پهپاد صاعقه

پهپاد صاعقه با قابلیت حمل بمب های هوشمند و نقطه زن

پهپاد صاعقه که توسط صنایع هواپیمایی شاهد ساخته شده، در واقع پهپادی است که با استفاده از تکنولوژی و مهندسی معکوس پهپاد آمریکایی RQ170 ساخته شده و قابلیت حمل ۴ بمب هدایت‌شونده سدید که هوشمند و نقطه‌زن هستند را دارد.

پهپاد صاعقه در واقع اولین پهپاد بمب‌افکن ایرانی است که مهرماه ١٣٩٥ در نمایشگاه دستاوردهای پهپادی نیروی هوافضا سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران، از آن رونمایی شد.


مشخصات پهپاد صاعقه

این پهپاد از کلاس سیمرغ(آرکیو ١٧٠ ایرانی) و مجهز به توربوفن پیستونی است و از نظر ابعاد، اندکی از مدل اصلی خود کوچکتر می‌باشد.

بیشتر بخوانید : آشنایی کامل با پهپاد آرکیو ۱۷۰(RQ170)

  • طول پهپاد صاعقه ٢.٨١ متر،
  • دهانه بال آن ٢.٦٠ متر،
  • بیشینه جرم پرتاب ٦٠ کیلوگرم
  • بیشینه سرعت پهپاد صاعقه ٢٣٠ تا ٢٥٠ کیلومتر بر ساعت،
  • شعاع پرواز ١٠ کیلومتر،
  • سقف پرواز ١٠ تا ١٢ هزار پایی (٣٠٠٠ تا ٣٦٠٠ متری)
  • و مداومت پرواز آن حدود ٦٠ دقیقه
  • و برد آن ٥٠ کیلومتر است.

سریعترین پهپادهای موتور ملخی ایرانی

صاعقه جزو سریعترین پهپادهای موتور ملخی ایرانی است که همین عامل سرعت بالا آن را به ابزار مناسبی برای تمرین ادوات توپخانه ای تبدیل نموده است.

پهپاد صاعقه همچنین از نظر قابلیت مانور نیز در زمره پهپادهایی با چابکی بالا قرار می گیرد. به خصوص با توجه به پیکربندی بال دلتایی و عدم وجود سطح متعادل کننده به نظر می رسد این پرنده با ناپایداری ذاتی یا پایداری کم طراحی شده باشد که این ویژگی باعث چابکی پرنده در پاسخ به فرامین داده شده می گردد.

بیشتر بخوانید : اولین پهپاد جت ایران


پرتابگر پهپاد صاعقه

صاعقه توسط پرتابگر JATO پرتاب می شود. این پرتابگر که توسط کارشناسان داخلی طراحی و ساخته شده است این امکان را فراهم می آورد تا هواپیما بدون نیاز به باند پروازی بتواند سرعت اولیه لازم جهت پرواز را بدست آورد.

در این پرتابگر از نیروی راکت با سوخت جامد استفاده شده است.
به کمک این پرتابگر، امکان پرتاب هواپیما در هر شرایط و موقعیت وجود دارد و به راحتی می توان از روی عرشه ناو، خودروی سبک، مناطق کوهستانی و حتی از ورودی پناهگاه ها و تونل ها هواپیما را به پرواز درآورد.

پهپاد صاعقه با توجه به سبکی و شکل آیرودینامیکی مناسب و بهره گیری از فناوری مواد مرکب سبک وزن در سازه با سرعتی بالا توانایی اجرای انواع مانورهای پروازی را دارد.

بیشتر بخوانید : مهاجر، پهپادی که برای اولین بار در سال های دفاع مقدس ساخته شده است.


بازیابی پهپاد صاعقه

بازیابی این پهپاد معمولاً توسط چتر صورت می گیرد و در شرایط اضطراری می تواند به آرامی توسط خلبان در باند فرود آید.

ایستگاه کنترل زمینی پهپاد صاعقه به عنوان سامانه ارسال اطلاعات و فرامین مورد نیاز جهت هدایت و کنترل پرنده که به وسیله خلبان اعمال می گردد توانایی برقراری ارتباط uplink وdownlink، دریافت اطلاعات پروازی، ذخیره سازی و نمایش اطلاعات دریافت شده را دارد.

صاعقه پس از طی مسیر برنامه ریزی شده به صورت خودکار با تغییر مسیر به مبدأ پرواز خود و یا هر نقطه از پیش تعیین شده بازمی‌گردد.

هدایت و کنترل این پهپاد به دو صورت نیمه خودکار یعنی با اعمال فرامین کاربر به صورت رادیویی با توجه به دریافت اطلاعات پروازی هواپیما و مأموریت تعیین شده هدایت می شود.

در حالت تمام خودکار، مختصات نقاط مسیر پرواز و ارتفاع از سطح دریا توسط کاربر از طریق ایستگاه زمینی پیش از پرواز در حافظه تجهیزات الکترونیکی پرنده ذخیره می شود.

پهپاد صاعقه پس از پرواز و قرار گرفتن در حالت مأموریت توسط خلبان با استفاده از GPS و ارتفاع سنج، خود را در مسیر از پیش تعیین شده قرار می دهد.

بیشتر بخوانید : پهپاد سیمرغ ،  جدیدترین عضو منطقه سوم نیروی دریایی راهبردی ارتش


منبع : خبرگزاری تسنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *