پهپاد کیان

کیان، پهپادی که ظرفیت پدافند هواپایه را در نیروی پدافند هوایی ارتقا می‌دهد

پهپاد کیان که در دسته بندی پهپادهای نظامی و پدافندی قرار داد ، در دو نوع و با توانایی سرعت بالا برای ماموریت‌های رهگیری و شناسایی، و مداومت پروازی بالا برای انجام ماموریت‌های نقطه زنی، طراحی شده است.

به گفته امیر علیرضا صباحی فرد، فرمانده نیروی پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران : پهپاد پیشرفته کیان با توسعه توانمندی پهپادی، ظرفیت پدافند هواپایه را در نیروی پدافند هوایی ارتقا می‌دهد.

وی همچنین تاکید کرد: این پرنده پیشرفته با دستور و حمایت فرمانده کل ارتش، توسط متخصصین جوان یگان پهپاد نیروی پدافند هوایی ارتش در زمان تقریبی یکسال طراحی، تولید و آزمایش عملیاتی شده است.

ویدئوی زیر مربوط به ویژگی های پهپاد کیان از زبان فرمانده پدافند هوایی ارتش است :

این پهپادها برای اجرای مأموریت های تهاجمی لازم برای عملکرد شبکه پدافند هوایی کشور از جمله انهدام مراکز شنود یا جنگ الکترونیک دشمن که برای عملکرد مجموعه پدافند هوایی کشور تهدید به شمار می رود قابل استفاده هستند.

حال ما در ادامه به معرفی و بررسی این دو نوع از این پرنده که تا به امروز معرفی شده است، می پردازیم.

بیشتر بخوانید : معرفی و مشخصات انواع پهپاد های ایرانی


پهپاد کیان ١

پهپاد کیان

این پهپاد که در سال ١٣٩٣ هجری شمسی رونمایی شد، با مأموریت سنجش تجهیزات پدافند هوایی، پهپاد هدف و تهاجمی انتحاری با ابعادی کوچک و با موتور میکروجت ساخته شده است.

پهپاد کیان ١، به عنوان هدف گمراه کننده برای پدافند دشمن و همچنین ارزیابی سامانه‌های راداری و انواع رادارهای مرسوم در دنیاست.

بیشتر بخوانید : فطرس بزرگترین پهپاد ایران


مشخصات فنی پهپاد کیان ١

سرعت این پهپاد در حدود ۴۸۰ کیلومتر بر ساعت تخمین زده می‌شود.

این پرنده بدون سرنشین با دهانه بال ٢ متر، قابلیت حمل محموله ٣٠ کیلوگرمی با سقف پرواز نزدیک به ٥٥٠٠ متر بوده و با سرعت پیمایشی ٣٥٠ کیلومتر بر ساعت پرواز می نماید.

پهپاد کیان ١ از شتاب دهنده سوخت جامد برای شروع پرواز و رسیدن به سرعت اولیه لازم برای شروع به کار موتور جت استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید : کرار اولین پهپاد جت ایران


پهپاد کیان ٢

پهپاد کیان

پهپاد کیان ۲ نیز در شهریورماه سال ١٣٩٨ و با حضور جمعی از مسئولان نیروی پدافند هوایی ارتش رونمایی شد.

کیان ٢ بر اساس طرح موفق و عملیاتی کیان ١ با ابعادی در حدود دو برابر و برای مأموریت های متنوع ساخته شد. از جمله مأموریت های پهپاد کیان ٢ انهدام اهداف مدنظر پدافند هوایی به صورت نقطه زن است.

این پرنده بدون سرنشین قادر است با مداومت پروازی بسیار بالا، اهدافی بسیار دورتر از مرزهای کشور را مورد هدف قرار داده و پدافند را از خاک دشمن انجام دهد.

بیشتر بخوانید : پهپاد آرکیو ۱۷۰ ایرانی


مشخصات فنی پهپاد کیان ٢

کیان ٢ با دهانه بال حدود ٣.٥ تا ٤ متر و طول حدود ٤.٥ متر ساخته شده است. این ابعاد بزرگتر نسبت به کیان ١ و بال های با ضخامت بالا که مناسب پرواز در سرعت های فروصوت است، امکان حمل سوخت بسیار بیشتری را به کیان ٢ داده است.

برد عملیاتی این پهپاد بیش از ١٠٠٠ کیلومتر عنوان شده که با توجه به بزرگی قابل توجه ابعاد کیان ٢ نسبت به کیان ١ قابل دستیابی است.

امکان نصب نوعی از سیستم های دریافت کننده امواج راداری متخاصم نیز در درون این پهپاد وجود دارد که می تواند آن را برای نقش ضد رادار تبدیل به یک گزینه مناسب کند.

کیان ٢ از موتور جت توربین گازی کوچک و احتمالاً از نوع توربوجت در داخل بدنه استفاده می کند که دو ورودی هوای آن با طراحی بسیار پیشرفته ای به صورت منطبق بر بدنه و طرفین آن قرار گرفته اند.

این پهپاد از نوع بال دلتا بوده که خصوصیات دینامیکی خوبی برای آن در سرعت های بالا ایجاد می کند. از جمله مانورپذیری بالا که برای افزایش دقت در انهدام هدف نیز به کار می آید.

پهپاد کیان ٢ نیز مثل مدل قبلی خود یعنی کیان ١ از شتاب دهنده سوخت جامد برای شروع پرواز و رسیدن به سرعت اولیه لازم برای شروع به کار موتور جت استفاده می کنند.

بیشتر بخوانید : معرفی موتور F124 بر روی جت پیشرفته آموزشی M-346


منابع :

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان
خبرگزاری تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *