تفاوت UAV، UAS و Drone

هواپیماهای بدون سرنشین و تفاوت UAV، UAS و Drone

اگر دانشجوی رشته های مهندسی مکانیک، برق، مکاترونیک و یا سایر رشته های مرتبط با صنعت پرواز باشید، و یا اگر در مشاغلی فعالیت دارید که با این صنعت سر وکار دارید، شاید بسیار اتفاق افتاده است که بار ها کلمات و اصطلاحات UAV، UAS و Drone را شنیده باشید. با توجه به اینکه این نوع ماشین ها شباهت های بسیاری باهم دارند و ساز و کارشان باهم مشابه است، لازم است تا تفاوت های این سه برای محققین و مهندسین این زمینه آشکار باشد. در این مقاله سعی شده است که تفاوت UAV، UAS و Drone توضیح داده شود تا بیشتر با این ماشین های پرنده آشنا شویم.


Drone چیست؟

به عقیده اغلب مردم یک پرنده بدون سرنشین یا یک خودرو پرنده بدون خدمه (unscrewed)، هواپیمای بدون سرنشین یا drone است، اما در حقیقت می توان انواع مختلفی از ماشین ها، از جمله بعضی از دریانورد ها یا وسایل نقلیه ی خشکی پیما را نیز از زیر مجموعه ی Droneها دانست.

قطعا یکی از معروفترین انواع Drone ها هواپیمای بدون خلبان و کنترل از راه دور هستند که با نام UAV نیز شناخته می شوند.


UAV چیست؟

تفاوت UAV، UAS و Drone

یک نمونه هواپیمای بدون سرنشین(UAV)

UAV(مخفف : unmanned aerial vehicle) یا پهپاد، یک وسیله ی نقلیه ی هوایی بدون سرنشین است که توانایی کنترل از راه دور (به طور مثال کنترل با یک ریموت) را دارد.

برای مطالعه بیشتر به مقاله پهپاد چیست؟ مراجعه کنید.


UAS چیست؟

UAS چیست ؟

ایستگاه کنترل هواپیمای بدون سرنشین(UAS)

UAS(مخفف : Unmanned Aircraft Systems) در واقع مجوعه عواملی است که باعث می شود یک هواپیمای بدون سر نشین(UAV یا Drone)  کار کند: مثل ایستگاه کنترل زمینی، خلبانی که از راه دور پرنده را کنترل می کند ، ارتباطات ، تجهیزات پشتیبانی و غیره.

پس در حقیقت UAV و Drone جزئی از UAS می باشند. از طرفی UAS فقط برای هواپیماهای بدون سرنشین پیشرفته غیر نظامی، استفاده می شود.


تفاوت UAV، UAS و Drone

میان اهالی این حرفه، تفاوت UAV، UAS و Drone تعریف شده و مشخص است ولی متاسفانه بسیاری از مردم تفاوت های آن ها را نمی دانند.

صنعت drone آنقدر سریع پیشرفت کرده است که اصطلاحات خاص مربوط به این صنعت اجبارا عقب مانده و قدیمی شده اند و باید مجددا تعریف شوند.

Drone‌ محبوبترین عبارت طی دو سال اخیر بوده است و مناسبترین عبارت و تعریفی است که برای هر سه عبارت Drone، UAV‌ و UAS از آن استفاده می شود، به همین دلیل اگر در اصطلاحات عامیانه Drone و UAV را به جای هم به کار ببرید، کسی از شما خرده نمیگیرد ولی در واقعیت این سه عبارت تفاوت هایی با هم دارند.


این موارد مشخص کننده ی تفاوت UAV، UAS و Drone می باشند :

همانطور که گفته شد UAV و Drone به عنوان یک حامل هوایی بدون سرنشین تعریف می شوند و یک تفاوت اساسی با UAS دارند، به عبارتی UAV و Drone فقط به خود هواپیما اشاره دارند و اشاره ای به کنترل کننده ی زمینی و واحدهای ارتباطی ندارد.

از طرفی، برای Drone بر خلاف UAV قابلیت پرواز مستقل تعریف نمی شود. مثلا برای UAVها قابلیت پرواز مستقل(autonomous) در نظر گرفته می شود. یعنی UAV باید توانایی پرواز به شکل خودمختار و مستقل داشته باشد، ولی برای Drone این توانایی به صورت اجبار تعریف نمی شود.

پرواز UAVها با درجات مختلفی از خودمختاری (autonomy) انجام می شود :
به این صورت که یا از راه دور توسط یک اپراتور انسانی و به طور مستقل توسط رایانه های onboard کنترل و یا توسط یک ربات خودمختار هدایت می شوند.

Drone محبوب ترین مترادف برای هواپیمای بدون سرنشین (UAV) و یا سیستم هوایی بدون سرنشین (UAS)است، اما تفاوت این دو چیست؟

رسانه ها همواره به drone اشاره داشته و آن را مورد پوشش خبری قرار می دهند، زیرا می دانند، فارغ از اطلاعاتی که بینندگان در خصوص UAVها و UASها دارند، نظر آنها را به خود جلب خواهد کرد. Drone و UAVها بسیار محبوب تر از UASها هستند، زیرا رسانه ها به ندرت تفاوت UAV، UAS و Drone را توصیف می کنند.


یک نظر دیگر برای تفاوت UAV، UAS و Drone نیز چنین بیان می شود:

تفاوت UAV، UAS و Drone

پرواز دسته جمعی کوادکوپتر

UAV و UAS دو وسیله ی متفاوت هستند. تعریف drone و UAV بسیار مشابه و نزدیک به هم است. با این حال، برخی عنوان می کنند که یک UAV نوعی پیشرفته از Drone است که به طور خاص برای فیلمبرداری و عکسبرداری استفاده می شود.

به نظر نمی رسد که انجمن و جامعه ی UAV، به کارگیری اصطلاح “Drone”، برای توصیف UAVهای فروخته شده به عموم مردم را بپسندد. رسانه ها اصطلاحی را به کار بردند که زمانی بسیار پیچیده بود و آن را به عبارتی کلی تبدیل کردند که به یک وسیله ی پرواز ساده اشاره دارد.

اصطلاح خاص تر برای droneهای واکنشی، کوادکوپتر است.کوادکوپترها نوعی از UAVها یا پهپادها هستند که برای فیلمبرداری و مسابقات استفاده می شود.


به این دلیل مهم است که مردم تفاوت UAV، UAS و Drone را بدانند

در یک خبر جدید داستانی در مورد Drone وجود داشت که تصاویر شگفت انگیز سیل در غرب را ضبط کرده بود و درست بعد از آن داستان دیگری در مورد چگونگی بمب گذاری یک Drone‌ در یک نقطه ی داغ تروریستی در خاورمیانه بود.

کمی عجیب است که واژه ای یکسان و مشابه برای دو ماموریت کاملا متفاوت به کار رفته باشد.

به همین دلیل، مهم است که مردم تفاوت UAV، UAS و Drone را بدانند. سیستم هوایی بدون سرنشین (UAS)، بسیار پیچیده تر و پیشرفته تر از UAV/drone است، با این حال، معمولا هر سه عبارت را در رابطه با یکدیگر و به جای هم استفاده می کنند و این دلیل گیج کننده بودن این موضوع است.

گروه آسمان ایکس مشاور تخصصی طراحی و ساخت انواع سامانه های هدایت پذیر از دور (سهپاد)

4.8/5 - (5 امتیاز)
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *