مهندس رباتیک

مهندس رباتیک کیست؟ چطور یک مهندس رباتیک شویم؟

مهندس رباتیک مسئول طراحی، ساخت و آزمایش ربات‌های مورد استفاده در زندگی روزمره است. این حرفه می‌تواند بسیار ارزشمند باشد، اما برای انجام آن در سطح حرفه‌ای به سال‌ها آمادگی نیاز است. با این حال ناامید نشوید، زیرا تبدیل شدن به یک مهندس رباتیک با توسعه مهارت‌، گرفتن مدرک تحصیلی مربوطه، کسب تجربه در دنیای واقعی و فعالیت در شغل مرتبط، امکان پذیر است.

در ادامه مقاله از آسمان ایکس مراحل تبدیل شدن به یک مهندس رباتیک را شرح داده ایم، پس تا انتهای مقاله با ما باشید.


۱: مهارت هایتان را توسعه دهید

الف. گذراندن دوره‌های پیشرفته ریاضی و علوم در دبیرستان:

گذراندن دوره‌های پیشرفته در زمینه هایی مانند جبر، مثلثات، و علوم کامپیوتر و همچنین فیزیک به شما کمک می‌کند تا برای مدرک رباتیک آماده شوید.
اگر دوره‌های تعیین سطح پیشرفته ارائه نمی شود، بالاترین سطوح در دسترس ریاضی و فیزیک را بگذرانید.
برای دستیابی به حرفه‌ی مهندسی رباتیک، داشتن درک و فهم زیاد جبر و هندسه بسیار مهم است.

ب. از طریق مدرسه یا انجمن خود در باشگاه‌های رباتیک شرکت کنید.

شرکت در این فعالیت‌های فوق برنامه، برای مهندس رباتیک تجربه‌ای را فراهم می‌کند که مستقیماً به حوزه تحصیلیتان در دانشگاه در ارتباط باشد. همچنین به دفاتر پذیرش دانشگاه کمک می‌کند تا علاقه شما را در این زمینه تشخیص دهند.
هنگام درخواست برای دانشگاه، فعالیت‌های فوق برنامه همیشه مفید هستند. سعی کنید باشگاه‌ها و سازمان‌های دیگری را پیدا کنید که مستقیما با رشته تحصیلی مورد‌نظرتان، مرتبط باشند. این امر همچنین به شما کمک می‌کند تا بفهمید چه جنبه هایی از رباتیک بیشتر مورد علاقه شماست.
.اگر شما در مدرسه‌تان باشگاه رباتیک ندارید، به عضویت باشگاهی در دبیرستانی نزدیک خود بگردید‌. یا بهتر است با مدیریت مدرسه‌تان در مورد راه‌اندازی باشگاه رباتیک خود صحبت کنید.

ج. برای کسب تجربه در مسابقات رباتیک شرکت کنید

این یک فرصت عالی است که به مهندس رباتیک امکان می دهد مهارت های خود را از طریق تجربه عملی تمرین کنید.
همچنین این کار به شما در پذیرش دانشگاه کمک می‌کند. زیرا آنها می‌بینند که شما فعالانه در رشته مورد نظرتان مشغول هستید.
مدارسی که در باشگاه‌های رباتیک شرکت می‌کنند، ممکن است دانش آموزان خود را نیز در رقابت ها شرکت دهند. با این حال، اگر مدرسه شما یک برنامه رباتیک دارد، بررسی کردن برنامه هایی مانند رقابت رباتیک VEX می‌تواند در درک مسابقات مربوط به حوزه شما، کمک کند.


2: ادامه دادن تحصیلات عالی

الف. لیسانس علوم یا فناوری بگیرید.

هنگام انتخاب رشته، به دنبال برنامه‌های تحصیلی در مهندسی مکانیک، برق یا صنایع باشید. دوره‌های مهندسی مکانیک و برق به طور گسترده در سراسر دانشگاه‌ها ارائه می‌شود. این دوره‌ها اصول مهندسی را تقریباً در حوزه‌های مورد نظر از جمله، قطعات الکترونیکی، محاسبات و سیستم های پنوماتیکی به شما آموزش می دهند.
برای مهندسی مکانیک، دقت کنید که به دنبال دوره‌هایی باشید که توسط هیئت اعتباربخشی مهندسی و فناوری تایید شده باشد.
اگر مدرسه انتخابی شما، رباتیک را به عنوان رشته اصلی ارائه نمی دهد، به دنبال طرحی باشید که به شما امکان می‌دهد رباتیک را به عنوان رشته خود اضافه کنید.
برای فهرستی از دانشگاه‌هایی که دوره‌های مهندسی رباتیک را ارائه می‌دهند، به وب‌سایت ناسا به آدرس https://robotics.nasa.gov/students/robo_u.php مراجعه کنید.

ب. هنگام تحصیل در دانشگاه، تمام متدهای رباتیک را بررسی کنید.

تلاش در رشته‌های مهندسی مکانیک، برق و علوم کامپیوتر، نه تنها به شما کمک می کند تا در حوزه موردنظرتان قرار بگیرید، بلکه تجربه لازم را در زمینه‌های دیگر رباتیک در اختیار شما می‌گذارد.
از آنجایی که دنیای رباتیک همواره در حال تغییر است، بسیاری از افراد می‌توانند از مسیرهای متفاوتی وارد حرفه خود شوند.
تسلط کامل به فرآیندهای مهندسی مغز، سیستم عصبی یا بدن به شما این امکان را می‌دهد که از طریق راه‌های جایگزین وارد عرصه رباتیک شوید و فرصت های بیشتری را در هنگام جستجوی شغل به دست آورید .

ج. برای متمایز بودن، مدرک کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی رباتیک اخذ کنید.

اگرچه مدرک کارشناسی ارشد برای بسیاری از رشته‌های مهندسی رباتیک ضروری نیست، اما باعث برتری داشتن شما در رقابت‌ها می‌شود .
این برنامه‌ها با ارائه دوره‌های متنوعی، مهارت‌های مهندس رباتیک را در مهندسی مکانیک، برق یا کامپیوتر افزایش می‌دهند.
توجه داشته باشید که بسیاری از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی در رشته رباتیک، شما را ملزم به تکمیل یک پروژه تحقیقاتی مهم می‌کنند.


3: کسب تجربه

الف. یک دوره کارآموزی به منظور بررسی رشته و کار خود در بازار بگذرانید.

مشارکت در دوره های کارآموزی برای به دست آوردن شغل مورد نظرتان مهم است. این کار نه تنها تجربیات عملی را در اختیارتان قرار می دهد، بلکه در حین ارتباط با کسانی که در آینده ممکن است به شما در پیدا کردن شغلتان کمک کنند، امکان آشنا شدن با دیگران را در زمینه کاریتان فراهم می‌کند.
برای پیدا کردن فرصت های موفقیت آمیز کارآموزی با مشاوران مدرسه خود صحبت کنید. همچنین شما میتوانید به انجمن های آنلاین ایجاد شده توسط شرکت های نوپا بپیوندید. این یک راه آسان برای ارسال مدارکتان به صورت آنلاین و ارتباط با شرکتی است که متناسب علایق شما باشد.
همچنین سازمان های دولتی‌ای برای یافتن بهترین دوره کارآموزی وجود دارند که شما می‌توانید با آنها ارتباط برقرار کنید. شما باید مستقیماً از طریق این سایت‌ها اطلاعات و اسنادتان را در صفحات استخدام یا فرصت های شغلی آنها بارگذاری کنید.

ب. از طریق برنامه های آموزشی تجربه عملی کسب کنید.

اگر به دلایلی نتوانید دوره کارآموزی بیابید، این یک گزینه عالی برای شماست. مؤسسات معتبر زیادی وجود دارند که در طول تعطیلات تابستانی و زمستانی، برنامه‌های آموزشی را ارائه می‌دهند تا کمک کنند مهندسان نوپا، تمرین عملی داشته باشند.

این موسسات همچنین به شما امکان انتخاب برنامه‌ای که بیشتر به آن علاقه دارید یا مستقیماً به رشته شما مربوط می شود را فراهم می‌کند. به این ترتیب می‌دانید تجربه‌ای که کسب می‌کنید، نه تنها مورد نیاز رشته‌ شما، بلکه مرتبط با حوزه مورد علاقه‌تان نیز است.

همچنین می‌توانید با پیدا کردن دوره های آنلاین پروژه ساختمانی یا ساخت پروژه شخصیتان با استفاده از جدیدترین تکنولوژی، مهارت‌هایتان را ارتقا دهید. این امر به شما کمک می‌کند تا با افزودن مهارت‌های جدید و تمرین عملی کاربردی، نمونه کار خود را بسازید.

ج. راهنمایی که در این صنعت کار می‌کند را بیابید.

از آنجایی که حوزه‌های خاص رباتیک بسیاری وجود دارد که می توانید وارد آنها شوید، مهم است که ابتدا مسیر شغلی ایده آلتان را مشخص کنید. داشتن یک هدف مشخص کمک می کند که بهترین راهنما را انتخاب کنید تا در رسیدن به هدف کلیتان به شما کمک کند.

سعی کنید راهنمایی پیدا کنید که در حال حاضر در حوزه انتخابی‌تان بوده یا اخیراً در آن کار کرده است. بسیاری از شرکت ها می‌توانند شما را از طریق بخش منابع انسانی خود با راهنمایان مرتبط کنند.
اگر گزینه‌ای برای انتخاب راهنما از طریق منابع انسانی برایتان وجود ندارد، از افرادی در حوزه کاریتان می‌شناسید، کمک بگیرید و از پیشنهادات مربیانشان استفاده کنید. همچنین از مهندسان همکار در رشته خود بپرسید که آیا علاقه مند به راهنمایی شما هستند.
اگر نمی توانید از طریق این منابع، راهنمایی پیدا کنید، به اینترنت مراجعه کنید. سایت‌های زیادی مانند لینکدین (LinkedIn) وجود دارد که می‌توانید از آنها برای ارتباط با مربیان و سایر افراد حوزه کاریتان استفاده کنید.


۴:یافتن کار

الف. سوابق کاری و معرفی‌نامه‌تان را به روز نگه دارید.

رزومه مهندس رباتیک باید شامل هر گونه اطلاعاتی باشد که جایگاه شما را در فرآیند تقاضای کار بالا ببرد. با استفاده از معرفی‌نامه خود برای شرکتی که به آن درخواست کار داده‌اید، توضیح دهید که چگونه تجربه و مهارتتان برای آن‌ها مفید است. و چقدر برای آن‌ها سوداور هستید.
اطمینان حاصل کنید که تحصیلات، گواهی‌نامه، مهارت‌های خاصی که دارید و به نفع شرکت آنهاست و هر تجربه‌ی عملی از جمله پروژه‌های ساختمانی را نیز در نظر بگیرید.

همیشه مهارت‌های کلیدی موجود در آگهی‌های شغلی کارفرما را در رزومه و معرفی‌نامه خود بگنجانید. به دنبال روش‌هایی باشید که اهدافشان را دربرمی‌گیرد تا بتوانید در راس دسته متقاضیان قرار بگیرید.

ب. به دنبال شغلی در نزدیکی خود باشید.

یکی از بهترین منابع برای کمک به مهندس رباتیک برای شروع شغلشان، انجمن صنایع رباتیک است. این انجمن و دیگر سایت‌های مشابهش، شما را با طیف گسترده‌ای از کارفرمایان مرتبط می‌کنند و جستجو برای شغلتان را کمی آسان‌تر و مفیدتر می‌کنند.
.اگرچه ممکن است این کار کمی طول بکشد. اما بازدید از چنین وب‌سایت‌هایی ، یک راه عالی برای یافتن این است که کارفرمایان به دنبال چه ویژگی‌هایی در داوطلبان خود هستند و برای چه مهارت‌هایی بیشتر ارزش قائل می‌شوند.

ج. از قبل برای مصاحبه خود آماده شوید.

دقت کنید و پاسخ‌هایی را برای عرضه مهارت‌های خود به مصاحبه کنندگان آماده کنید. همه چیزهایی که یاد گرفته‌اید و تمرین کرده‌اید را بکار ببرید و آن را به طور خاص به هدف کارفرمایان برای شرکتشان مرتبط کنید.
به یاد داشته باشید که اغلب اوقات این مصاحبه ها تخصصی‌تر خواهند بود. مصاحبه کننده نه تنها در تلاش است تا مفهومی برای مهارت های شما به دست آورد، بلکه سعی می کند تخصص شما را نیز شناسایی کند.


منبع: 
wikihow

4.3/5 - (24 امتیاز)
2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *