تفاوت عمودپرواز با پهپاد

آیا عمودپرواز با پهپاد تفاوت دارد؟

تفاوت عمودپرواز با پهپاد چیست؟
سوالی که در ذهن افراد زیادی نقش می‌بندد و ما در این مقاله از آسمان ایکس قصد داریم به تعریف آن‌ها، انواع، کاربرد و تفاوت هایشان با هم بپردازیم، پس در ادامه با ما باشید.


هواگرد چیست و به چند دسته تقسیم می‌شود

هواگرد وسیله‌ای است که در جو پرواز می‌نماید و می‌توان آن‌ها بر اساس معیارهایی مانند شکل پرواز، نیروی وارده بر بدنه، کاربرد آن‌ها و دیگر عواملی که باعث می‌شوند در هوا به پرواز کنند، تقسیم بندی نمود.

هواگرد از نظر شکل پرواز، به دسته‌های سبک‌تر از هوا، ‌سنگین‌تر از هوا، دارای بال ثابت و هوا‌چرخ تقسیم بندی می‌شود.

هواگردی مانند هواپیماهای امروزی و بال‌گردها که از هوا سنگین‌تر هستند به دلیل جریان هوا روی سطح‌های آن، در آسمان به حرکت درمی‌آیند.

نیروی شناوری، هواگردی سبک‌تر از هوا مانند بالون‌ها و کشتی هوایی را در جو نگه می‌دارد.هواگردهایی مثل هوایپما که بال ثابت دارند با نیرویی که وزش باد به آن‌ها وارد می‌سازد، به پرواز درمی‌آیند.

هواگرد چیست

انواع هواگرد

بالگرد و هواچرخ از یک بال چرخان بهره میبرند که به کمک آن می‌توانند بر نیرو‌های پیشران و برآر (Lift) غلبه کنند و در جو پرواز نمایند.

در مقاله انواع خودروهای پرنده به طور کامل‌تر با انواع هواپیماها، با سرنشین و بدون سرنشین آشنا می‌شوید.


عمودپرواز چیست؟

عمودپرواز یا VTOL که مخفف Vertical Take off and Landing است و به هواگردی گفته می‌شود که می تواند به شکل عمودی بلند شود. بالون‌ها، بال‌گردها و کشتی‌های هوایی از این دسته هستند.

هواگردها را می‌توان با خلبان و یا بدون خلبان کنترل و هدایت نمود. اولین طرح هواگردهای عمودپرواز توسط آلمان نازی در جنگ جهانی دوم ارائه شد. هر چند به موفقیت ختم نشد ولی اولین هواپیمای عمودپرواز که کاربرد نظامی داشت، در سال 1969 ساخته شد.


ایده ساخت پهپاد از کجا آمد؟

تفاوت عمودپرواز با پهپاد چیست

در اواسط قرن 19 میلادی، ارتش اتریش یک بالون پر از مواد منفجره و بدون هیچ سرنشینی را برای حمله به ونیز فرستاد. مدتی بعد این اقدام منجر شد که ایده ساخت پهپاد از اوایل قرن بیستم شکل بگیرد.

همانطور که در مقاله پهپاد چیست می‌خوانید این پرنده های بدون سرنشین به انواع مختلفی مانند میکرو پهپادها، مینی پهپادها، پهپادهای تاکتیکی، هال و جنگنده های بدون سرنشین با دو کاربرد نظامی و غیرنظامی دسته بندی می‌شوند که در بخش های مختلف استفاده می‌شوند، پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله را مطالعه فرمایید.


عمودپرواز با پهپاد چه تفاوتی دارد؟

هواگردهایی که دارای فناوری عمودپرواز هستند برای بلند شدن یا فرودآمدن احتیاجی به باند خاصی ندارند. به عنوان مثال بالون‌ها که از یک مکان مشخص به هوا درمی‌آیند و هنگام فرودآمدن احتیاج به باند طویلی برای نشستن ندارند.

پهپادها نیز دارای چنین فناوری هستند اما با این مشخصه که برخی از انواع سنگین آن، مانند پهپادهای جاسوسی و نظامی به باندی برای نشستن و برخاستن نیاز دارند.

فناوری عمودپرواز امروزه یکی از مهم‌ترین عوامل در ساخت پهپاد‌ها می باشد و به این ترتیب مشکلاتی که برای نشستن و برخاستن برای پهپادهای سنگین به وجود می‌آید دیگر وجود نخواهند داشت و این هواگردها می توانند به آسانی در هر منطقه صعب العبور به پرواز درآیند.

از نظر فنی تفاوتی بین عمودپرواز با پهپاد وجود ندارد، در واقع عمودپروازها زیر شاخه پهپادها محسوب می شوند و تنها تفاوت آن‌ها، علاوه بر نشستن و برخاستن، در نحوه کنترل آن‌ها است که پهپادها نیاز به نرم افزارهای پردازنده بسیار پیچیده‌ای دارند تا بتوانند عملکرد خیلی خوبی داشته باشند.

گروه آسمان ایکس مشاور تخصصی طراحی و ساخت انواع سامانه های هدایت پذیر از دور (سهپاد)

5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *