فرق کوادکوپتر و هلی شات

فرق کوادکوپتر و هلی شات

سوالی که ذهن افراد زیادی را بعد از شنیدن این دو عنوان، به خود مشغول می‌کند. اگر شما هم جز افرادی هستید که این سوال ذهنتان را درگیر کرده است، این مقاله از آسمان ایکس را مطالعه کنید.

در ادامه ابتدا به تعریف کوادکوپتر و هلی شات به طور مختصر می‌پردازیم و سپس تفاوت های آن دو را بررسی می‌کنیم، با ما همراه باشید.


کوادکوپتر

کوادکوپترها دسته ای از هواپیماهای کنترلی یا ربات‌های پرنده هستند که توسط چهار موتور کنترل می شوند. در کوادکوپتر یا کوادروتورها، چهار بازو از یک قاب کشیده شده اند. هر بازو دارای یک موتور به همراه یک پروانه در انتهای آن است. کوادروتورها تنوع زیادی دارند، اما همه روی یک مفهوم کار می‌کنند.

هواپیماهای کنترلی با شش یا هشت بازو نیز وجود دارد که همگی به عنوان مولتی روتور شناخته می شوند.

ساختار کوادکوپتر با هلی‌کوپتر متفاوت است زیرا کوادکوپترها موتور دم ندارند. بالگردها برای پرواز با ثبات به روتور دم نیاز دارند. در کوادکوپترها این چرخش با چرخش دو پروانه هم جهت عقربه‌های ساعت و دو پروانه دیگر بر خلاف جهت عقربه های ساعت به دست می آید.

برای کسب اطلاعات کامل‌تر از این مولتی‌روتور، انواع، کاربرد و نحوه کارکردن آن، پیشنهاد می‌کنیم مقاله کوادکوپتر چیست را مطالعه کنید.


هلی شات

شات - فرق کوادکوپتر و هلی شات

هلی شات یک واژه فارسی است و از ترکیب هلیکوپتر و شات به معنی تصویر یا تیر اندازی گرفته شده است.

هلی شات به کوادکوپتر یا هگزاکوپتر و غیره گفته می شود، یعنی ربات پرنده دوربین دار و برای تصویر و فیلم برداری، جاسوسی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

هلی شات‌ها معمولا مولتی روتورهای قوی و بزرگ با توانایی حمل و نقل دوربین و تجهیزات می باشند.

در مقاله هلی شات چیست به طور مفصل به در رابطه با این وسیله و کاربرد آن شرح داده شده است، پیشنهاد میکنیم این مقاله را حتما مطالعه کنید.


چند مورد از تفاوت کوادکوپترها و هلی شات‌ها

می توان گفت یک کوادکوپتر دوربین دار یک هلی شات است، ولی یک هلی شات الزاما یک کوادکوپتر نیست و می تواند از انواع دیگر ربات های پرنده باشد.

تفاوت بعدی این است که کوادکوپترها می توانند بدون دوربین باشند، ولی هلی شات ها الزاما دوربین دارند، همچنین هلی شات‌ها از کوادکوپترهای هم رده شان قویترند.

یکی از بزرگترین کمپانی‌های طراحی و تولید هلی شات یا کوادکوپترهای دوربین دار در جهان، کمپانی dji است که می‌توانید در بخش کوادکوپترهای شرکت dji با چند مورد از آن‌ها آشنا شوید.


قوانین مربوط به استفاده از کوادکوپتر و هلی‌ شات

کوادکوپترها از قوانینی مانند هواپیماهای کنترلی پیروی می کنند. هر کشوری مجموعه قوانین و مقررات خاص خود را در استفاده از هواپیماهای کنترلی دارد. اگر با کوادکوپتر خود به کشوری دیگر سفر می کنید، بهترین کار این است که قوانین محلی را بخوانید.

برخی از کشورها مانند فرانسه و ژاپن نسبت به استفاده از کنترلی کاملاً آزاد هستند، در حالی که برخی دیگر مانند عربستان سعودی و مراکش به هیچ وجه اجازه ورود هواپیماهای کنترلی را نمی دهند.


همچنین بخوانید :

راهنمای خرید هلی‌شات

پهپاد چیست؟

تفاوت پهپاد و عمودپرواز چیست؟

4.7/5 - (4 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *