رباتیک

رباتیک علم ماشین های برنامه ریزی

در این مقاله می خواهیم در رابطه با علم رباتیک صحبت کنیم و شما را با این علم جدید و جذاب آشنا سازیم.


بررسی علم رباتیک

رباتیک یک علم جدید و جذاب می باشد، که هم می تواند ساده و هم بسیار پیچیده باشد. رباتیک را می توان گفت علم مطالعه فنون طراحی و ساخت ربات تعریف کرد، که هدفش از این مطالعه راحتی بیشتر انسان ها می باشد.

یکی دیگر از اهداف علم رباتیک ذخیره وقت و انرژی انسان ها است که با این روش سرعت افراد در انجام کار بسیار بالا می رود و زمان را برای افراد ذخیره می‌کند. این یک مزیت و حسن عالی می باشد.

رباتیک را به طور کلی علم ماشین های برنامه ریزی نام می برند. علم جدید و در عین حال جذاب که در بیشتر موارد به کمک انسان ها آمده است. انسان و ربات از جهات بسیاری با هم متفاوت می باشند و نمی توان این دو را با هم مقایسه نمود.

علم رباتیک - رباتیک علم ماشین های برنامه ریزی
کاربرد علم رباتیک

ربات توانایی هایی دارد که شاید از یک انسان انجام آن بعید باشد. یکی از این توانایی ها انجام کارهای تکراری با دقت بسیار زیاد به دفعات است که شاید از یک انسان، بی دقت و اشتباه بودن در تکرار زیاد یک کار بعید باشد.

خستگی‌ناپذیری فاکتور دیگر ربات ها می باشد که انسان ها آن را دارا نیستند. در اصل ربات یک ماشین می باشد که نیازی به کمک انسان ها ندارد، یک ماشین مکانیکی است که قابل برنامه ریزی نیز می باشد. به طور کلی علم رباتیک همان علم طراحی، ساخت ربات می باشد.

برای مطالعه بیشتر: بازوی رباتیک چیست؟


پدر علم رباتیک کیست؟

بدیع الزمان جزری نخستین ربات قابل برنامه‌ریزی انسان نما را در حدود ۱۲۰۰ میلادی ساخت. به این علت او به عنوان پدر علم مهندسی رباتیک جهان شناخته می‌شود. اختراع او، یک قایق آبی بود که در آن چهار نوازندهٔ مصنوعی موسیقی برای مراسم و برنامه‌های جشن سلطنتی، آهنگ می‌نواختند و حاضران را سرگرم می‌کردند، سازها به صورت هیدرولیک و با کمک آب برنامه‌ریزی می‌شدند.

منبع: ویکی پدیا


اجزای اصلی ربات ها

در علم رباتیک ربات ها دارای دو جز اصلی می باشند، یکی قسمت بدنه و دیگری قسمت کنترل آن را شامل می شود.

بدنه این ماشین توانایی این را دارد که در هر شکل و ساختاری طراحی شود. بیشتر افراد تصور می کنند ربات ها ساختاری شبیه انسان دارند ولی در اصل به این صورت نمی باشد.

ظاهر ماشین با توجه به کارایی آن ها طراحی می شود، در اصل نوع کارایی یک ربات ظاهر آن را نیز مشخص می کند. قسمت بعدی ربات سیستم کنترلی ربات است که مثل قسمت های عصبی انسان ها عمل‌می نماید.

این بخش همه حرکات و کارهای ربات را با هم هماهنگ‌می‌نماید و این اطلاعات را به سی پی یو ارسال کرده و سی پی یو وظیفه برنامه نویسی برای ربات را انجام میدهد.

البته ربات ها با توجه به کارایی که دارند می توانند اجزای مختلفی نیز داشته باشند، هر کدام از این اجزاها کارایی خاصی نیز بر عهده دارند.


علوم مرتبط به رباتیک

بر اساس تحقیقات و مطالعات به عمل آمده در رباتیک، سه علوم به این علم متصل هستند.

این علوم شامل علم کامپیوتر، برنامه نویسی، مکانیک و همچنین الکترونیک می‌باشد. البته با توجه به پیشرفت علم و افزایش پیشروی افراد در این مورد از علوم دیگری نیز در آن استفاده می شود.

به طور کلی و با توجه به پیشرفتی که علم رباتیک کرده است، امروزه می توان گفت از همه علوم در این علم استفاده می شود.

مقالات مربوط به آموزش رباتیک را در سایت آسمان ایکس دنبال کنید.


انواع ربات ها

انواع ربات ها شامل ربات های پرنده(مثل پهپاد)، ربات های تجاری(مثل هلی شات)، ربات های امدادگر، ربات های آموزشگر، ربات ها با هدف سرگرمی، ربات های پوشیدنی، ربات انسان نما، ربات صنعتی، ربات پزشکی، ربات نظامی و امنیتی، ربات تحقیقاتی، ربات غواص و …. هستند.

ربات - رباتیک علم ماشین های برنامه ریزی
هلی شات

در بالا به طور کلی به انواع ربات هایی که امروزه مورد استفاده هستند اشاره شد، اما نام همه ربات ها گفته نشد، بسیاری از ربات ها هستند که مورد استفاده قرار می‌گیرند و به کمک انسان ها آمده اند.


تاثیر رباتیک بر روی جامعه

امروزه تاثیر علم رباتیک را بر روی همه موارد مخصوصا صنعت مشاهده می‌نماییم. معمولا از ربات ها در مواردی استفاده می شود که بتوانند کارها را بهتر از انسان ها انجام دهند.

هم‌چنین از ربات ها در فضاهای پر خطر و غیر ایمن استفاده می شود، فضاهایی که امکان رفتن انسان وجود ندارد و یا خطرناک می‌باشد.مثلا اکتشاف درون یک آتش فشان یکی از‌مواردی می باشد که جان انسان ها را به خطر نمی اندازند و ربات ها را برای این کار انتخاب می کنند.

علم رباتیک بر جامعه - رباتیک علم ماشین های برنامه ریزی

مزایای ربات ها بسیار زیاد می‌باشد، معمولا کارها را بسیار ارزان تر از انسان ها انجام می دهند. همچنین کارها را دقیق تر و با سرعت بیشتری از انسان ها انجام‌می دهند. از ربات ها در جنگ ها می توان استفاده کرد تا تلفات انسانی را به این وسیله به حداقل رساند.

در این مقاله سعی کردیم به صورت خلاصه و مفید علم رباتیک و هدف و کاربرد آن را توضیح دهیم، به طور کل علم رباتیک بسیار پرکاربرد است. برای اطلاع از اخبار ربات ها به خصوص اخبار ربات های پرنده حتما سایت آسمان ایکس را دنبال کنید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *