سنسور یک اینچی

سنسور یک اینچی چیست و چرا تا این اندازه اهمیت دارد؟

شرکت DJI به کمک سنسور یک اینچی جدید خود توانسته است تا استانداردهای جدیدی را برای پهپاد DJI Air 2s به ارمغان آورد. اما این پرسش مطرح می شود که اصلا سنسور یک اینچی چیست و چرا این سنسور تا این اندازه مهم است؟

به طور کلی اندازه ی سنسور برای یک دوربین تعیین کننده‌ی میزان نوری است که می تواند به آن وارد شود تا یک تصویر به وجود بیاید. پس با این اطلاعات به این نتیجه می‌رسیم که سنسورهای بزرگتر در مقایسه با سنسورهای کوچکتر به دوربین اجازه می دهند که مقدار اطلاعات بیشتری را به درون خود فرا بخواند و یا ساده تر بگوییم دریافت کند. سپس این سنسور از این حجم اطلاعات بیشتر برای تولید یک تصویر با جزئیات بالاتری بهره می برد.

DJI Air 2S ، جدیدترین پهپاد سری Air پهپادهای کمپانی DJI است و در حال حاضر از یک سنسور 1 اینچی آپگرید شده در ساختار خود بهره می برد که در مقایسه با نسخه های پیشین خود تصویر نهایی از نظر کیفیت به خوبی بهبود پیدا کرده است.

در ادامه بیشتر در مورد اینکه سنسور یک اینچی چیست و کاربرد سنسور یک اینچی چیست به صحبت می پردازیم. همچنین راجع به قابلیت هایی که این نوع سنسور داشته و بهبود هایی که به ارمغان آورده است هم صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

سنسور یک اینچی

سنسور یک اینچی پهپاد DJI Air 2s


عملکرد سنسور 1 اینچی در نور کم

سنسور 1 اینچی

هنگامی که صحبت از عملکرد سنسور در نور کم به میان می آید، سنسورهای بزرگتر دارای اهمیت بیشتری می شوند. چرا که آنها قادر هستند تا مقادیر بیشتری از اطلاعات را دریافت نموده و آنها را مورد پردازش قرار دهند.

سنسور یک اینچی که در DJI Air 2S مورد استفاده قرار گرفته است به تک تک پیکسل ها این امکان را می دهد که بزرگتر شوند و در نتیجه بتوانند اطلاعات بیشتری را در خود بگنجانند.

هدف از استفاده از یک پیکسل این است که نور را جذب کرده و آن را به یک سیگنال الکتریکی تبدیل کند که در نهایت هم این سیگنال به یک سیگنال تصویر دیجیتالی تبدیل می شود.

هر قدر که سنسور قادر باشد نور بیشتری جذب کند، قدرت سیگنال تصویر هم بیشتر خواهد بود. در نتیجه سنسوری که پیکسل های بزرگتری دارد می تواند تعداد بیشتری داده های نوری جمع آوری کند و به همین علت هم در نور کم عملکرد بهتری از خود به نمایش خواهد گذاشت.

یک سنسور بزرگتر به کاربران این امکان را می دهد که تصاویر خود را با ISO پایین تری به ثبت برسانند. این ISO پایینتر می تواند کمک کند که در کل تصویر تمیزتری را شاهد باشیم. این امر وقتی روی تصاویر نویزهایی دیده می شود بیشتر مشخص می شود. علت این امر هم این است که می توان میانگین اطلاعات انحرافی که برای تهیه ی تصویر نهایی از ان استفاده می شود را به صورت دقیق تر در اختیار داشت.

بنابراین اگر شما شخصی هستید که بیشتر دوست دارید صبحهای زود و یا آخر شب برای عکسبرداری اقدام کنید داشتن سنسورهای بزرگتر برای DJI Air 2S مانند سنسور یک اینچی یک انتخاب مناسب به شمار می آید.


محدوده ی داینامیکی وسیع تر برای سنسورهای بزرگتر

سنسور 1 اینچی چیست

در دو عکسی که مشاهده می کنید عکس نخست برای Mavic Air 2: 48MP, 1/2-inch sensor که همانطور که مشخص است از یک سنسور 0.5 اینچی بهره می برد وعکس دوم برای DJI Air 2S: 20MP, 1-inch sensor که از یک سنسور یک اینچی استفاده می کند. وقتی این دو تصویر را مقایسه می کنیم می بینیم که DJI Air 2S با در اختیار داشتن سنسور 1 اینچی قادر است تا جزئیات بیشتری را به ثبت برساند.

همه ی ما در این شرایط قرار گرفته ایم که یک عکس می گیریم و وقت میخواهیم آن را ویرایش کنیم می بینیم که هایلایت ها یا همان بخش روشن تر در این تصویر حضور ندارند و اصطلاحا بریده شده اند. اما نگران نباشید به کمک سنسورهای بزرگتر دیگر این مشکل رفع شده چرا که سنسور بزرگتر یعنی پیکسل بزرگتر و پیکسل بزرگتر یعنی جزئیات دقیق تر و اطلاعات بیشتر.

این سنسور یک اینچی که بزرگتر است کمک می کند تا به کمک پیکسل های بزرگتر آن اطلاعات بیشتری را چه در حالت سایه و چه در نور زیاد برای یک تصویر در اختیار داشته باشید. پس در نهایت به کمک سنسورهای بزرگ شما می توانید در یک محیط جزئیات غنی تر و ظرافت بالاتری را به ثبت برسانید.


فضای بیشتر برای ویرایش کردن پست ها به وسیله‌ی سنسورهای بزرگتر

سنسور یک اینچی چیست

به کمک سنسورهای بزرگتر شما عکسی را می گیرید که بعدا دستتان برای ویرایش آن کاملا باز است. خیلی راحت می توانید آن را روشن تر کنید، جزئیات آن را چه در سایه و چه در نور زیاد بازیابی کنید، رنگ ها را برجسته تر کنید و حتی بتوانید تصویر را کات کنید و … .


سنسورهای بزرگتر اما به جمع و جوری سایزهای کوچکتر

وقتی صحبت از سنسور بزرگتر می شود پهپادهای بزرگترو سنگین تر به ذهن می آید. اما در DJI Air 2S این گونه نیست. با وجود این سنسور بزرگ با ابعاد 1 اینچ باز هم وزن این پهپاد به 600 گرم هم نمی رسد و شما می توانید به راحتی آن را در کیفتان گذاشته و از آن بهره ببرید.

جالب است بدانید کیفیتی فیلمبرداری که این سنسور برای ما فراهم می آورد 4K60fps است که سطح کیفی فوق العاده بالایی بوده و به راحتی می تواند برای عکس برداری های حرفه ای مورد استفاده قرار بگیرد.


کاربرد سنسور یک اینچی

در قسمت های قبلی مفصلا راجع به سنسورهای بزرگ 1 اینچی که در DJI Air 2S به کار رفته است صحبت کردیم و قابلیت ها، کاربردها و مشخصه های آنها را هم برشمردیم. شما می توانید از این سنسور به کار رفته در این پهپاد نهایت استفاده را در هر جای ممکن ببرید. حال می خواهد انجام یک پروژه ی عکس برداری بسیار حرفه ای باشد و یا گرفتن فیلم سفر خود به یک مقصد هیجان انگیز. به هرحال این پهپاد با این ویژگی ها و قابلیت ها و از همه مهمتر سنسور بزرگ خود که 1 اینچی است می تواند در همه ی زمینه ها کمک کننده باشد.


منبع: dji.com

5/5 - (1 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *