مقایسه کوادکوپترهای DJI Phantom 4

مقایسه نسخه‌های مختلف کوادکوپتر DJI Phantom 4

امروزه استفاده از کوادکوپتر برای اهداف و کاربردهای مختلف همه گیر شده است. یکی از معروف ترین کمپانی های تولید کننده ی کوادکوپتر، با اهداف و کاربری های متفاوت، و ویژگی ها و قیمت های متنوع، DJI می باشد. در این مقاله، به مقایسه ورژن های مختلف یکی از کوادکوپترهای شرکت DJI با عنوان کوادکوپترهای DJI Phantom 4 پرداخته شده است.

مدل های استاندارد 4، Pro 4، و Pro 4 V 2.0 این کوادکوپتر قابل مقایسه هستند. لازم به ذکر است تمرکز بر مقایسه ی فنی است؛ تفاوت در ویرایش ریلیز شدن و تاریخ آن و نیز قیمت، بدیهی است.


مقایسه کوادکوپترهای phantom 4 و phantom 4 pro

مقایسه کوادکوپترهای Dji phantom 4

مقایسه نسخه های P4 و P4 Pro

اولین ویرایش ریلیز شده ی نسل 4 از فانتوم، انقدر خوب بود که وزن و سهم به سزایی در بازار داشته باشد. در عین حال با ارتقاء به ویرایش phantom 4 pro، به طور عمده این تغییرات بهینه سازی شده ملاحظه گردید که در ادامه به مقایسه کوادکوپترهای نسخه 4 و 4 پرو DJI Phantom 4 پرداخته شده است:

• قابلیت تشخیص مانع و ممانعت از برخورد (collision avoidance) در ویرایش 4 وجود داشت. اما صرفا متوجه heading و دید رو به جلوی کوادکوپتر بود. در ویرایش 4 پرو، این قابلیت علاوه بر دید روبرو، به دید عقب و چپ و راست کوادکوپتر داده شده است. ممانعت از برخورد، در محیط های شلوغ و پر ازدحام که پرواز همزمان چندین کوادکوپتر متصور است و یا کاربری اساسا مبتنی بر آرایش swarm یا گله ای است و یا هدف، یک توپولوژی یا formation می باشد، ضروری است. در بیان ضرورت این قابلیت همین بس که در افتتاحیه ی یکی از مسابقات ورزشی در سال 2019، سه کوادکوپتر با هم برخورد داشتند که سقوط یکی از آنها، می توانست سبب آسیب تماشاگر گردد. پس از احراز ضرورت این قابلیت، تعمیم آن به هر 4 جهت حرکت کوادکوپتر هم ضروری می شود که در مقایسه کوادکوپترهای DJI Phantom 4 بیان شد. چرا که لزوما کوادکوپتر خودی با جهت حرکت رو به جلو منشا و مسبب برخورد نیست و ممکن است انحراف مسیر کوادکوپتر غریبه یا هم تیمی (که فاقد collision avoidance است) سبب برخورد شود.

کوادکوپتر فانتوم، هواپیمای بدون سرنشین برای فیلمبرداری

• افزایش برد ممانعت از برخورد؛ در ارتقاء ویرایش 4 به ویرایش phantom 4 pro، برد ممانعت از برخورد حدود 15 سانتی متر افزایش داشته است. به عبارتی ضمن تعمیم به چهار جهت، افزایش اندک برد نیز وجود داشته است.
• برد مخابراتی لینک رادیویی از 5 کیلو متر به 7 کیلو متر افزایش داشته است که قابلیت پرواز را نیز متناسب با همین برد افزایش می دهد.

مقایسه کوادکوپترهای phantom 4 و phantom 4 pro

ریموت کنترل در ویرایش های 4 pro v 2.0، به نسبت 4 pro و نیز به نسبت 4 ارتقاء داشته است.

• ارتقاء اندکی در نسبت پرواز به باتری رخ داده که در شرایط پیش فرض، از 28 دقیقه پرواز در ویرایش 4، 30 دقیقه پرواز در شرایط مشابه در ویرایش 4 پرو نایل شده است. لازم به ذکر است بهینه سازی در حد دو دقیقه بیشتر مطلوب و مد نظر نبوده؛ بلکه نکته ی مهم این است که دیگر بهینه سازی های صورت گرفته نه تنها سبب کاهش نرخ پرواز به باتری نبوده ، بلکه اندکی هم افزایش داشته است.
• لینک مخابراتی در ویرایش 4 صرفا 4/2 گیگا هرتز بوده که در نسخه ی 4 پرو، علاوه بر آن فرکانس، از فرکانس 8/5 گیگا هرتز نیز پشتیبانی می شود. در مواقعی که به هر دلیل اختلال در فرکانس 4/2 وجود دارد (با توجه به نزدیکی به فرکانس wifi) کاربر می تواند فرکانس بالاتر 8/5 را انتخاب نماید. مسدود سازی و بلاک کردن و اخلال روی باند 4/2 و جمینگ وای – فای، موضوع شایعی در برخی محیط های پروازی می باشد که می تواند مشمول 8/5 نشود.

مقایسه کوادکوپترهای سری Mavic شرکت DJI

• دوربین نسخه phantom 4 pro تغییر داشته است؛ اما تاثیر بیشتر را تغییر در لنز و فاصله کانونی آن به همراه داشته که به صورت f2/8 – f11 بهینه سازی گردیده است.
• شاتر دوربین از مکانیکی در نسخه ی 4، به الکترونیکی در نسخه ی 4 pro تغییر داشته است.
• پروتکل خروجی ویدئو در نسخه ی 4، پروتکل H264 بوده که بسیاری از کاربردها را پشتیبانی می نماید. در عین حال در ویرایش 4 pro، به این پروتکل، پروتکل H265 نیز اضافه شده است.


مقایسه کوادکوپترهای phantom 4 pro و phantom 4 pro V2.0

مقایسه کوادکوپترهای DJI phantom 4

مقایسه ی نسخه 4 pro و 4 pro V 2.0

در ارتقاء از ویرایش 4 pro به 4 pro V2.0 ، عمده ترین مواردی که نظر کاربر را به خود جلب میکند به شرح زیر است:

• تغییر محسوس در سنکرون سازی و مکانیسم انتقال ویدئو
• تغییر محسوس در هندسه و متریال پره های ملخ که تراست و پیشرانش و نیروی آیرودینامیک بهتر با صدای کم تر را تامین می نماید.

• سرعت بیشتر در هنگام تقاضای کاربر که نتیجه ی تبعی بهینه سازی در هندسه ی پره ها است.
• تعبیه سنسور قرارگیری صحیح باتری. این سنسور شاید در نگاه اول، غیر ضروری و بیش از حد آپشنال بیاید؛ اما در عمل نمونه هایی بوده که به دلیل عدم نصب صحیح باتری، پس از تکانه های ناشی از مانور، سوکت باتری جدا و لق شده و سبب سقوط کوادکوپتر گردیده است.

مقایسه کوادکوپترهای phantom 4 pro و phantom 4 pro V2.0

سنسور نصب صحیح باتری

• عدم نیاز به کابل OTG برای به روز رسانی؛ حتی به روز رسانی این ویرایش نیز به صورت بدون سیم صورت می گیرد و نیازی به اتصال به رایانه یا گوشی همراه از طریق کابل نیست.
• نمایشگر LCD بهتر ( و البته گران تر و بزرگتر) دید بهتری به کاربر می دهد.

مقایسه کوادکوپترهای phantom 4 pro و phantom 4 pro V2.0

کاربر با هزینه کرد بیشتر، قابلیت های بیشتری را در 4 pro و 4 pro v 2.0 خواهد یافت.


منبع: DJI

امتیاز دهید
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *