تاکسی هوایی ایرانی

اولین پرواز تاکسی پرنده ایرانی در بهمن ماه و از فرودگاه مهرآباد

0
(0)

بعد از آنکه دبیر ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خبری اعلام کرد که تاکسی های پرنده در آسمان ایران به پرواز در می‌آیند، حال اعلام کرده است که پرواز این تاکسی‌ها در بهمن ماه سال جاری قطعی است و اولین پرواز از فرودگاه مهرآباد خواهد بود.

وی همچنین خبر داده است که طرح تاکسی هوایی با هواپیماهای ۴ تا ۱۹ نفره آغاز می‌شود.

دکتر منوچهر منطقی دبیر ستاد توسعه فناوری فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری در گفتگو با خبرگزاری مهر  بیان کرده است که پرواز تاکسی‌های هوایی دو مشکل داشت که یکی مربوط به اخذ مجوزها و دیگری مربوط به نحوه استفاده از فرودگاه‌ها بود.

به گفته او : به تازگی مجوز تاکسی هوایی از سازمان هواپیمایی کشوری اخذ شده است و از آنجا که پرواز تاکسی هوایی باید از فرودگاه‌ها انجام شود، نحوه استفاده از فرودگاه‌ها برای این نوع تاکسی‌ها نیز اخیراً تدوین شده است.

به گفته دکتر منطقی : مسیر تاکسی‌های هوایی باید از سایر هواپیماها جدا باشد زیرا باید از مسیرهای روان برای تاکسی‌های هوایی استفاده شود،به عنوان مثال برای فرودگاه مهرآباد لازم است که مسیری جداگانه برای این تاکسی‌ها در نظر گرفته شود که این موضوع در آذرماه آماده خواهد شد.

او همچنین اشاره کرده است که همه فرودگاه‌های کشور ظرفیت تاکسی‌های هوایی را دارند، اما اولین پرواز تاکسی هوایی در بهمن از فرودگاه مهرآباد خواهد بود.

منطقی : مسئله مهم این تاکسی‌های هوایی بودجه بود که در حال حاضر شرکت فرودگاه‌ها تأمین کننده این تاکسی‌های هوایی می‌باشد و هفتاد درصد بودجه تاکسی هوایی از سوی این شرکت ها تأمین شده و مابقی این بودجه در حال تأمین است.
در حال حاضر ۱۸ شرکت دانش بنیان درگیر پروژه تاکسی‌های هوایی هستند و احتمالاً تا ۳۶ شرکت دانش بنیان بعد از اولین پرواز با یکدیگر مشارکت خواهند کرد.

او همچنین بیان کرده است که این تاکسی‌های هوایی برنامه‌ریزی پرواز هواپیماهای دیگر را مختل نمی کند چرا که شرکت فرودگاه‌ها کل پروازها را تحت کنترل دارد و زمانی که خالی باشد این تاکسی‌های هوایی امکان جابجایی دارند.

گروه آسمان ایکس مشاور تخصصی طراحی و ساخت انواع سامانه های هدایت پذیر از دور (سهپاد)


منبع : 

خبرگزاری مهر

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *