پهپاد Ravn X

پهپاد Ravn X، بزرگترین پهپاد ماهواره‌بر جهان

0
(0)

پهپادها هم اکنون از موضوعات جذاب دنیای تکنولوژی شده اند و اخبار این پرنده های بدون سرنشین، طرفداران زیادی دارد. جدیدترین خبر از پهپادها مربوط به پهپاد Ravn X می‌باشد که همه را شگفت زده کرده است.

تاکنون اتفاق نیفتاده است که ماهواره های فضایی توسط پهپاد ها به مدار های زمین فرستاده شوند ولی شرکت آمریکایی ایووم (Aevum) که شرکتی پیشرو در زمینه تولید خودروهای بدون سرنشین است، اعلام کرده که پهپاد Ravn X هم اکنون قادر به حمل ماهواره ها به مدار های نزدیک زمین است.

این پهپاد بزرگترین پرنده بدون سرنشین جهان است که می‌تواند در هر 180 دقیقه یک ماهواره را در مدار زمین قرار دهد.

طبق گفته این شرکت، پهپاد Ravn X می تواند بر روی باندی به طول یک مایل(1.6 کیلومتر)، از زمین بلند شود و بر روی زمین فرود آید. سیستم پرتاب این هواپیمای بدون سرنشین در سه مرحله که شامل یک راکت انداز است، کار می کند.

این شرکت همچنین مدعی است که با استفاده از این روش می‌توان برای فرستادن ماهواره ها به فضا، هزینه های کمتری را متقبل شد.

در اینجا کمی با مشخصات و ویژگی های پهپاد Ravn X آشنا شوید.


مشخصات پهپاد Ravn X

مشخصات پهپاد Ravn X

گفته می شود طول این پهپاد حدود 24 متر و ارتفاع آن حدودا 5/5 متر می‌باشد. همچنین طول هر کدام از بال های این پهپاد، تقریبا 9 متر است.

پهپاد Ravn X می تواند ماهواره هایی تا وزن 500 کیلوگرم را به صورت کاملاً مستقل و بدون نیاز به زیرساخت های پرهزینه حمل کند.


راندمان و استفاده مجدد پهپاد Ravn X

پهپاد Ravn X به صورت خودکار تا ارتفاعی که برای آزاد کردن راکت حامل ماهواره مناسب باشد، پرواز می کند. این راکت، حامل ماهواره کوچکی است که در مدار های پایینی زمین رها می شود.

شرکت Aevum تلاش می کند که در آینده، ماهواره های بزرگتر را در مدار های بالایی زمین بفرستند.

همانطور که میدانید هدف از فرستادن ماهواره ها با پهپاد، صرف هزینه کمتر است. بسیاری از شرکت هایی که در حوزه هوافضا در حال تحقیق و توسعه تکنولوژی های جدید هستند، سعی می کنند حتی راکت های فضایی خود را سالم به زمین برگردانند، مثل 2 شرکت معروف SpaceX و Blue Origin.

شرکت Aevum هم از بازدهی 70% برای استفاده دوباره از سیستم پرتاب راکت در این پهپاد خبر می دهد و امیدوار است که این بازدهی تا 100% هم برسد.

پهپاد Ravn X

مرحله اول پهپاد Ravn X کاملا قابل استفاده مجدد است؛ این هواپیمای بدون سرنشین می تواند از هر باندی که دست کم یک مایل (1.6 کیلومتر) طول داشته باشد پرواز کرده و به ارتفاع بالا برسد. در این نقطه، Ravn X مرحله دوم راکت پرتاب کننده خود را مستقر می سازد و سپس به زمین باز می گردد.

مرحله دوم راکت پرتاب کننده محموله بار را به فضا می برد و در آنجا مرحله سوم این راکت ، محموله بار را در یک مدار خاص که از پیش انتخاب شده است، قرار می دهد.

Ravn X پس از استقرار مرحله دوم راکت پرتاب کننده در ارتفاع بالا، خود را به باند اصلی رسانده، بر زمین فرود می آید و به آشیانه باز می گردد.

این فناوری اجازه می دهد که ماهواره ها بدون نیاز به خلبان ، سکوی پرتاب یا موشک بزرگ، به مدار زمین ارسال شوند.

سازندگان Ravn X می گویند ، این وسیله پرتاب بدون سرنشین، علاوه بر کاربردهای نظامی، می تواند به محققان کمک کند تا حسگرهایی را برای آزمایش های خاص به صورت سریع و کم هزینه در مدار زمین قرار دهند.


سرمایه گذاری های آینده

راهکاری که شرکت Aevum برای فرستادن ماهواره ها به فضا ارائه داده است، آنقدر به صرفه و اطمینان بخش است که این شرکت اعلام کرده است، بیش از یک میلیارد دلار قرارداد برای ارسال ماهواره ها به مدار زمین خواهیم داشت که قسمتی از آن مربوط به قرارداد با نیروی هوایی ایالات متحده برای پرتاب 360 ماهواره به مدار های پایین زمین می باشد.

گفته می شود این قرارداد ها در سال جاری بسته می شوند.

پیش بینی می شود اولین پرتاب ماهواره با استفاده از پهپاد Ravn X، مأموریت پرتاب ماهواره کوچک ASLON-45 متعلق به نیروی فضایی آمریکا در سال 2021 باشد.


مقایسه راکت پهپاد Ravn X و راکت اسپیس ایکس

همانطور که گفته شد، پهپادهای Ravn X قادر به ارسال پهپاد های کوچک است. درست است که این نوعی محدودیت برای این پهپاد ها به حساب می آید ولی باعث نمی شود که این پهپاد ها در ذهن ما بی کاربرد و بلااستفاده محسوب شوند، چرا که به طور کلی ماهواره ها به دو دسته بزرگ و کوچک تقسیم بندی می شوند و بسیاری از ماهواره ها بر حسب کاربردشان، می توانند کوچک باشند و این یعنی در بسیاری از صنایع که نیاز آنها با ماهواره های کوچک رفع می شود، پهپاد Ravn X کارگشا خواهد بود.

برخی افراد، این سیستم را با راکت های شرکت اسپیس ایکس مقایسه می کنند که قادر به حمل ماهواره های بزرگ است. درحالی که این مقایسه اشتباه است، چرا که سیستم اسپیس ایکس برای حمل ماهواره های بزرگ طراحی شده است و هزینه ارسال ماهواره توسط آن بسیار زیاد است، ولی Ravn X برای حمل ماهواره های کوچک با هزینه کمتر طراحی شده است.


تکنولوژی جدید یا طراحی سیستم؟

در حقیقت اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم، پهپاد Ravn X یک تکنولوژی جدید به حساب نمی آید و ایده فرستادن ماهواره ها به وسیله پهپاد، صرفا برای استفاده از تکنولوژی های موجود در راستای بهبود عملکرد و کاهش هزینه ها بوده است.


دیگر مشخصات پهپاد Ravn X

پهپاد Ravn X از سوخت استاندارد جت ها استفاده می‌کند، بنابراین می‌تواند همراه با دیگر جت ها در فرودگاه ها سوخت گیری شود.

بیشتر بخوانید : سوخت پهپاد چیست؟

پهپاد ها به وسایل نقلیه هوابرد اطلاق می‌شوند که بدون سرنشین و خلبان در هوا به پرواز در می آیند، پهپاد Ravn X هم از این قاعده مستثنا نیست. هدایت این پهپاد توسط هوش مصنوعی و نرم افزار اختصاصی این پهپاد انجام می‌شود.

شرکت ایووم در ابتدا یک شرکت استارتاپ برای توسعه نرم افزار و برنامه های کامپیوتری بود و پس از سپری شدن مراحل مختلف، تبدیل به شرکت طراحی و ساخت پهپاد شد، بنابراین نرم افزار های مربوط به هدایت خودکار کاملا توسط همین شرکت توسعه پیدا کرده اند که با خود پهپاد، سازگارتر هستند.

همچنین بخوانید :

پهپاد آرش دوربردترین پهپاد انتحاری جهان

پهپاد فطرس، بزرگترین و مدرن‌ترین پهپاد نظامی ایران


منابع :

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

با کلیک بر روی ستاره به این مقاله امتیاز دهید! (بالاترین امتیاز ستاره سمت چپ)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *