رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۵

در رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۵ سپاه پاسداران چه گذشت؟

5
(1)

رزمایش پیامبر اعظم (ص) از جمله رزمایش‌هایی است که سالیانه توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برگزار می‌شود. در همین راستا روز جمعه 26 دی ماه 1399، رزمایش پیامبر اعظم (ص) 15 در دو مرحله و دو بخش پهپادی و موشکی برگزار شد.

در این مقاله از وب سایت آسمان ایکس و به نقل از پایگاه خبری سپاه پاسداران، به تشریح کامل این رزمایش و بازتاب آن در رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی پرداخته‌ایم، ادامه مطلب را مطالعه فرمایید.


مرحله اول رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۵

اجرای عملیات ترکیبی موشکی و پهپادی

مرحله نخست رزمایش پیامبر اعظم (ص) 15 با اجرای عملیات ترکیبی موشکی و پهپادی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه عمومی کویر مرکزی ایران برگزار شد.

این مرحله از رزمایش روز جمعه، با رمز مقدس یا فاطمه الزهرا (س)، با شلیک انبوه موشک‌های بالستیک زمین به زمین و اجرای عملیات توسط پهپادهای تهاجمی بمب افکن آغاز شد.

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله موشک بالستیک چیست را مطالعه کنید.

در بخش پهپادی این رزمایش، پهپاد شاهد 141، شاهد 161 و شاهد 129 با پرواز فوجی در آسمان منطقه رزمایش با بمب‌های هوشمند و نقطه‌زن سدید اهداف خود را با دقت بالا منهدم کردند.

پس از حمله پهپادهای تهاجمی بمب افکن نیروی هوافضای سپاه از همه جهت‌ها به سپر موشکی دشمن فرضی و انهدام کامل هدف‌ها، انبوه موشک‌های بالستیک نسل جدید ذوالفقار، زلزال و دزفول که به تازگی در پارک ملی هوافضا سپاه پاسداران رونمایی شده بودند، به سمت اهداف تعیین شده شلیک شد.

مرحله اول رزمایش پیامبر اعظم (ص) 15 با حضور سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه و جمعی از فرماندهان و مسوولان عالی رتبه نیروهای مسلح برگزار شد.

سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، از مرحله اول رزمایش پیامبر اعظم (ص) 15 به عنوان عملیات شبیه‌سازی تهاجم به نقاط قوت و ارکان دفاعی دشمن نام برد و گفت : با ترکیب قابلیت‌های جدید موشکی و عملیات پهپادی و استفاده از فناوری هوش مصنوعی، امروز قدرت جدیدی در سپاه متولد شده است.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: در این مرحله از رزمایش ابتدا با سامانه‌های پهپادی به بخش دفاعی و پدافندی پایگاه دشمن فرضی حمله شد و لحظاتی بعد موشک‌های شلیک شده بخش‌ها و سرمایه‌های اصلی دشمن را منهدم کردند.
سردار حاجی زاده تاکتیک‌های به کارگیری شده در این رزمایش را برآیند و محصول تجربیات عملیات‌ها و رزمایش‌های سال های گذشته توصیف و گفت: با به کارگیری نسل جدید موشک‌ها و پهپادهای تهاجمی امروز به توانمندی جدیدی دست یافته‌ایم.
وی با اشاره به ویژگی ها و قابلیت های موشک‌های شلیک شده در مرحله نخست رزمایش گفت: موشک‌هایی که در این مرحله از رزمایش مورد استفاده قرار گرفت، نسل جدید موشک‌های بالستیک هستند که دارای سرجنگی جدا شونده با RCS و سطح مقطع راداری پایین هستند و زمان عملیاتی و آماده شدن آنها نسبت به گذشته به یک دهم کاهش یافته است.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه این موشک‌ها در کمتر از 5 دقیقه از زمان استقرار، عملیاتی شده و قابلیت پرتاب خواهند داشت، یادآور شد: تهاجم همه جهتی در کلیه سطوح ارتفاعی به پایگاه‌های دشمن فرضی و سلب امکان دفاع از پدافند دشمن، نفوذ به سپر موشکی با جداسازی سرجنگی موشک‌ها از بدنه و ناکام گذاشتن سامانه‌های دفاعی و نیزطراحی و به کارگیری سامانه‌ها توسط متخصصان جوان انقلابی کشور از ویژگی‌های ممتاز رزمایش پیامبر اعظم(ص) 15 است.

بیشتر بخوانید : در نخستین رزمایش بزرگ پهپادی ارتش چه گذشت؟


مرحله دوم رزمایش پیامبر اعظم (ص) ۱۵

انهدام موفقیت‌آمیز اهداف دریایی از فاصله ۱۸۰۰ کیلومتری

مرحله دوم و نهایی رزمایش پیامبر اعظم (ص) 15 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، روز شنبه با اجرای عملیات راهبردی موشک‌های بالستیک دوربرد ضدناوهای متخاصم فرضی دشمن و انهدام اهداف به انجام رسید.

در این مرحله از رزمایش که با حضور سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه، سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه و جمعی از فرماندهان عالی رتبه نظامی برگزار شد؛ پس از کشف موقعیت ناوهای متخاصم فرضی دشمن توسط سامانه های اطلاعاتی نیروی هوافضای سپاه، موشک‌های بالستیک دوربرد سوخت جامد سجیل و موشک‌های سوخت مایع عماد و قدر از فاصله 1800 کیلومتری اهداف منظور رزمایش در عمق اقیانوس هند را با موفقیت مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند.

سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده در حاشیه برگزاری مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) 15 با اشاره به مراحل مختلف این رزمایش و بیان اینکه دو نوع تهدید متصور را پیش‌رو داریم، اظهارکرد: اگر دشمنانمان روزی بخواهند شیطنت کنند یک بخش استفاده از پایگاه‌های ثابت و زمینی است که در مرحله اول رزمایش با ترکیبی از استفاده پهپادها و موشک‌های زمین به زمین مقابله با آنها تمرین شد؛ تهدید دوم نیز جنبه دریایی دارد که مقابله با ناوگان متخاصم دشمن فرضی در مرحله نهایی این رزمایش به خوبی انجام شد.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه در گذشته تا محدوده 300 کیلومتری در خلیج‌فارس این اقدام صورت گرفته بود، افزود: امروز هدف ما انهدام ناوگان دشمن در شمال اقیانوس هند و در فاصله 1800 کیلومتری بود که موشک‌های بالستیک به سمت این منطقه روانه شد و اهداف را منهدم کرد.
حاجی‌زاده از مرحله نهایی رزمایش پیامبر اعظم(ص) 15 به عنوان تمرین ناکارآمدسازی نقاط قوت دشمن در بخش‌های دریایی یاد کرد و یادآور شد: در صورتی که دشمنان ما در شعاع 2 هزار کیلومتری ناکارآمد شوند، در واقع با ناکارآمدی قطعی مواجه و توان شلیک موشک‌های کروز را نداشته و دیگر هواپیمایی نمی‌تواند از روی این ناوها بلند شود.
وی با تاکید بر اینکه روند ارتقای توان موشکی جمهوری اسلامی را باید از اعتراف دشمن به این توان بازدارنده شنید، گفت: همین که دشمنان ما روی مسئله موشکی متمرکز شده‌اند و دائماً در این خصوص ابراز نگرانی کرده و از محدود کردن آن سخن می‌گویند به دلیل قدرتی است که وجود داشته و روز به روز در حال رشد است.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه پیش از انقلاب به هیچ عنوان توان موشکی زمین به زمین نداشتیم و این توانمندی‌ها تنها مختص قدرت‌ها بود، اظهارکرد : موشک‌ها ابزار تولید قدرت و امنیت برای ملت شریف ایران هستند و امروز به فضل الهی از ایده تا محصول همه ایرانی هستند.

بیشتر بخوانید : شلیک موفق موشک ساحل به دریای قادر در رزمایش مشترک ذوالفقار ۹۹ ارتش


بازتاب رزمایش پیامبر اعظم(ص) ۱۵ در رسانه های خارجی

این رزمایش در رسانه‌های مختلف داخلی و خارجی بازتاب زیادی داشت که به چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم :

1. خبرگزاری رویترز : سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در رزمایش روز جمعه خود اقدام به آزمایش و پرتاب موشک های زمین به زمین و نوعی پهپاد بومی کرد.
رویترز افزود: رزمایش موشکی روز جمعه سپاه به دنبال دیگر زمایش موشک های کوتاه برد دریایی ایران در روز چهارشنبه گذشته صورت گرفت. در زمایش موشکی روز جمعه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، از موشک های بالستیک جدید و پهپادهای بمب افکن بومی علیه اهداف فرضی در کویر مرکزی ایران استفاده شد که تمامی اهدف فرضی را مورد اصابت قرار دادند.
در ادمه گفت : ایران اقدام به توسعه فناوری پیشرفته در در زمینه نظامی کرده و دارای قدرتمندترین برنامه موشکی در سراسر منطقه خاومیانه است، ایران این فناوری موشکی را به منظور مقاصد تدافعی در برابر هرگونه اقدام تهاجمی متخاصمان به خود می داند.

2. تارنمای نیوز 24 : ایران در رزمایش موشکی و هواپیماهای بدون سرنشین بار دیگر قدرت دفاعی و نظامی خود را نشان داد.
این رسانه فرانسوی زبان افزود: روز گذشته اولین مرحله از رزمایش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با عنوان پیامبر اعظم 15 با حملات حملات هواپیماهای بدون سرنشین و موشکی نیروهای مسلح بر اهداف نمادین با حضور مقامات ارشد نظامی از جمله سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه و سرتیپ امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضا انجام شد.
نیوز 24 تصریح کرد: فیلم های منتشر شده از سوی رسانه های ملی و محلی، نمای رعب برانگیز موشک های شلیک شده از کویر مرکزی ایران و همچنین تصاویر حملات هواپیماهای بدون سرنشین به اهداف از پیش تعیین شده را نشان می دهد.
به نوشته این رسانه فرانسوی زبان؛ در هفته های اخیر تنش ها میان ایران و ایالات متحده پس از تصمیم واشنگتن برای ارسال یک زیردریایی به خلیج فارس و همچنین انصراف پنتاگون از خروج ناو هواپیمابر USS Nimitz از خاورمیانه، افزایش یافته است.

3. روزنامه فرانسوی لوریان لوژور نیز از پرواز پهپادها و شلیک موشک‌ها در رزمایش نظامی ایران در روز گذشته خبر داد.
این نشریه فرانسوی افزود: مانور نظامی موشکی و پهپادی سپاه پاسداران ایران روز جمعه در مرکز این کشور برگزار شد. این سومین رزمایش نظامی در طی ده روز اخیر است.
لوریان لوژور تصریح کرد: این تمرین نظامی که “پیامبر اعظم ۱۵” نامیده می شود، “نسل جدید” موشک های بالستیک زمین به زمین را ارائه می کند.

4. تارنمایه رسانه آلمانی دویچه وله هم در بخشی از گزارش خود نوشت سپاه با این موشک‌ها، برای”تهاجم همه‌جهتی در کلیه سطوح ارتفاعی با پایگاه‌های دشمن فرضی و سلب امکان دفاع از پدافند دشمن، نفوذ به سپر موشکی یا جداسازی سر جنگی موشک‌ها از بدنه و ناکام گذاشتن سامانه‌های دفاعی” توان و قدرت جدیدی پیدا کرده است.

5. تارنمای روزنامه آمریکایی نیویورک پست طی گزارشی به نقل از رسانه های ایران در این رابطه عنوان کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران طی رزمایشی موشک‌های زمین به زمین و همچنین پهپاد جدید ساخت داخل را آزمایش کرد.
نیویورک پست نوشت: این رزمایش در بحبوحه تشدید تنش ها میان ایران و آمریکا در روزهای پایانی دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ انجام شد. این رزمایش به دنبال یک آزمایش موشک کوتاه برد در چهارشنبه گذشته و همچنین رزمایش اوایل ماه جاری که در آن پهپادهای ساخت داخلی آزمایش شد، انجام گرفت.
در ادامه گزارش نیویورک پست آمده است: ایران یکی از بزرگترین قدرت های موشکی خاورمیانه را دارد و به آن به عنوان عامل بازدارنده و اقدام متقابل در برابر اقدامات آمریکا و دیگر دشمنانش در صورت وقوع جنگ نگاه می کند.

6. تارنمای المانیتور : سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران طی رزمایشی چندین موشک بالستیک زمین به زمین و همچنین چند پهپاد جدید را نیز آزمایش کرد. این نمایش قدرت نظامی ایران با حضور شماری از مقامات ارشد سپاه پاسداران ایران برگزار شد.


منبع :

www.sepahnews.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *