پهپاد آرش

پهپاد آرش دوربردترین پهپاد انتحاری جهان

4.6
(23)

مسئله دفاع و ایجاد امنیت برای بقای هر حکومت و جامعه ای یک مسئله‌ی کاملا ضروری و اساسی می باشد. امروزه کشورهایی موفق به دفاع همه جانبه از تمامیت ارضی، حریم هوایی و زمینی خود می شوند که تجهیزات دفاعی خود را مطابق با پیشرفت فناوری و تکنولوژی های مربوط به دانش های نظامی به روز نمایند.

با توجه به اهمیت مبحث دفاع امروزه انواع گوناگون و متعددی از ابزار و تسلیحات نظامی در جهان  طراحی و ساخته شده است. اما در میان تمامی تسلیحات و تجهیزات نظامی پیشرفته و مهم در جهان، امروزه هواپیماهای بدون سرنشین که به پهپاد معروف هستند، جایگاه ویژه و مهمی به دست آورده اند.

امروزه با توجه به تغییر شیوه نبرد می توان صراحتا بیان کرد پهپادها از جمله تسلیحات مهم، حیاتی و با ارزش در جهان محسوب می شوند.

از جمله کشورهایی که فناوری ویژه و پر اهمیت ساخت پهپاد یا همان پرنده های بدون سرنشین را دارند و از آن به عنوان یکی از گزینه های تولید قدرت خود در سطح بین‌المللی استفاده می کنند؛ کشور عزیز ما، ایران است.

برای آشنایی با پهپادهای ایران کلیک کنید.

پرنده های بدون سرنشین انواع مختلف و گوناگونی دارند. یکی از انواع پهپادها که اهمیت استراتژیک دارند؛ پهپادهای انتحاری هستند که ایران مدت هاست به فناوری ساخت این نوع از پهپادهای با ارزش دست یافته است.

یکی از انواع پهپادهای انتحاری که در کشور ما ساخته شده، پهپاد آرش است.

پهپاد آرش که یک پهپاد انتحاری و ضد رادار می باشد، به عنوان دوربردترین پهپاد انتحاری جهان شناخته می شود. این پهپاد نسبت به موارد مشابه خارجی پیشرفته تر بوده و دارای امکانات بسیاری است.

در ادامه این مقاله به معرفی کامل و مشخصات پهپاد آرش پرداخته ایم.


مشخصات پهپاد آرش

این پهپاد که نوع توسعه یافته پهپادهای سری کیان است از نظر شکل، ظاهر و اندازه شباهت زیادی به پهپاد کیان 2 دارد.

مشخصات پهپاد آرش به صورت زیر است :

 • ضخامت بال های پهپاد آرش تقریبا چهار و نیم متر می باشد.
 • طول بال های آن نیز حدود چهار متر است.
 • دهانه بال این پهپاد به گونه ای طراحی شده که برای پرواز در سرعت های مادون صوت مناسب باشد.
 • بال پهپاد آرش از نوع دلتا است. این نوع بال برای سرعت های بالا طراحی شده است، به همین دلیل است که با توجه به سرعت بالایی که این پهپاد دارد، می تواند سوخت خود را برای مدت زمان بیشتری حفظ کرده و در نتیجه مسافت های طولانی تری را پرواز نماید. (سوخت پهپاد)
 • در این پهپاد برای رسیدن به سرعت اولیه جهت روشن شدن موتور و شروع پرواز از شتاب دهنده های سوخت جامد استفاده کرده اند.
 • این پرنده دو موتور دارد که از نوع توربوجت هستند.موتورهای این پهپاد را در دو طرف آن قرار داده اند.
 • تفاوت بزرگ موتور پهپاد آرش با پهپادهای سری کیان در این است که آرش دارای موتور ملخی است. این نوع موتور صدای مخصوصی را هنگام روشن شدن از خود تولید می کند.
 • این پهپاد دارای سیستم هایی است که توانایی دریافت امواج راداری را دارند. این ویژگی در کنار حالت آشیانه یاب در پهپاد آرش سبب می شود تا این پرنده توانایی نقطه زنی هدف را به دست آورد.
 • مزیت دیگر پهپاد آرش نسبت به سایر پهپادها این است که علاوه بر پرتاب از روی سکو، در یک پرتابگر جعبه ای نیز می توان آن را به سوی هدف پرتاب نمود. این نوع از پرتاب موجب می شود شناسایی این پرنده از سوی دشمن کاهش یابد؛ بنابراین می توان گفت آرش برای شناسایی موقعیت و مواضع دشمن پرنده‌ی بسیار مناسبی است.
 • علاوه بر وجود چنین مزیت بزرگی در این پرنده بدون سرنشین، می توان این پهپاد را از مکان های مختلف به سوی هدف پرتاب نمود. در واقع پهپاد آرش را می توان هم از خشکی و هم از دریا برای انهدام هدف پرتاب کرد.
 • از مشخصات منحصر به فرد پهپاد آرش این است که توانایی انهدام هدف های ثابت و شناور را نیز دارد.
 • همچنین یکی از مهمترین مشخصات این پهپاد برد عملیاتی آن است که نسبت به پهپاد کیان بسیار افزایش یافته است. برد عملیاتی این پرنده بدون سرنشین دو هزار کیلومتر می باشد.

با طراحی و ساخت این پرنده بدون سرنشین با ویژگی های گفته شده، رکورد ساخت دوربردترین پرنده های بدون سرنشین که دارای تکنولوژی های پیشرفته هستند در جهان به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است.


پهپاد انتحاری آرش در رزمایش بزرگ پهپادی ارتش

پهپاد انتحاری آرش

پرتاب پهپاد آرش در رزمایش بزرگ ارتش

از پهپاد انتحاری آرش برای اولین بار در نخستین رزمایش بزرگ پهپادی ارتش رونمایی شد. ویدئو زیر مربوط به پرتاب پهپاد آرش در این رزمایش است.

آسمان ایکس مشاور تخصصی طراحی و ساخت انواع سامانه های هدایت پذیر از دور (سهپاد)

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *