هلی شات چیست

هلی شات چیست؟

احتمالا برنامه ها و تصاویری را دیده اید که فیلم برداری آنها در ارتفاعات صورت میگیرد. بله! درست حدس زده اید؛ این تصاویر توسط هلی شات ثبت و ضبط شده است. هلی شات ابزاری بسیار کارآمد که بدون نیاز به شخص فیلمبردار، میتواند در مکان های صعب العبور و همچنین ارتفاعاتی وارد شود و فیلمبرداری کند که در گذشته برای این کار یک هلیکوپتر نیاز بوده است.

پیشرفته شدن علوم مهندسی باعث شده است که دیگر به آن شرایط سنتی گذشته نیازی نباشد و شما تنها با در دست داشتن یکی از این وسیله ها بتوانید تصاویری مبهوت کننده ضبط کنید.


هلی شات، ابزاری کوچک اما کاربردی

اگر نگاهی به ساختار کلمه هلی شات بیندازیم متوجه میشویم که این کلمه از دو قسمت تشکیل شده است. “هلی” به معنای هوایی( معنای مجازی این کلمه) و “شات” که برای تصویربرداری و عکاسی کار میرود و در جمع بندی میتوان به آن نام “ربات پرنده مخصوص عکاسی و فیلمبرداری در ارتفاعات” نیز اطلاق کرد. چرا که با به پرواز درآمدن در ارتفاعات می تواند فیلم و عکس تهیه کند و چشم هر بیننده ای را مجذوب این تصاویر کند. همچنین به آنها درون یا Drone هم میگویند.

هلی شات چیست

شکل شماتیک از هلی شات و نحوه قرار گیری پروانه ها و دیگر اجزای آن

هلیشات ها زیر مجموعه کوادکوپتر یا مولتی روتورها هستند. برای بررسی فرق هلی شات و کوادکوپتر، میتوانید با کلیک کردن بر روی لینک و مطالعه مقاله مربوطه در این زمینه اطلاعات کسب کنید.

زمانی که اولین نسخه های هلی‌شات به بازار عرضه شد؛ دارای نقاط ضعف بسیار زیادی بودند که امروزه دیگر خبری از این مشکلات نیست. گفتنی است که این ربات های پرنده معمولا به صورت دستی(و یا اتوپایلوت) و توسط یک کنترل صورت میگیرد.

ثبت تصاویر خوب به داشتن مهارت در استفاده از این کنترل  نیز بستگی دارد( اگرچه ابزار آلاتی همچون دوربین و کیفیت ساخت وسیله نیز موثر است) و صرفا یک منظره خوب بدون مهارت در کنترل هلی شات نمی تواند بیننده را مجذوب خود کند.


کاربرد هلی‌شات

اگر انسان قابلیت معلق شدن در هوا را داشت، این وسیله صرفا یک ابزار ناکارآمد و بلا استفاده بود. اما با توجه به نبود این قابلیت و از طرفی لذت دیدن تصاویر و مناظر طبیعی باعث شده است تا تصویربرداری و عکاسی از مهمترین کاربرد های این ابزار نام برده شود.

هلی شات چیست

داشتن مهارت در کنترل هلی شات بسیار حائز اهمیت است.

البته فیلم برداری و عکس گرفتن کاربرد اصلی هلی شات محسوب میشود. ولی به صورت کلی ربات های پرنده یا پهپادها علاوه بر تصویربرداری، کاربرد های بسیار زیادی دارند که به طور مثال میتوان گفت که از آن ها برای امداد رسانی به افرادی که در شرایط نامساعدی قرار دارند( افرادی که در زیر آوار قرار دارند) استفاده میشود.همچنین با اضافه کردن قابلیت هایی به این وسیله، میتوان از آن به عنوان یک ربات در حمل و نقل وسایل و بسته های مواد غذایی و غیره استفاده کرد.

برای آشنایی کامل با کاربرد پهپادها بر روی لینک داده شده کلیک کنید و مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید تا با کاربردهای این وسیله ضروری و کاربردی آشنا شوید.


مشخصات و ویژگی های یک هلیشات خوب

یک هلی شات خوب باید ویژگی هایی داشته باشد که بتواند فیلم و تصویربرداری و غیره را مناسب آنها انجام دهد. در زیر به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

1. جنس بدنه:

این ابزار هم مانند دیگر وسایل، باید دارای بدنه مقاوم و سبک باشد. چرا که قرار گیری در ارتفاعات مختلف( تغییر پارامتر فشار و دما) باعث ایجاد تنش هایی در جنس بدنه می شود که در صورت انتخاب نامناسب بدنه می تواند مشکلاتی را سبب شود.
همچنین سبک بودن این وسایل به حداکثر سرعت و همچنین کاهش مصرف انرژی(باتری) کمک میکند. معمولا از موادی مانند پلیمر ها و یا حتی کامپوزیت ها در ساخت آنها استفاده میکنند( انتخاب مواد بدنه، به شرایط و مواردی که میخواهید استفاده بکنید؛ بستگی دارد).

2. اصول آیرودینامیک:

هر جسم متحرکی باید به گونه ای طراحی شود تا کمترین مقاومت هوا به این جسم اعمال شود. با ایجاد این شرایط شما میتوانید با یک منبع تغذیه(باتری) ثابت، حداکثر راندمان را داشته باشید تا هلی شات بتواند به خوبی سوژه مورد نظر را دنبال کند و تصاویر آن را ثبت کند. همچنین رعایت اصول آیرودینامیک در پروانه های آن نیز بسیار موثر است.

3. وضوح تصویر و عدم لرزش در تصویر برداری:

این وسایل فوق پیشرفته باید مجهز به دوربین‌های بسیار قدرتمند با رزولوشن بالا باشند، هرچقدر توانایی دوربین‌ها بیشتر، هلی‌شات ها گرانقیمت‌تر و مطلوب‌ترند. از آنجاییکه از این فناوری در زمینه فیلم برداری و همچنین عکاسی استفاده میشود، پس اجزا باید به گونه ای همگن بر روی فریم این قطعه پخش شود تا وجود تعادل مانع از لرزش هایی در تصویربرداری شود و در انتها  یک تصویر خوب و با وضوح بالا بدست شما برسد. همانطور که میدانید استفاده از ابزار آلات کوچک ، سبک و در عین حال قدرتمند باعث به وجود آوردن شرایط مطلوب میشود.علاوه بر این برای وضوح بیشتر و عدم لرزش در تصویر از لرزش گیر یا گیمبال در آنها استفاده میشود.

4. توانایی حمل و نقل بالا

هلیشات باید بتواند دوربین و ادوات سنگین فیلمبرداری را که میلیون‌ها دلار ارزش دارند بدون خطر و لرزش حمل نماید و از مناطق صعب العبور مانند کوهستان، رودخانه و دریا عبور دهد.

5. دنبال کردن سوژه و اجتناب از موانع

برخی از هلی‌ شات‌ ها سنسورهای قفل کردن و دنبال نمودن سوژه فیلمبرداری را برای ساعت‌ها و هم‌زمان توانایی خودکار تشخیص موانع و دوری از آنها را از چهار طرف دارند.


کلام آخر

این مقاله توضیحات مختصری راجع به کلیت هلی‌شات بود(ویژگی و ابزار آلاتی که به این قطعه اضافه شده اند و بسیار بیشتر و گسترده تر است که باعث تبدیل این قطعه به یک فناوری نوین شده است).
امروزه با تعبیه کردن سنسور هایی در اطراف این ابزار و همچنین بهره بردن از هوش مصنوعی، ویژگی جدیدی با عنوان عدم برخورد به موانع به هلی شات ها اضافه شده است که همین باعث جذابیت استفاده از آن شده است.
همچنین وجود عینک های با قابلیت FPV برای کنترل بهتر، باعث شده است این وسیله بیشتر جنبه تفریحی پیدا بکند!( در صورتی که علاوه بر فیلم برداری وعکس گرفتن، بسیار کاربرد های دیگری نیز دارند که در بالا به بخشی از آنها اشاره شد.)

اما اگر قصد خرید هلی‌شات یا کوادکوپتر تصویربرداری را دارید پیشنهاد میکنیم مقاله راهنمای خرید هلی شات را حتما مطالعه کنید.

آسمان ایکس مشاور تخصصی طراحی و ساخت انواع سامانه‌های هدایت پذیر از دور (سهپاد)

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *