جنگنده-F-35

F-35 جنگنده ای از نسل پنجم هواپیماهای نظامی، با قابلیت ها و امکانات ویژه

قدرت نظامی واژه ای است که در دنیای پر تلاطم امروز می تواند تعیین کننده ثبات یک کشور باشد. سرعت تکامل تسلیحات تعیین کننده این عامل، اگر از سرعت تلاطم و پیچیدگی های سیاسی دنیا بیشتر نباشد، کمتر نیست. جنگنده F-35 یکی از مهم ترین و استراتژیک ترین عوامل برای حفظ قدرت و برتری نظامی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

برای آشنایی بیشتر با پهپادهای نظامی کلیک کنید.


استفاده از هواپیما به عنوان سلاح

از جنگ جهانی اول که برای اولین بار، استفاده از هواپیما به عنوان یک سلاح گسترش پیدا کرد، تاکنون بشر فعالیت های زیادی را در زمینه گسترش و تولید هواپیماهای مختلف به کار برده است.

در جنگ جهانی دوم با تولید موتور جت، گام بزرگی در ساخت هواپیما برداشته شد. این پیشرفت در جنگ سرد و با هزینه های کلانی که توسط دو کشور شوروی و آمریکا برای گسترش سلاح، صرف گردید، با شتاب بیشتری دنبال شد، و پس از آن امروزه صنعت تولید پرنده های نظامی به حدی رسیده است که هواپیمایی مانند جنگنده F35 روانه میدان های نبرد میگردد.

بیشتر بخوانید : انواع خودروهای پرنده


جنگنده F-35، یک رادارگریز نسل پنجم

در سال های گذشته از هواپیماها و جنگنده های بسیاری رونمایی شده است، اما به طور قطع میتوان گفت که برجسته ترین این تسلیحات، جنگنده لاکهید مارتین F35 بوده است. جنگنده ای که با قابلیت های ویژه خود، بحث های زیادی را به پا کرده، و بحث خیلی از کارشناسان بوده است و تاثیر استراتژیک آن در به هم ریختن توازن قدرت را نمی تواند نادیده گرفت.

جنگنده F-35 یک هواپیمای نظامی برای مقابله با هدف های زمینی است که میتوان از آن در کاربرد هایی مانند دفاع و یا به عنوان هواپیمای شکاری نیز بهره برد.

این پرنده که تکامل یافته نسل قبلی خود یعنی جنگنده لاکهید مارتین X35 می باشد، قابلیت رادار گریزی ویژه ای را دارد که از سایر پرنده های رادار گریز پیشرفته تراست، در واقع علاوه بر شکل ظاهری جنگنده F35، جنس بدنه این هواپیما که از فیبر حصیری ساخته شده است میتواند امواج رادار را به خوبی جذب کرده، و کمترین بازتاب را داشته باشد که این عمل باعث رادار گریز بودن آن می گردد.

همچنین این امکان را برای این جنگنده فراهم میکند که شلیک اول را در میدان نبرد داشته باشد، که تاثیر بسزایی در بقا و به انجام رساندن ماموریت توسط این پرنده را دارد.

مطالعه بیشتر : لیست پهپادهای نظامی ایران 


قابلیت های ویژه جنگنده F-35

جنگنده F35

از قابلیت های ویژه جنگنده F35، که آن را به یک جنگنده نسل پنجم و فوق مدرن تبدیل کرده است، میتوان به مواردی همچون :

  • سیستم عامل کامپیوتری فوق پیشرفته با 8 میلیون خط کد،
  • صفحه نمایش یکپارچه با قابلیت تاچ
  • و همینطور اجرای دستورات با فرامین صوتی، اشاره کرد.

از طرفی جنگنده F35 دارای :

  • سیستم های اطلاعات پرواز پیشرفته و
  • بررسی وضعیت جنگنده به صورت لحظه ای،
  • حسگر های هدف گذاری حرفه ای،
  • سیستم های جنگ الکترونیک فوق پیشرفته با 10 مجموعه آنتن جنگ الکترونیک،
  • تنوع تسلیحاتی بالا و
  • ویژگی های ساخت و فیزیکی منحصر بفرد خاص خود می باشد.

مدل های جنگنده F-35

این هواپیما دارای سه مدل اصلی، دو مدل سفارشی و یک مدل مطالعاتی است، که به صورت زیر طبقه بندی میشوند:


جنگنده F35 ای(F-35A)

F-35A اولین مدل تولید شده از این پرنده است که از نوع معمولی برخاست و فرود (CTOL) است و برای USAF(نیروی هوایی ایالات متحده : United States Air Force) و سایر نیروهای هوایی در نظر گرفته شده است.

این جنگنده کوچکترین و سبک ترین مدل F35 است که از استاندارد های نیروی هوایی برخوردار است، همچنین وجود توپ داخلی و همینطور روش سوختگیری با بوم که دارای ایمنی بیشتری است، از ویژگی های منحصر بفرد این مدل از جنگنده F35 می باشد.


جنگنده F35 بی(F-35B)

این مدل از این جنگنده که برای قابلیت های پرواز عمودی و پرواز در محیط های کوچک توسعه داده شده است، قابلیت کمتری در حمل سلاح و سوخت دارد که باعث شده است توان عملیاتی دوربرد خود را از دست بدهد. در واقع این جنگنده برای جایگزین کردن هواپیمای هرییر توسعه پیدا کرده است.


جنگنده F35 سی(F-35C)

این مدل از این جنگنده دارای قابلیت فرود و برخاستن از روی ناو است و به خوبی برای این کار بهینه شده است. همچنین، بعلت حمل سوخت بالا، توان عملیاتی در برد بالا را داراست. این جنگنده مدلی است که به طور خاص برای نیروی دریایی ایالات متحده طراحی شده است.


جنگنده F35 دی(F-35D)

این مدل جنگنده، یک نمونه مطالعاتی برای آپدیت احتمالی جنگنده F-35A تا تاریخ هدف 2035 است.


جنگنده CF-35

جنگنده-CF-35

مدل سفارشی این نوع از جنگنده که برای کشور کانادا ساخته شده است. در این مدل از امکاناتی برای سوخت گیری و چتر ترمز هوایی استفاده شده است.


جنگنده F35 آی

مدل دیگر سفارشی جنگنده F35 که سازگار با سیستم های امنیتی و دفاعی کشور اسرائیل ساخته شده است، و توسط این کشور به خدمت گرفته می شود. این کشور برای هماهنگی و اتصال کامل سیستم های امنیتی خود به این پرنده، از سیستم های سفارشی خود در آن ها استفاده می کند.


مشخصات جنگنده F-35

جنگنده اف 35

مشخصات این جنگنده به صورت زیر می باشد:
• 15.6 متر طول
• 10.7 متر طول بالها
• 4.3 متر ارتفاع هواپیما
• یک نفر خدمه
• 13300 کیلوگرم وزن خالی
• 22470 کیلو گرم وزن با تسلیحات
• موتور توربوفن F135 پرت و ویتنی به عنوان پیشران
• 28000 پوند نیروی رانش
• 8382 کیلوگرم ظرفیت مخزن سوخت
• حداکثر سرعت 1.6 ماخ
• 1090 کیلومتر شعاع عملیاتی با مخازن سوخت اصلی
• بیشترین ارتفاع پروازی 18000 متر
• تحمل فشار g تا 9g


کشور های دارای جنگنده F-35 کدامند؟!

جنگنده F35 لاکهید مارتین

بنابر اعلام شرکت لاکهید مارتین، کشور هایی که برای گسترش این پروژه فعالیت داشته اند شامل 8 هم پیمان بین المللی می باشند، همینطور این هواپیما به 6 کشور خارجی نیز فروخته شده که از اعضای این پروژه نبوده اما از این جنگنده استفاده خواهند کرد.
کشور های آمریکا، انگلستان، ایتالیا، هلند، نروژ، دانمارک، کانادا و استرالیا، کسانی هستند که در این پروژه سهیم بوده اند. همچنین کشور های اسرائیل، کره جنوبی، ژاپن، لهستان، بلژیک و سنگاپور نیز، کشور هایی هستند که با خرید جنگنده F35 آن را در ناوگان های خود به خدمت خواهند گرفت.

آسمان ایکس مشاور تخصصی طراحی و ساخت انواع سامانه های هدایت پذیر از دور (سهپاد)


منابع
1. www.airspacemag.com
2. www.airforce.gov.au
3. https://en.wikipedia.org

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *