پهپاد غزه (شاهد ۱۴۹)

معرفی پهپاد غزه (شاهد ۱۴۹) جدیدترین دستاورد سپاه پاسداران

پهپاد غزه یا شاهد ۱۴۹ جدیدترین دستاورد سپاه در حوزه پهپادهای نظامی است. این پهپاد فوق سنگین به دلیل برخورداری از مشخصاتی چون توان بالا در حمل تسلیحات، قابلیت تصویربرداری و ارسال تصاویر در طیف های گوناگون و برد و سقف ارتفاع پروازی قابل توجه، موفق به شکستن رکوردهای موجود در صنعت پهپادی کشور شده است.


نگاهی به مشخصات پهپاد غزه

در روز 31 اردیبهشت 1400 و در آستانه سالروز آزادسازی خرمشهر، از جدیدترین فناوری نیروی هوافضای سپاه در حوزه پرنده‌های بدون سرنشین رونمایی شد که پهپاد پهن پیکر و فوق سنگین شاهد 149 به عنوان آخرین دستاورد سپاه قدم به عرصه نظامی کشور گذاشت.
بررسی ویژگی ها و مشخصات پهپاد غزه نشان می‌ دهد که با تولید آن جهشی بزرگ در پهپادهای ایران رخ داده است.


مشخصات کلی پهپاد شاهد ۱۴۹(غزه)

پهپاد غزه

مشخصات این پهپاد به شرح زیر است:

 • پهپاد شاهد ۱۴۹ یا غزه با ۲۱ متر طول دهانه بال
 • و ۳۱۰۰ کیلوگرم جرم در دسته پهپادهای فوق سنگین جای دارد.
 • در پهپاد غزه از موتور توربوپراپ استفاده شده است.
 • ارتفاع پروازی این پهپاد به ۳۵ هزار پا معادل با ۱۰۶۶۸ متر می رسد.
 • این پهپاد قادر است محموله‌ ای با جرم ۵۰۰ کیلوگرم را حمل کرده
 • و با سرعت ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت پرواز کند.
 • پهپاد غزه قابلیت حمل ۱۳ بمب عملیاتی را دارد.
 • مداومت پروازی این پهپاد ۳۵ ساعت است که این مشخصه از جمله دلایل توان عملیاتی بالای پهپاد شاهد 149 به شمار می رود.
 • همچنین حوزه های ماموریتی پهپاد فوق سنگین شاهد ۱۴۹ یا غزه، نظامی و دفاعی، پایش جنگل ها و عملیات امداد و نجات در حوادث است .

همچنین بخوانید: پهپاد شاهد ۱۲۹، ستون فقرات نیروی پهپادی ایران


برد پهپاد غزه (شاهد ۱۴۹)

برد پهپاد غزه یا شاهد ۱۴۹ به طور رسمی در حدود ۲ هزار کیلومتر اعلام شده ولی برخی گمانه زنی ها حاکی از این است که برد این پهپاد فراتر از این رقم است.
با توجه به مداومت پروازی و سرعت این پهپاد، انتظار می‌ رود که این پهپاد از توانایی طی مسافتی در حدود ۱۲ هزار کیلومتر برخوردار باشد.
اگر این مسافت به صورت رفت و برگشتی محاسبه شود، برد پهپاد شاهد 149 به ۶ هزار کیلومتر می رسد. برخی منابع نیز با استناد به سخنان فرمانده کل سپاه برد غزه را تا ۷ هزار کیلومتر ارزیابی کرده اند.

همچنین بخوانید: پهپاد سیمرغ، نسل دریایی شاهد ۱۲۹


موتور توربوپراپ

غزه نخستین پهپاد ایرانی است که از موتور توربوپراپ بهره می برد. انواع موتور پهپاد را از اینجا بخوانید.

در این پهپاد به جای استفاده از موتورهای دورانی و پیستونی از موتور توربوپراپ استفاده شده است. این موتور به دلیل برخورداری از توربین گاز بازدهی مناسبی در ارتفاعات دارد و سرعت بالایی به پهپاد غزه (شاهد ۱۴۹) بخشیده است.

پهپاد شاهد 149(غزه)
پهپاد غزه (شاهد ۱۴۹)

رادار SAR پهپاد غزه

رادار SAR نوعی رادار است که در آن عملیات نقشه برداری از سطح زمین با استفاده از امواج رادیویی انجام می شود.
پهپاد غزه (شاهد ۱۴۹) در بخش میانی بدنه خود محفظه ای دارد که می تواند این رادار را در آن جای دهد و در عملیات های شناسایی مورد استفاده قرار بگیرد.


قابلیت حمل سلاح

پهپاد شاهد ۱۴۹ یا غزه می‌ تواند محموله ای به جرم ۵۰۰ کیلوگرم را حمل کند. طول بال های این پهپاد و تکنولوژی به کار رفته در آن موجب شده که این پهپاد از قابلیت حمل ۱۳ بمب برخوردار باشد. بر روی بالهای غزه نقاطی برای نصب بر در نظر گرفته شده است.
در قسمت میانی بدنه نیز محفظه ای وجود دارد که می تواند برای حمل انواع تجهیزات شناسایی، جنگ الکترونیک و تسلیحات مورد استفاده قرار بگیرد. در این قسمت امکان جاگذاری یک خشاب چرخان بمب با ظرفیت ۵ بمب وجود دارد.


سامانه الکترواپتیک پهپاد غزه

سامانه‌ های الکترواپتیک دسته‌ ای از سامانه‌ های نظارتی هستند که به دلیل عدم انتشار امواج الکترومغناطیسی از ویژگی غیر قابل ردیابی و کشف شدن برخوردارند. این سامانه ها با استفاده از دوربین های حرارتی و دید در روز، اهداف را شناسایی کرده و رویت می کنند.
پهپاد غزه (شاهد ۱۴۹) با مجهز شدن به سامانه الکترواپتیکی به این سطح از توانمندی دست یافته که ساعتها بدون دیده شدن در عملیات مورد استفاده قرار بگیرد.


منابع :

 • خبرگزاری فارس
 • خبرگزاری تسنیم
 • خبرگزاری مهر
4.6/5 - (27 امتیاز)
6 پاسخ
 1. ناشناس
  ناشناس گفته:

  افرین به دانشمندان ایران که خیال همه را راحت کردند که اگر هر کشوری قصد تجاوز به سرزمین ایران اسلامی داشته باشد با واکنش کوبنده ایران روبرو خواهد شد ما به رزمندگان ارتشی وسپاهی خود افتخار می کنیم درود به شرفتان خداوند یار ونگهدارتان

  پاسخ
 2. علی ترک
  علی ترک گفته:

  صدای من از شمالغرب ایران اسلامی.واحدومتحد است
  احترام نظامی می زنم به کشوری که احترام و وزن نظام اش در دنیا برای همگان علل خصوص قدرت های پوشالی غربی سنگین است،آنانی که همگی با پشت هم بودن انگشت کوچیک ایران واحد نیستن ایرانی یکه مقابل همگان ایستاده
  اُزاماناکین جان وارم سنون ریکابوندیم ای وطن

  پاسخ
 3. محمد
  محمد گفته:

  درود بر همه مردم دلیر ایران و درود بیکران بر دانشمندان عزیز ارتش وسپاه که با قدرت علوم پیشرفته از کشور دفاع میکنند انشاالله به نوک هرم علم وقدرت نظامی واقتصادی دنیا برسیم به زودی زود انشاالله

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *