گيمبال چیست

گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

گيمبال یا استابلایزر یکی از وسایلی است که برای حل مشکل لرزش دست و دوربین هنگام عکاسی و فیلمبرداری، طراحی شده است و ما در این مقاله قصد داریم به معرفی کامل آن و نحوه کار آن، بپردازیم، پس در ادامه با ما باشید.


گيمبال(استابلایزر) چیست ؟

گیمبال یا استابلایزر وسیله ای است که کارکرد اصلی آن ثابت نگه‌داشتن دوربین در حالت‌های مختلف است و مانع از لرزش دوربین حین تصویربرداری می شود.

گیمبال از تعدادی حلقه تشکیل شده که این حلقه ها با اتصال به هم ،محورهایی با زاویه قائم پیرامون دوربین به وجود می آورند و باعث حفظ ثبات دوربین می شوند.

در ویدئو زیر کیفیت تصویربرداری با گیمبال و بدون گیمبال را مشاهده می کنید.


کاربرد گيمبال چیست؟

گیمبال در ربات های پرنده - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

گیمبال در تصویر برداری و فیلم برداری حرفه ای با دوربین و موبایل و در هلی شات ها و پهپادها، کاربرد ویژه ای دارد ، طوری که یکی از فاکتورهای مهم در خرید یک کوادکوپتر دوربین دار، داشتن گیمبال است چرا که در کوادکوپتر بدون گیمبال، تصاوير و ويدئوها سرشار از لرزش است.


گيمبال چگونه کار می کند؟

نحوه کار گیمبال یا استابلایزر به این صورت است که با حرکت دست به هر جهت، گیمبال در جهت معکوس حرکت می کند و همین امر باعث ثابت ماندن لنز و دوربین، در جای خود می شود.


انواع گيمبال

گیمبال - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

گیمبال ها را می توان با توجه به نیاز کاربر و تکنولوژی ساخت آن، می توان به انواع مختلف مثل، گیمبال موبایل ،دوربین و کوادکوپتر تقسیم بندی کرد، ولی در حالت کلی گیمبال ها به دو دسته دو محوره و سه محوره تقسیم بندی می شوند.

بعضی از این استابلایزر ها دارای کیفیت بالایی هستند و برای تصویربرداری حرفه ای ساخته شده اند، ولی بعضی از آنها کمی ساده تر هستند و گزینه ای مناسب برای رفع نیاز کاربران مبتدی به شمار می روند.

در ادامه هرکدام از این گیمبال ها را بررسی می‌کنیم.


گيمبال دو محوره

دو محوره - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

در گیمبال های دو محوره همانطور که از اسم آن پیداست، از دو محور برای ثابت نگه‌داشتن دوربین استفاده شده است، در واقع در این گیمبال دوربین در دو محور X (موازی با زمین) و Y (عمود بر زمین)، توانایی چرخش دارد.

این گیمبال ها معمولا وزن کمی دارند و به راحتی می توان آنها را جا به جا و حمل کرد، به همین دلیل از آن ها در کوادکوپترهای دوربین دار استفاده می‌شود.


گيمبال سه محوره

سه محوره - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

گیمبال سه محوره هم، همانطور از از اسمش پیداست ، دوربین را در سه محور افقی و عمودی و چرخشی، ثابت نگه می دارد و از لرزش حفظ می کند.

این نوع استابلایزرها بهترین نوع تصویر را ارائه می‌دهند به همین دلیل بیشتر در دوربین های سنگین سینمایی استفاده می شوند.


مقایسه گيمبال دو محوره و سه محوره

در گیمبال دو محوره دوربین قادر است در دو محور X و Y زاویه را تغییر دهد اما در گیمبال سه محوره توانایی تغییر زاویه در تمام جهات را دارد پس در نتیجه کیفیت تصاویر با گیمبال سه محوره خیلی بهتر است ولی نقطه‌ضعف بزرگ آن، وزن بالای آن است که باعث می‌شود در کوادکوپترهای سرعتی و سبک کاربردی نداشته باشد.


گيمبال سروو

سروو - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

گیمبال های سروو (Servo Gimbal) به دلیل وزن سبک، قیمت پایین و قدرت مانور بالا، اغلب در مولتی روتور ها مورد استفاده قرار می گیرند و نقطه ضعف اصلی آن ها، محدودیت مکانیکی آنهاست که باعث پایین آمدن سرعت واکنش و تصویربرداری با کیفیت پایین تر بخاطر لرزش محدود در آن است.


گيمبال براشلس

براشلس - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

گیمبال براشلس نوع دیگری از گیمبال ها است که بر خلاف گیمبال سروو به علت سرعت واکنش بسیار بالا و حرکات بسیار روان، وضوح تصویر فوق العاده بالایی دارد و مناسب برای کوادکوپترهای مخصوص فیلم برداری است.
مهمترین نقطه ضعف این استابلایزر قیمت بالا آن است و برای افرادی که نیاز به فیلمبرداری و تصویربرداری حرفه ای دارند، بهترین انتخاب است.


نرم افزار گيمبال

اغلب گیمبال‌ها دارای یک نرم‌افزار کنترل از راه دور ،برای تلفن‌های همراه هستند که یکی از قابلیت‌های خوب در اغلب این برنامه‌ها، امکان قفل کردن حرکت دوربین روی یک سوژه خاص است.


راهنمای خرید گیمبال

اکنون که گیمبال را شناختیم حال زمان آن است راهنمای خرید گیمبال را دنبال کرده و بهترین گیمبال دوربین را بشناسیم. این راهنما، بر اساس کاربرد کاربر تدوین می شود.


 خرید گیمبال بر اساس کاربرد آن

قبل از هر چیز باید بدانید به چه گیمبالی نیاز دارید و کاربرد شما از استفاده از گیمبال چیست.

خرید انواع گیمبال - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

انواع گیمبال بر اساس کاربرد

اگر در اینستاگرام یا یوتیوب فعال هستید و اینفلوئنسر هستید و بیشتر کاربرد شما از گوشی تلفن همراه است، گیمبال مناسب گوشی تهیه کنید. اگر دوربین های DSLR یا عکاسی یا فیلم برداری استفاده می کنید، متناسب با این کاربرد گیمبال انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید کاربرد شما است که مشخص می نماید در چند محور، نیاز به پایدارسازی و جبران سازی لرزش دست دارید. اگر کاربرد شما نیاز به استبیلایز شدن دوربین در یک محور دارد، تهیه گیمبال براشلس یا سه درجه آزادی یا دو محوره صحیح نیست.

سه محوره - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

گیمبال سه محوه

کاربرد شما بیان می کند لود یا وزن دوربین شما چقدر است و بر اساس این وزن محموله، مکانیسم گیمبال تعیین می گردد.

در تهیه گیمبال، به وزن خود گیمبال نیز توجه کنید چرا که هر چه وزن گیمبال بیشتر باشد، حمل و نقل و جابجایی آن دشوارتر خواهد بود.

موضوع دیگر میزان ایجاد تعادل در بار و حذف نمودن اغتشاش لرزش است. این موضوع از دو بعد قابل توجه است. این که در کاربرد مفروض شما چه میزان لرزش وجود دارد. و اینکه در کاربرد شما چه میزان لرزش قابل قبول می باشد.

مثال موضوع نخست فیلم برداری از روی یک متحرک مانند بالگرد است. حرکت متحرکی مانند بالگرد و لرزش ذاتی آن، به قدری زیاد است که گیمبال های معمولی نمی توانند این میزان لرزش را حذف کنند.

مثال موضوع دوم، عکس برداری از سوژه ی خاص و استاتیک و ساکن است، که حتی کوچکترین لرزش دست ممکن است از ارزش هنری کار بکاهد. در این مورد نیز گیمبال معمولی برای بهره برداری مناسب نیست. پس به عنوان راهنمای خرید گیمبال ، به دقت و رزولوشن مورد نیاز توجه داشته باشید.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید هلی شات


خرید گیمبال بر اساس باتری آن

موضوع دیگری که باید به عنوان راهنمای خرید گیمبال در نظر گرفته شود، باتری و میزان ذخیره ی آن و مدت زمان تامین پاور می باشد.

باتری ها بر روی ولتاژ نامی خود، جریان مورد نیاز گیمبال را برای مدت زمان مشخصی تامین می نمایند. این مقدار با میلی آمپر ساعت بیان می شود. اگر کاربرد شما به گونه ای است که مجال شارژ کردن مکرر باتری ندارید، باید گیمبالی با باتری با آمپر ساعت بالا خرید نمایید.


خرید گیمبال بر اساس قیمت

قیمت نیز یکی از پارامترهای مهم انتخاب بهترین گیمبال دوربین است و حسب کاربرد، می تواند مورد مهمی در انتخاب واقع شود.

اگر برای پهپاد یا کوادکوپتر به دنبال گیمبال هستید، میزان حذف اغتشاش لرزشی و باتری مصرفی آن بسیار مهم خواهد بود.

عموما بهترین گیمبال دوربین، بهترین نرم افزار های مدیریت را در اختیار دارند. همچنین امکانات لازم را به صورت ریموت کنترل فراهم نموده اند.

همچنین بخوانید: بهترین پهپادهای دوربین دار سال 2021


بهترین گیمبال دوربین چیست؟

بهترین گیمبال دوربین موجود در بازار ایران عمدتاً از برند های DJI و Zhiyun می باشند و تا حد زیادی، تمام کاربرد های مورد نظر را پوشش می دهند. امکانات روی این گیمبال ها و ریموت کنترل آنها، عملاً کاربر را از انجام تنظیمات روی دوربین بی نیاز می کنند.

در شکل زیر، گیمبال ژیون اسموث با تحمل وزن 210 گرم و باتری 12 ساعته و ویژگی های فنی منحصر به فرد نمایش داده شده است.

ژیون اسموث - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

آیکون ها و دکمه ها و کلیدهای فشاری روی گیمبال، حتی بدون نرم افزار مدیریت، تا حد زیادی کاربر را از انجام تنظیمات روی دوربین بی نیاز می کند.

و آیتم های روی گیمبال - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

کلیدها و آیتم های روی گیمبال برای تنظیمات

در شکل زیر، گیمبال DJI مدل OSMO به عنوان ارزانترین گیمبال حرفه ای نمایش داده شده است.

DJI مدل OSMO - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

در شکل زیر یک گیمبال دو منظوره با قابلیت نصب و حمل و لرزش گیری همزمان از دوربین و گوشی همراه نشان داده شده است.

دو منظوره - گيمبال(استابلایزر) و کاربرد آن در ربات های پرنده

دوربین و گوشی به صورت همزمان نصب و لرزش گیری می شوند

آسمان ایکس مشاور تخصصی طراحی و ساخت انواع سامانه های هدایت پذیر از دور (سهپاد)


منابع:

  1. bhphotovideo
  2. amazon
  3. pcmag
  4. dji
5/5 - (2 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *