الکترونیک

همه چیز درباره علم الکترونیک

علم الکترونیک امروزه در تمام جنبه های زندگی الکترونیک نقش دارد. اما این علم چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چه گرایش هایی در دانشگاه دارد؟

این موارد سوال هایی است که در ادامه پاسخ آن ها را دریافت میکنید.


الکترونیک چیست؟

اگر این سوال را از افراد مختلف بپرسید همه می‌توانند در پاسخ جوابی بدهند. اما آیا تصوری که افراد از این علم دارند درست است؟

۸۰ درصد افرادی که فکر می‌کنند این رشته را می‌شناسند، در واقع چیزی از این علم نمی دانند. اغلب کسانی که قطعات الکترونیکی مثل خازن، مقاومت یا دیود را می شناسند و یا برخی از کاربردهای آنها را می دانند، حس می کنند به این رشته تسلط دارند.

ما در این مقاله کوتاه قصد داریم به معرفی علم الکترونیک، کاربرد و رشته دانشگاهی آن بپردازیم.


علم الکترونیک

همانطور که بالا اشاره شد، امروزه در تمام جنبه های زندگی الکترونیک نقش دارد. همه وسایل برقی اطراف ما مثل مودم، ساعت، کامپیوتر و غیره از برق استفاده می‌کنند.

علم الکترونیک کاربردهایی برای کنترل الکترون ها در خلاء و ماده است که باعث پیشرفت در عصر مدرن شده است.

اولین دستاورد این رشته اختراع لامپ خلاء در سال ۱۸۹۷ بود. علم الکترونیک برای پردازش سیگنال، پردازش اطلاعات و ارتباطات راه دور کاربرد دارد. یکی از اصول اولیه ساخت ترانزیستورها حرکات الکترون ها بود که باعث دگرگونی و پیشرفت عمیق این علم گردید.

در یک جمله علمی و خلاصه میتوان گفت شناخت رفتار الکترون ها در انواع مواد مختلف را علم الکترونیک می‌ نامند. هدف این علم بررسی روش برخورد مواد مختلف با الکتریسیته است.

مقالات آموزش علم الکترونیک را از سایت آسمان ایکس دنبال کنید.


کاربرد علم الکترونیک

تمام محصولات و خدمات در جامعه امروزی بر اساس این علم تولید می‌شوند. رشته‌های جدیدی مثل مکاترونیک یا بیوالکترونیک نشانه تلفیق این علم در سایر علوم فیزیک، پزشکی و غیره است.

از علم الکترونیک برای طراحی انواع تراشه، خازن، منبع تغذیه، مقاومت، مدارات مجتمع و غیره استفاده می کنند. برای تولید انواع وسایل الکتریکی، برای روشنایی، گرمایش و سرمایش، برای اختراع ابزارهای مختلف برای سایر علوم و … علم الکترونیک به کار می رود.

الکترونیک

حتی در کنترل فرایندهای تولید، کنترل فضاپیما، کشتی، هواپیما و پهپاد این علم کاربرد دارد. کاربردهای این رشته امروزه به قدری گسترده شده است که در همه جا میتوان یک نمونه یافت.


رشته الکترونیک

رشته الکترونیک جزء گرایش های رشته مهندسی برق است. این رشته در واقع پایه و زیربنای تمام گرایش های برق است.

رشته الکترونیک به بررسی مدارات الکتریکی به کار رفته در وسایل مختلف برقی مثل موبایل، لپ تاپ و غیره می پردازد. فارغ‌التحصیلان این رشته قادرند مدار الکترونیکی طراحی کنند و با کارکرد انواع مدارات آشنایی دارند. هر گونه وسایل برقی که در محیط پیرامون ما دیده می‌شود توسط متخصصین برق ابداع شده است.

امروزه این رشته بسیار گسترده شده است. همانطور که می دانید سیستم های الکترونیکی در زمینه های مختلفی کاربرد دارند، مثل سیستم های دریایی، هواپیمایی، دیجیتال، نانو و غیره. در ادامه با گرایشات این رشته آشنا می شویم.


آشنایی با گرایشات رشته الکترونیک

این رشته دو زیر شاخه کلی دارد. زیر شاخه اول میکروالکترونیک است که شامل طراحی و ساخت قطعات برقی است. زیر شاخه دوم طراحی مدار است که هدف آن طراحی و ساخت سیستم های الکترونیکی با کمک قطعات برقی است.

چهار گرایش اصلی رشته مهندسی برق در دانشگاه در ادامه به صورت خلاصه معرفی می گردد:

• الکترونیک:

هدف این گرایش ساخت قطعات الکترونیکی و استفاده از آنها در مدارات برقی است.

رشته الکترونیک

• مخابرات:

هدف این گرایش بررسی نحوه ارسال و دریافت اطلاعات در شبکه است. بهینه سازی ارتباط کاربران شبکه و طراحی آن جزء اهداف این گرایش است.

• قدرت:

هدف این گرایش تولید ، انتقال و توزیع برق با روش های استاندارد است. فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در بخش‌های مختلف تولید، توزیع و انتقال برق فعالیت کنند.

کنترل:

هدف این گرایش بالا بردن تولید، ماشینی کردن فرآیندها، بهینه سازی عملکردها و غیره است.


کارشناسی ارشد الکترونیک

هدف این دوره کسب مهارت علمی و نظری در طراحی سیستم های الکتریکی است. یک مهندس برق باید بتواند تجهیزات برقی را طراحی و تولید کند. باید بتواند سیستم‌های موجود را تجزیه و تحلیل کند.

فارغ التحصیلانی که ابتکار و خلاقیت داشته باشند با کمک دانش فنی خود می توانند راحت جذب بازار کار شوند. این رشته ۱۴۰ واحد درسی دارد که شامل ۲۰ واحد عمومی، ۲۶ واحد پایه، 56 واحد دروس اصلی و ۳۶ واحد دروس تخصصی است. به عنوان نمونه از دروس تخصصی آن میتوان فیزیک مدرن، تکنیک پالس، آزمایشگاه الکترونیک و غیره را نام برد.

گرایشات این رشته در مقطع ارشد شامل طراحی مدار مجتمع خطی، سیستم های الکترونیک دیجیتال، میکرو و نانو الکتریک می باشد.


آینده فارغ التحصیلان رشته الکترونیک

یافتن شغل مناسب و جایگاه شغلی در پایان تحصیل یک دغدغه مهم برای دانشجویان این رشته است. فارغ التحصیلان این رشته در صنایع مختلف برای مشاغلی مانند انتقال، ارتباطات، پست های فرعی، توزیع و حفاظت رله استخدام می شوند. بازار کار برای مهندسین این رشته در اغلب صنایع فراهم است.

وسایل الکترونیکی در صنایع مختلفی مثل اتومبیل سازی، هواپیمایی، مخابراتی، تاسیسات و غیره به وفور لازم است. بنابراین دانشجویان این رشته در صنایع دریایی، توزیع، دفاع، خودرو، کالاهای تند مصرف، صنایع ریلی، آی تی و … جذب بازار کار می شوند.


بازار کار رشته الکترونیک

در کارخانجات مختلف خودروسازی، سیمان، آهن، ذوب فلزات و غیره مهندسین برق می‌توانند مشغول به کار شوند. سازمان‌های مختلفی مثل سازمان‌های نظامی، مخابراتی و غیره در بخش‌های خصوصی و دولتی بازار کار فارغ التحصیلان این رشته هستند.

رشته الکترونیک

یک مهندس برق می‌تواند کسب و کار مستقل راه اندازی نماید و کارآفرینی کند. در صورتی که فرد تخصص و مهارت کافی داشته باشد به راحتی می‌تواند در وزارتخانه ‌های صنایع، ارتباطات، فناوری اطلاعات و … جذب شود. با پیشرفته تر شدن کشورها و صنعت نیاز به متخصص این رشته نیز افزایش پیدا می‌کند.


درآمد رشته الکترونیک

یک مهندس برق می تواند در مشاغلی مثل برنامه نویسی کامپیوتری، رباتیک، سیم کشی ساختمان و … مشغول به کار شود. مهارت های انجام این شغل ها بسیار با هم متفاوت است.

مهارت یک سیم کش با مهارت مهندسی که وظیفه مدیریت پروژه را برعهده دارد بسیار متفاوت است. ابزارهایی که این دو نوع مهندس برق به کار می‌برند از یک مولتی متر ساده تا نرم افزارهای پیشرفته با یکدیگر متفاوت است. بنابراین میزان درآمد مهندسین برق با هم تفاوت های زیادی دارد و بسته به تجربه، مهارت، تخصص و نوع شغل درآمد مهندسین برق با هم متمایز است.

در کل می‌توان گفت فارغ التحصیلان این رشته درآمد نسبتاً متوسط رو به بالایی دارند. حتی موقعیت جغرافیایی نیز در میزان درآمد این رشته موثر است. یک مهندس برق شاغل در کلان شهر درآمد بیشتری از یک مهندس شاغل در شهر کوچک دارد.


همچنین بخوانید:

علم رباتیک چیست؟

مهندسی هوافضا چیست؟

5/5 - (2 امتیاز)
1 پاسخ دادن
  1. واردات قطعات الکترونیکی
    واردات قطعات الکترونیکی می گوید:

    ممنونم از مطلب عالی و مفید. با ذکر منبع در وبسایتمون درج کردیم با اجازه

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *