه گيمبال دو محوره و سه محوره

در گیمبال دو محوره دوربین قادر است در دو محور X و Y زاویه را تغییر دهد اما در گیمبال سه محوره توانایی تغییر زاویه در تمام جهات را دارد پس در نتیجه کیفیت تصاویر با گیمبال سه محوره خیلی بهتر است ولی نقطه‌ضعف بزرگ آن، وزن بالای آن است که باعث می‌شود در کوادکوپترهای سرعتی و سبک کاربردی نداشته باشد.


گيمبال سروو

گیمبال های سروو (Servo Gimbal) به دلیل وزن سبک، قیمت پایین و قدرت مانور بالا، اغلب در مولتی روتور ها مورد استفاده قرار می گیرند و نقطه ضعف اصلی آن ها، محدودیت مکانیکی آنهاست که باعث پایین آمدن سرعت واکنش و تصویربرداری با کیفیت پایین تر بخاطر لرزش محدود در آن است.


گيمبال براشلس

گیمبال براشلس نوع دیگری از گیمبال ها است که بر خلاف گیمبال سروو به علت سرعت واکنش بسیار بالا و حرکات بسیار روان، وضوح تصویر فوق العاده بالایی دارد و مناسب برای کوادکوپترهای مخصوص فیلم برداری است.
مهمترین نقطه ضعف این استابلایزر قیمت بالا آن است و برای افرادی که نیاز به فیلمبرداری و تصویربرداری حرفه ای دارند، بهترین انتخاب است.


نرم افزار گيمبال

اغلب گیمبال‌ها دارای یک نرم‌افزار کنترل از راه دور ،برای تلفن‌های همراه هستند که یکی از قابلیت‌های خوب در اغلب این برنامه‌ها، امکان قفل کردن حرکت دوربین روی یک سوژه خاص است.


آسمان ایکس مشاور تخصصی طراحی و ساخت انواع سامانه های هدایت پذیر از دور (سهپاد)

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

خروج از نسخه موبایل