شلیک موشک کروز از زیر دریایی غدیر ارتش در زمایش ذوالفقار

شلیک موشک کروز از زیر دریایی غدیر ارتش در زمایش ذوالفقار

روز جمعه(21 شهریور) در جریان برگزاری رزمایش مشترک ذوالفقار 99 ارتش، یک فروند موشک کروز از زیردریایی غدیر علیه هدف شناوری با موفقیت شلیک کرد.

موشک کروز چیست؟

امیر دریادار دوم شهرام ایرانی سخنگوی رزمایش مشترک ذوالفقار 99 ارتش با اعلام این خبر گفت: این موشک زیرسطحی قابلیت نصب بر روی هرنوع زیردریایی را دارد و امروز این موشک در مراحل تولید انبوه قرار گرفته و همه زیردریایی‌های ارتش به این موشک مجهز خواهند شد.

وی با بیان اینکه این موشک دست بلندی را برای نیروی دریایی در زیر سطح ایجاد می‌کند و قطعا بر علیه دشمن یک توان کوبنده و جدی است، ادامه داد: برد این موشک در آینده به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

دریادار ایرانی با بیان اینکه هم اکنون علاوه بر زیردریایی‌های کلاس غدیر، زیردریایی تمام ایرانی فاتح نیز قابلیت شلیک موشک کروز ضدکشتی را دارد، خاطرنشان کرد: موشک نصب شده بر روی زیردریایی فاتح، نسل جدیدی از موشک نصر است که در پروژه جاسک2 به نتیجه رسیده و با نمونه های گذشته موشک کروز نصر از لحاظ بُرد و قدرت انهدام نیز تفاوت‌هایی دارد.


زیر دریایی غدیر

زیردریایی غدیر که یک میدجت محسوب میشود (زیردریایی های زیر 150 تن)، وزنی حدود 115 تن (در حالت سنگین 120 تا 150 تن) ، طول آن 29 متر و عرض بدنه آن حدود 2متر و 75 سانتیمتر است ، از موتور دیزل الکتریک استفاده میکند و همچنین 12 تا 18 خدمه دارد.

این زیردریایی که پرتعدادترین زیردریایی در ناوگان نداجا(نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران) است، دو لوله اژدر افکن دارد که قابلیت پرتاب اژدرهای 533 م.م و موشک کروز زیر سطح به سطح (پروژه جاسک-2) را دارد. آرایش تسلیحاتی این زیردریایی میتواند شامل دو اژدر یا دو موشک کروز و یا یک اژدر و یک موشک کروز باشد.

همچنین قابلیت رهاسازی انواع مین دریایی، حمل نیروهای تکاور و موشک‌های دوش پرتاب را داشته و امکانات لازم برای خروج نیروهای غواص در زیر آب برای اجرای عملیات در آن قرار داده شده‌است.

زیردریایی غدیر که بدنه آن در صنایع فولاد آلیاژی کشور تولید شده، از سامانه جنگال بسیار پیشرفته‌ای نیز بهره می‌گیرد و تلسکوپی که در زیردریایی غدیر بکارگیری شده، جزو جدیدترین و پیشرفته‌ترین تلسکوپ‌هایی است که در جهان استفاده شده است.

پروژه جاسک 2 که تلاش برای شلیک موشک کروز از زیرسطح به سطح بود و موشک با تیوپ از لوله اژدر افکن زیردریایی پرتاب میشد، بر پایه موشک کروز ضد کشتی نصر توسعه پیدا کرد و با تغییراتی در برد و سرجنگی موشک، عملیاتی شده و قابلیت بکارگیری در زیردریایی های کلاس غدیر و فاتح را دارد.

زیر دریایی غدیر برای آب‌های خلیج فارس و دریای عمان طراحی شده‌است و داری قابلیت بالا در غوص و صعود و مانور است؛ تنها در مدت 30 ثانیه از اسکله جدا شده و از این نظر توانایی بالایی در ورود به حالت عملیاتی دارد.

شرایط خاص آب خلیج فارس و پدیده‌های فیزیکی بخصوص آن در طراحی این زیردریایی لحاظ شده از جمله چگالی بالای آب آن که در ابتدای ورود زیردریایی‌های روسی (کلاس کیلو) به ایران مشکلاتی را در فصول گرم سال برای آن‌ها ایجاد می‌نمود.

همچنین جزر و مد آب در خلیج فارس که دو بار در روز اتفاق افتاده و تفاوت ارتفاعی معادل 3 تا 4 متر ایجاد می‌کند. این تغییرات ارتفاع آب، چگالی لایه‌های آب دریا را تغییر داده و در نتیجه آن هم وضعیت لایه‌های صوتی و هم وضعیت تعادل زیردریایی تحت تأثیر قرار می‌گیرد. با آگاهی از این شرایط، زیردریایی غدیر نشان داده که از کارایی بسیار بالایی برای اجرای عملیات در آب‌های جنوبی ایران برخوردار است.

منبع : ویکی پدیا فارسی

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *