آسمان ایکس

پهپاد چیست و چه کاربردی دارد؟

پهپاد

پهپاد چیست و چه کاربردی دارد

4.9
(65)

پهپاد در واقع فارسی شده کلمه انگلیسی unmanned aerial vehicle یا UAV است که مخفف شده عبارت پرنده هدایت پذیر از دور می باشد و به آن پرنده یا هواگرد بدون سرنشین نیز می گویند.

این خودرو پرنده توسط یک ایستگاه کنترل بر روی زمین هدایت می شود و یا می توانند به صورت خودکار (خودمختار) پرواز کنند؛ علاوه بر آن، دارای بار های سنسور، اجزای هواپیما، حسگرها و سیستم های موقعیت یابی نیز می باشند.

بیشتر بخوانید : انواع خودروهای پرنده

پهپاد می تواند توسط نیروی انسانی کنترل شود و یا اینکه وظیفه هدایت آن را یک کامپیوتر بر عهده بگیرد.

کاربرد این وسیله پس از جنگ جهانی دوم افزایش یافت تا جایی که که در دهه 1980 به  عنوان یک سیستم تسلیحاتی مهم شناخته شد. نظارت بر میدان جنگ و تعیین هدف با قابلیت هایی از جمله موتور کوچک و ساکت، از جمله کاربرد های پهپاد است که مورد توجه قرار گرفت.

در پهپاد های بزرگ، این ایستگاه می تواند بر روی یک وسیله نقلیه و یا تریلر نصب شود و کنترل آن را از نظر دامنه یا قابلیت ارتباطی محدود کند.

پهپاد های کوچک در میدان جنگ به منظور گسترش زاویه دید به طور دستی کاربرد دارند. استفاده از سیستم خودکار برای هدایت این وسایل روز به روز در حال توسعه است.

در ادامه در بخش های مجزا کاربرد پهپاد ها را مورد بررسی قرار می دهیم.


ساختار پهپاد

بدنه پهپاد باید قابلیت حمل موتور، وسایل ارتباطی و بار را داشته باشد. داشتن اطمینان، سرعت و مدت پرواز از مهمترین عوامل در جهت طراحی این سیستم است.
شهپر، بال، فلپ، ارابه فرود و رو در (rudder) از قسمت های تشکیل دهنده یک پهپاد هستند.داشتن وزن سبک و در همان حال استحکام کافی از مهم ترین ویژگی های یک پهپاد است.

بیشتر بخوانید : سوخت پهپاد چیست؟


انواع پهپاد

انواع پهپادها را از نظر ساختار  و کاربرد آن ها، می توان به دو گروه طبقه بندی کرد که از نظر ساختار به دو دسته قابلیت حمل و ابعاد، و ساختار شکلی تقسیم می شوند.


قابلیت حمل و ابعاد:

پهپادها از نظر قابلیت حمل و ابعاد به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

وسیله نقلیه هوایی میکرو (MAV) یا پهپاد های بسیار کوچک: این مدل، وسیله ای کاملاً عملیاتی، دارای قابلیت نظامی و پروازهای کوتاه هستند. وزن این پهپاد ها در مقایسه با سایر پرنده ها بسیار کم است و کمتر از یک کیلوگرم است؛ به همین خاطر به راحتی با جریان هوا تحت تاثیر قرار می گیرند. این دسته می توانند به مدت چند ساعت با استفاده از باتری به پرواز درآیند. کاربرد های این پهپاد در حال حاضر شامل عکاسی، نظامی و تحقیقاتی است.

پهپاد مینیاتوری

پهپاد های مینیاتوری (SUAV): هرچند قوانین بین المللی در خصوص وزن یکسان نیست، این وسیله با وزنی کمتر از 25 کیلوگرم قابلیت حمل توسط انسان را دارد و در اهداف نظامی کاربرد دارد. تا ارتفاع هشت هزار فوت می توانند پرواز کنند و توانایی مخابره عکس در آن واحد از اهداف دشمن را دارا هستند.

بیشتر بخوانید : حشرات رباتی چیست؟

پهپاد های سنگین: این پهپاد ها وزن هایی به مراتب بیش از نمونه های ذکر شده دارند و در اکثر مواقع در جهت اهداف نظامی و گاهی نیز در زمینه های اهداف کشاورزی مانند اسپری آفت کش ها یا کود، کاربرد دارند.


ساختار شکلی:

پهپاد ها از نظر قابلیت ساختار شکلی به دو دسته زیر تقسیم می شوند :

با بال ثابت: این پهپاد ها با ظاهری شبیه هواپیما دارای موتور های پروانه ای هستند که می توانند با باتری، بنزین و گاه با نور خورشید (انرژی خورشیدی) به پرواز درآیند. امنیت پرواز در این پهپاد ها از نکات بارز آن است.

این مدل ها گاهی قابلیت حمل بار تا وزن یک کیلوگرم را نیز دارا هستند. همچنین می توانند تا سه ساعت تا برد 150 کیلومتر پرواز کنند.

مبتنی بر ملخ

مبتنی بر ملخ: این وسیله دارای چند روتور (rotor) یا موتور است که با مکانیک ساده ای که دارند، کنترل پرواز راحت تر است که به این پهپاد ها مولتی روتور میگویند.
مولتی روتور ها همچنین از تیغه ثابتی تشکیل شده است که با در نظر گرفتن سهولت در ساخت و کنترل آن ها در اهداف رادیویی کاربرد دارند. قابلیت بالا در نصب دوربین و مانورپذیری آن ها از مهم ترین کاربرد های این مدل است.


انواع پهپاد از نظر کاربرد

در سال های اخیر استفاده از پهپاد ها در زمینه های متعدد به طور چشمگیری افزایش یافته است. از اهداف نظامی گرفته، تا علمی، هنری از این وسیله بهره می جویند. از این رو، انواع پهپاد ها از نظر کاربرد در گروه های زیر جای می گیرند:


پهپاد های نظامی

پهپاد نظامی

ایده این پهپاد به سال 1839میلادی باز می گردد، زمانی که اتریشی ها به منظور حمله به ونیز، برای حمل مواد منفجره از بالون استفاده کردند. امروزه این وسیله کاربرد قابل توجهی در ارتش و نظام یک کشور ایفا می کند.

کاربرد آن ها در میدان جنگ تنها به حمل مواد منفجره ختم نمی شود، بلکه امروزه در شناسایی هدف، عکس برداری و عملیات تهاجمی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

از نمونه های آن در جهان می توان به ایکس 47، ایکس 45 یو سی ای وی (UCAV)، پردیتور و یای ایتان اشاره کرد.
در ایران نیز نمونه هایی نظیر ابابیل، صادق، صاعقه، مهاجر، سیمرغ و آرکیو می توان نام برد.

پهپاد های نظامی با برد 250 کیلومتر و قابلیت پرواز در ساعت های زیاد تا ارتفاع 15 هزار پایی، گام مهمی در زمینه نظامی کشور برداشته اند. همچنین این پهپاد ها می توانند مواد منفجره و موشک نیز برای اصابت به هدف در خاک دشمن حمل کنند.

بیشتر بخوانید : معرفی و بررسی پهپادهای نظامی ایران و جهان


پهپاد های جاسوسی

این پهپاد ها در محیط های جنگی و خصمانه به منظور عکسبرداری، شناسایی، تصاویر هوایی و نظارت هم در طول روز و هم در شب کاربرد دارند.

در این نمونه، پرنده می تواند به وسیله خلبان و از طریق سیستم هدایت بر روی سطح زمین کنترل شود و یا اینکه به صورت خودکار و (مستقل از پرواز تا فرود) به واسطه یک اپراتور واحد عمل کند.

در کاربرد جاسوسی، این پهپاد مجهز به سیستمی است که دارای داده های رمزگذاری شده است که از طریق آن عکس ها و فیلم های با کیفیت و سرعت بالا توسط سنسورهای پردازنده مخابره می شود.


پهپادهای لجستیکی

پهپاد های لجستیکی صنعتی نوپا است که در حال شکوفا شدن است. در این مورد، در چهار زمینه می توان به کاربرد های لجستیک آن اشاره کرد:

نظارت بر زیر ساخت ها


پهپاد های غیر نظامی و تجاری

پهپاد غیرنظامی و تجاری

پهپاد های غیر نظامی در اهدافی غیر از میدان جنگ کاربرد دارند؛ از جمله برای تصویر برداری، کنترل ترافیک، کشف خطوط لوله، کشاورزی، حمل و نقل، هواشناسی، جاسوسی، صنعت، برنامه ریزی شهری، مخابرات و جغرافیایی و خبرنگاری.

این پهپاد ها نوآوری جدیدی هستند که پتانسیل بالایی برای رشد و بهبود جامعه دارند که می توان آن ها را به راحتی در فروشگاه های الکترونیکی یافت و مورد استفاده قرار داد.

در حال حاضر در دنیا 32 کشور به فناوری ساخت این تکنولوژی دسترسی دارند و از کاربرد های متعدد آن در زمینه های گوناگون بهره می گیرند.

البته ذکر این نکته ضروریست که استفاده آزادانه از پهپادهای تجاری در هر کشور قوانین خاص خودش را دارد و حتی در بعضی کشور استفاده از پهپاد کاملا ممنوع است.

از نمونه های آن می توان کوادکوپتر مویک ایر 2، کوادکوپتر مویک 2 اینترپرایز، مویک مینی و عمود پرواز سمپاش را نام برد.

بیشتر بخوانید : معرفی و بررسی پهپادهای تجاری


کاربرد در اورژانس و پلیس

کاربرد پهپاد در اورژانس و پلیس

جهت ارزیابی خسارت های وارد شده بر ساختمان یا سازه، بر اثر حوادث و سوانح نیز از این وسیله استفاده می شود.

از موارد دیگر کاربرد های آن می توان به تعیین هویت و شناسایی کشتی ها در دریاها و اقیانوس ها اشاره کرد که در صدد صید غیر قانونی هستند.

یکی از مهم ترین کاربرد های پهپاد ها، استفاده از آن ها در جهت مهار کردن آتش در مکان هایی است که گرفتار آتش سوزی شده اند. همچنین در این شرایط این وسایل پیشرفته قادر هستند تا به یاری نیروهای امداد و اورژانس بشتابند و در جهت کمک رسانی به افراد آسیب دیده و بیماران نقش اساسی ایفا کنند؛ پهپاد های هلندی در این زمینه پیشرو هستند.

در نهایت می توان کاربرد آن ها در اورژانس و پلیس را، خدمت رسانی به بشر در جهت حفاظت انسان در مناطق خطرناک و محدود کردن انسان ها در مواجهه با خطرات عنوان کرد؛ در نتیجه این فناوری قادر است حافظ جان و مال انسان ها باشد.

بیشتر بخوانید : نقش پهپاد ها در نابودی ویروس کرونا


کاربرد در معماری و تبلیغات

جالب ترین کاربرد پهپاد ها استفاده از آن ها در معماری و تبلیغات است. این سیستم های کنترل از راه دور، اطلاعات و جزئیات از مکان مورد نظر ساختمان را به منظور نقشه برداری در اختیار سازندگان و معماران قرار می دهند.

نکته جالب در این کاربرد، ارسال تصاویر هوایی و فیلم از مکان مورد نظر به صورت زنده است؛ همچنین برای افرادی که اطلاعات چندانی در زمینه فتوگرامتری ندارند می تواند مفید واقع شود.

در تبلیغات نیز به کارگیری از آن شیوه کارآمد است؛ از این رو در جهت بازاریابی هوایی و تبلیغات در جریان رویدادهای زنده، مورد استفاده قرار می گیرند.


کاربرد در محیط زیست

در این زمینه این تکنولوژی می تواند نقش اساسی در حفاظت از محیط زیست داشته باشد.این سیستم ها قادر هستند از منابع طبیعی و همچنین گونه های در حال انقراض محافظت کنند.

به عنوان نمونه، یکی از نوین ترین کاربرد های پهپاد ها، بهبود بخشیدن به سیستم مدیریت پسماند است.در این راستا، از آن ها در جهت جمع آوری پسماند ها و پاک سازی سطح اقیانوس ها، بنادر و دریاها استفاده می شود.

همچنین یکی از پرکاربردترین پهپادها در زمینه کشاورزی است که بسیار موثر هستند و با عنوان پهپاد کشاورزی شناخته می شوند.


کاربرد در حمل و نقل و ارتباطات

کاربرد در حمل و نقل و ارتباطات

اما شاید یکی از کاربردی ترین شیوه استفاده از پهپاد ها، در حمل و نقل و ترابری است.

زندگی امروزه بشر، ترافیک، گسترش فناوری های جدید و رشد جمعیت، تحویل اجناس و حمل و نقل را برای انسان ها دشوار و زمان بر کرده است.اما پهپاد ها در این زمینه نیز می توانند به یاری بشریت بشتابند و به زندگی انسان ها سرعت ببخشند.

تجارت های الکترونیک و سایت های تجاری از جمله مهمترین طراحان و کاربران این تکنولوژی جدید هستند. شرکت های آمازون و گوگل در جهت تسریع حمل و نقل و رضایت مشتریان از این سیستم بهره گرفته اند.

بیشتر بخوانید : پهپاد عمود پرواز با قابلیت حمل بار تا 10 کیلوگرم


کاربرد در فیلم برداری و عکس برداری

یکی از کاربرد های فراوان استفاده از این پرنده ها در تصویر برداری و فیلمبرداری است.

در این مورد کاربران می توانند با نصب دوربین های پیشرفته بر روی پهپاد ها و کنترل آن از راه دور توسط اپراتور یا کامپیوتر، تصاویر با کیفیت و جالبی را از سوژه مورد نظرشان دریافت کنند.

این تکنولوژی علاوه بر کاهش زمان، هزینه های ناشی از عکسبرداری و فیلمبرداری توسط هلیکوپتر ها را نیز کاهش می دهد.

علاوه بر آن تصاویری که این سیستم ارسال می کند می تواند کاربرد ویژه ای در بازاریابی مدرن ایفا کند، به عنوان مثال تصاویری که به جذابیت مکان یک ساختمان یا هتل کمک می کند از موارد بارز این تکنولوژی است.

بیشتر بخوانید : معرفی بهترین پهپادهای تصویربرداری سال ۲۰۲۰

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

خروج از نسخه موبایل