پهپاد مبین

معرفی پهپاد مبین که در روسیه به نمایش درآمد

پهپاد مبین نخستین بار، پنج شهریور سال 1398 در نمایشگاه هوا فضای ماکس در کشور روسیه رونمایی گردید.
در این نمایشگاه که در شهر مسکو برگزار شد تعداد زیادی از کشورهای مطرح و قدرتمند دنیا به معرفی مدرن ترین و جدیدترین دستاوردهای خود در زمینه تولید پهپاد می پردازند.
غرفه اختصاص داده شده به کشور عزیزمان ایران هم همانند سال های گذشته حضوری چشم گیر و بسیار تاثیرگذار در این نمایشگاه داشت.
ایران در این نمایشگاه سامانه جدیدی را معرفی و به نمایش گذاشت ، که هم شباهت بسیاری به موشک کروز (آمریکایی) و هم پهپادهای مدرن روز دنیا دارد ، نام این پهپاد، مبین است.

بیشتر بخوانید : آشنایی با پهپادهای ایران


آشنایی بیشتر با پهپاد مبین ایران

پهپاد مبین نمایانگر توسعه نسل جدیدی از سامانه های آفندی ایرانی می باشد ، با نگاهی به فرم ساختاری ظاهری و همچنین ویژگی و خصوصیات این پهپاد آن می شود این طور دریافت کرد که از حضور در نبردهای اخیر در منطقه و رصد کردن آنها تجربه های مفید و سودمندی اندوخته شده و در ساخت پهپاد مبین به کار گرفته شده است و کشورمان به سوی نسل جدیدی از سلاح ها حرکت می کند.

سامانه های ترکام و دی اس ام ای سی هم در اصل از یک خانواده محسوب می شوند و با مطابقت دادن تصاویر از جمله : تصاویر هوایی و تصاویر ماهواره ای بدست آمده از مسیر مورد نظر با کامپیوتر داخل موشک، به جهت یابی و پیدا نمودن مسیر درست، کمک می نماید.این سیستم های ناوبری به شکل مرسوم و متداول، در بیشتر موشک های کروز هواپرتاب به کار گرفته می شود.

بیشتر بخوانید : از دفاع مقدس تا به امروز با پهپاد مهاجر


ویژگی های پهپاد مبین

ویژگی بسیار مهم و ویژه این موشک یا پهپاد انتحاری ، سر جنگی بسیار سبک آن می باشد که نشان می دهد طراحان ایران به سوی بالارفتن میزان دقت در ساخت پهپاد و همچنین کاستن وزن سر جنگی پیش می روند تا با استفاده از ترکیب این دو گزینه حائز اهمیت از خسارت های جانبی کاسته و یا از بروز آن جلوگیری کنند .
تجربه درگیری های سالهای پیش در منطقه خاورمیانه نشان دهنده این امر است که گروه های تروریستی همانند داعش و النصره و … علاقه ویژه و زیادی به پنهان شدن در منطقه های مملو از جمعیت غیر نظامی داشته که این، کار را برای نیروهای خودی، خیلی دشوار و احتمالا در مواردی غیر ممکن می سازد.
رفتن به سمت این میزان دقت بالاتر و همچنین سر جنگی سبک تر توان درگیری در این شرایط را به نیروهای خودی به وجود خواهد آورد.
همچنین درباره نوع ویژه سر جنگی این موشک هم اطلاعات جامعی و دقیقی مطرح نشده است و به این نکته اشاره شده که این سلاح می تواند انواع سرهای جنگی را حمل نماید.

ویژگی حائز اهمیت و مهم پهپاد نظامی مبین این است که این پهپاد محموله های متفاوتی داخل این موشک حمل می شود.
این نکته هم قابل توجه است که این موشک با پرواز در ارتفاع ده متری، توان پروازی به مدت چهل و پنج دقیقه را داراست.که امکان به کارگیری از پهپاد نظامی مبین در نقش یک پهپاد شناسایی هم وجود داشته و در مواردی به کار گرفته می شود.

بیشتر بخوانید : پهپاد فطرس بزرگترین و مدرنترین پهپاد ایران


مقطع راداری مبین

نکته بسیار مهم و جالب، سطح مقطع راداری مبین می باشد ، که منبع های ایرانی در جریان نمایشگاه ماکس آن را ۰.۱ متر مربع اعلام نمودند.
همچنین نکته مهم و قابل توجه این است که سطح مقطع راداری اعلام شده برای موشک کروز آمریکایی تاماهاوک تقریبا ۰.۵ متر مربع می باشد.
این سطح مقطع راداری در کنار میزان توان پروازی در ارتفاع ده متری مقابله با مبین را برای هر سیستم دفاع هوایی کاری بسی مشکل خواهد نمود.
برای مثال :
می شود به عملکرد سیستم دفاع هوایی کشور عربستان در مقابل پهپادها و موشک های کروز یمنی در سالهای گذشته اشاره کرد ، که با وجود برخورداری از سامانه های پاتریوت، آواکس و جنگنده های اف پانزده نسل جدید باز هم مغلوب این سامانه های یمنی گردید.
واضح است که سیستم های به کار گرفته شده در پهپاد های کشور خیلی پیشرفته است و مقابله با آنها خیلی دشوار می باشد.

بیشتر بخوانید : سریر نخستین پهپاد پدافند هوایی ایران


آیا پهپاد نظامی مبین فرزند پهپاد کرار می باشد

با نگاهی جزئی تر به سازه و فرم سلاح مبین به نکته های خیلی مهمی پی می بریم ، که این پهپاد موشک کروز ایرانی، دارای شباهت های بسیاری با پهپاد تهاجمی کرار است و از این رو به پهپاد نظامی مبین، فرزند پهپاد کرار گفته می شود.سبک طراحی سکان های عقبی این پهپاد، بسیار شبیه طراحی کرار است.
پهپاد کرار در اصل یکی از نخستین تجربه های کشورمان در زمینه توسعه پهپادها با پیشران جت می باشد.
موشک و پهپادها کروز دارای یک سری خصوصیت و ویژگی مشترک است که می شود از آنها به جهت توسعه همدیگر بهره برد.از این رو از پهپاد مبین می شود توان یک سلاح تاکتیکی مد نظر داشته باشیم ، که می شود هم از پرتاب گره های زمینی و هم پرنده های تهاجمی ارتش و سپاه حمل و پرتاب نمود.

با در نظر گرفتن به برد این سلاح می شود پهپاد نظامی مبین را یک گزینه عالی برای برخورد با نیروهای فرا منطقه ای در نواحی اطراف کشورمان مد نظر گرفت.
زیرا که ترکیب اندازه کوچک ، سرعت زیاد و سطح مقطع کم راداری پهپاد مبین، این پرنده را تبدیل به گزینه عالی برای این نوع عملیات ها ساخته است.
شایان ذکر است که آنچه در نمایشگاه ماکس روسیه از پهپاد مبین به نمایش درآمده یک ماکت اولیه بوده است و قطعا محصول نهایی و عملیاتی که تحویل نیروهای مسلح می گردد حتما دارای تفاوت هایی در طراحی و ابعاد دیگری خواهد بود.

آسمان ایکس مشاور تخصصی طراحی و ساخت انواع سامانه های هدایت پذیر از دور (سهپاد)


منبع : www.mashreghnews.ir

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *