موتور پهپاد

معرفی انواع موتور پهپاد

نکته مهم در ساخت پهپاد ها موتور آن‌ها می باشد. موتور پهپادها باید ویژه باشند. در این مقاله از آسمان ایکس شما را با انواع موتور پهپاد آشنا می کنیم.


موتور پیستونی :

موتور پهپاد

موتور پیستونی

یکی از انواع موتور پهپاد، پیستونی یا رفت و برگشتی می باشد. دور کم موتورهای پیستونی و وزن کمی که دارند باعث شده است از سایر مدل های موتور پهپاد تمایز پیدا کنند.

در میان انواع موتور پیستونی پهپاد بیشترین مصرف را موتورهای دوکی و نوعی از موتور دو زمانه دارند.

ایران با تاسیس کارخانه ای در سال های اخیر شروع به ساخت و تولید موتورهای جت و پیستونی مربوط به پهپاد کرده است.


موتور توربوفن :

موتور پهپاد

موتور توربوفن

یکی از انواع موتور پهپاد، توربوفن می باشد. موتور توربوفن نوعی موتور جت است. کارکرد این نوع از موتور به این صورت می باشد که هوای بسیار زیادی را به درون خود مکش می کند و این هوا بدون اینکه از محفظه احتراق عبور کند از روزنه ای که در قسمت انتهایی قرار دارد، خارج می شود.

یک کمپرسور هوای بسیار قوی در جلوی این نوع موتور قرار دارد. وقتی هوا وارد می شود از میان پوسته و فن عبور می کند و در انتهای موتور با گاز خروجی داغ موتور ترکیب می شود و یک نیروی پیشرانه ایجاد می کند.

در میان انواع موتور پهپادها، توربوفن نسبت به موتور جت کارایی بالاتری دارد. زیرا نسبت به حجم هوایی که وارد آن می شود نیروی پیشرانه زیادی را ایجاد می کنند.

از نکات دیگری که در رابطه با این نوع موتور قابل توجه می باشد این است که حسگرهای حرارتی و رادارهای زمینی به راحتی آن ها را تشخیص نمی دهند. دلیل این ویژگی این می باشد که توربوفن می تواند حرارت کمی تولید کند و با مصرف سوخت کم به مدت طولانی در فاصله ای نزدیک به زمین حرکت کند.

موتور توربوفن 700 برای پهپادها و هواپیماهای تجاری بسیار سبک مناسب می باشد.


موتور پهپاد وانکل :

موتور پهپاد

موتور وانکل

موتورهایی که پیستون ندارند و به اصطلاح دورانی یا درون سوز هستند را وانکل می گویند.

وانکل یکی از انواع موتور پهپاد می باشد که نیرویی که از احتراق حاصل می شود به روتور و یا چرخانه نیرو وارد می کند و باعث می شود که بچرخد. این عمل شبیه کاری می باشد که پیستون برای دیگر انواع موتور پهپاد انجام می دهد.

موتور وانکل میزان مصرف کمی دارد. همچنین موتور وانکل به بازده بالا و نداشتن میل سوپاپ شهرت دارد.

در موتور وانکل، پیستون را حذف کرده اند و نیرویی که برای چرخش میل لنگ‌ها لازم می باشد از روتور حاصل می شود.

این جایگزینی دو مزیت به همراه دارد :

مزیت اول این است که وزن موتور تا حد زیادی کاهش پیدا می کند.

مزیت دوم این می باشد که در موتور وانکل که از پیستون استفاده نشده است، کارهایی که پیستون در سایر موتورها انجام می دهد مانند چرخش میل لنگ و حرکت دادن محور، با توانی برابر و یا کمتر از نمونه های پیستونی انجام می شود.

با حذف کردن پیستون در ساختار موتور وانکل وزن آن بسیار کاهش پیدا کرده است به همین دلیل حرکت پهپاد بسیار راحت تر و بهتر شده است. همچنین با حذف پیستون از این نوع موتور برای حرکت محور و چرخش ملخ پهپاد و میل لنگ ها به مصرف انرژی و احتراق موتور کمتری نیاز می باشد.


موتور وانکل با موتور پیستونی چه تفاوتی دارد ؟

در ادامه تعدادی فاکتور را بررسی می کنیم که باعث تمایز بین موتور وانکل و موتورهای پیستونی می شود.

1. کم تر بودن تعداد قطعات متحرک :

موتور پهپاد وانکل در مقایسه موتور پیستون چهار زمانه از قطعات متحرک کم تری تشکیل شده است. در مدل وانکل، ما شاهد سه نوع قطعه متحرک هستیم که عبارتند از دو عدد روتور و یک عدد محور خروجی. تفاوت در تعداد قطعه های متحرک در بین انواع موتور پهپاد پیستونی چهار زمانه با موتور وانکل بسیار زیاد است. موتور پیستونی چهار زمانه 40 قطعه متحرک دارد.

2. كاركرد نرم و بدون لرزش :

در موتور وانکل و انواع موتور پهپاد دورانی تمام قطعات متحرک با هم در یک جهت می چرخند اما این موضوع در موتورهای پیستونی مشاهده نمی شود و قطعات متحرک تغییر جهت شدید دارند. در موتورهای دورانی قطعات متحرک با هم قرینه هستند به همین دلیل در این موتور ها هیچگونه لرزشی مشاهده نمی شود. موتور وانکل و انواع موتورهای دورانی انتقال قدرت را بسیار نرم تر انجام می دهند. دلیل این موضوع این است که هر احتراق در زمانی که روتور چرخش نود درجه دارد حاصل می شود. در موتورهای دورانی تک روتور انتقال قدرت را در سه ربع گردش محور خروجی انجام می دهد اما در موتورهای پیستونی انتقال قدرت در یک ربع گردش خروجی محور صورت می گیرد.

3. حركت آهسته تر قطعات اصلي موتور :

در موتور پهپاد وانکل میزان چرخش روتور یک سوم محور خارجی آن می باشد. در نتیجه سرعت حرکت قطعات اصلی در این نوع موتور پهپاد کم تر از موتور پیستونی می باشد. این موضوع باعث می شود که اطمینان به موتور وانکل بیش تر باشد.


مقالات مرتبط :

کوادکوپتر چیست ؟

سوخت پهپاد چیست ؟

موتور براشلس چیست؟

4.7/5 - (13 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *