راهنمای خرید گیمبال

راهنمای خرید گیمبال

همانطور که در مقاله گیمبال چیست اشاره کردیم، نقش گيمبال در استبیلایز کردن دوربین برای حل مشکل لرزش دست و دوربین، هنگام عکاسی و فیلمبرداری است. از گیمبال در هلی شات ها و پهپادها نیز استفاده میشود.

اکنون که گیمبال را شناخته ایم حال زمان آن است راهنمای خرید گیمبال را دنبال کرده و بهترین گیمبال دوربین را بشناسیم. این راهنما، بر اساس کاربرد کاربر تدوین می شود.


راهنمای خرید گیمبال بر اساس کاربرد آن

قبل از هر چیز باید بدانید به چه گیمبالی نیاز دارید و کاربرد شما از استفاده از گیمبال چیست.

راهنمای خرید گیمبال

انواع گیمبال بر اساس کاربرد

اگر در اینستاگرام یا یوتیوب فعال هستید و اینفلوئنسر هستید و بیشتر کاربرد شما از گوشی تلفن همراه است، گیمبال مناسب گوشی تهیه کنید. اگر دوربین های DSLR یا عکاسی یا فیلم برداری استفاده می کنید، متناسب با این کاربرد گیمبال انتخاب کنید.

به یاد داشته باشید کاربرد شما است که مشخص می نماید در چند محور، نیاز به پایدارسازی و جبران سازی لرزش دست دارید. اگر کاربرد شما نیاز به استبیلایز شدن دوربین در یک محور دارد، تهیه گیمبال براشلس یا سه درجه آزادی یا دو محوره صحیح نیست.

راهنمای خرید گیمبال

گیمبال سه محوه

کاربرد شما بیان می کند لود یا وزن دوربین شما چقدر است و بر اساس این وزن محموله، مکانیسم گیمبال تعیین می گردد.

در تهیه گیمبال، به وزن خود گیمبال نیز توجه کنید چرا که هر چه وزن گیمبال بیشتر باشد، حمل و نقل و جابجایی آن دشوارتر خواهد بود.

موضوع دیگر میزان ایجاد تعادل در بار و حذف نمودن اغتشاش لرزش است. این موضوع از دو بعد قابل توجه است. این که در کاربرد مفروض شما چه میزان لرزش وجود دارد. و اینکه در کاربرد شما چه میزان لرزش قابل قبول می باشد.

مثال موضوع نخست فیلم برداری از روی یک متحرک مانند بالگرد است. حرکت متحرکی مانند بالگرد و لرزش ذاتی آن، به قدری زیاد است که گیمبال های معمولی نمی توانند این میزان لرزش را حذف کنند.

مثال موضوع دوم، عکس برداری از سوژه ی خاص و استاتیک و ساکن است، که حتی کوچکترین لرزش دست ممکن است از ارزش هنری کار بکاهد. در این مورد نیز گیمبال معمولی برای بهره برداری مناسب نیست. پس به عنوان راهنمای خرید گیمبال ، به دقت و رزولوشن مورد نیاز توجه داشته باشید.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید هلی شات


راهنمای خرید گیمبال بر اساس باتری آن

موضوع دیگری که باید به عنوان راهنمای خرید گیمبال در نظر گرفته شود، باتری و میزان ذخیره ی آن و مدت زمان تامین پاور می باشد.

باتری ها بر روی ولتاژ نامی خود، جریان مورد نیاز گیمبال را برای مدت زمان مشخصی تامین می نمایند. این مقدار با میلی آمپر ساعت بیان می شود. اگر کاربرد شما به گونه ای است که مجال شارژ کردن مکرر باتری ندارید، باید گیمبالی با باتری با آمپر ساعت بالا خرید نمایید.


راهنمای خرید گیمبال بر اساس قیمت آن

قیمت نیز یکی از پارامترهای مهم انتخاب بهترین گیمبال دوربین است و حسب کاربرد، می تواند مورد مهمی در انتخاب واقع شود.

اگر برای پهپاد یا کوادکوپتر به دنبال گیمبال هستید، میزان حذف اغتشاش لرزشی و باتری مصرفی آن بسیار مهم خواهد بود.

عموما بهترین گیمبال دوربین، بهترین نرم افزار های مدیریت را در اختیار دارند. همچنین امکانات لازم را به صورت ریموت کنترل فراهم نموده اند.


بهترین گیمبال دوربین چیست؟

بهترین گیمبال دوربین موجود در بازار ایران عمدتاً از برند های DJI و Zhiyun می باشند و تا حد زیادی، تمام کاربرد های مورد نظر را پوشش می دهند. امکانات روی این گیمبال ها و ریموت کنترل آنها، عملاً کاربر را از انجام تنظیمات روی دوربین بی نیاز می کنند.

در شکل زیر، گیمبال ژیون اسموث با تحمل وزن 210 گرم و باتری 12 ساعته و ویژگی های فنی منحصر به فرد نمایش داده شده است.

بهترین گیمبال دوربین

آیکون ها و دکمه ها و کلیدهای فشاری روی گیمبال، حتی بدون نرم افزار مدیریت، تا حد زیادی کاربر را از انجام تنظیمات روی دوربین بی نیاز می کند.

بهترین گیمبال

کلیدها و آیتم های روی گیمبال برای تنظیمات

در شکل زیر، گیمبال DJI مدل OSMO به عنوان ارزانترین گیمبال حرفه ای نمایش داده شده است.

بهترین گیمبال دوربین

در شکل زیر یک گیمبال دو منظوره با قابلیت نصب و حمل و لرزش گیری همزمان از دوربین و گوشی همراه نشان داده شده است.

بهترین گیمبال دوربین

دوربین و گوشی به صورت همزمان نصب و لرزش گیری می شوند


منابع:

  1. bhphotovideo
  2. amazon
  3. pcmag
  4. dji
0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *