پهپاد کمان ۲۲

پهپاد کمان ۲۲ جانشین کمان ۱۲

پهپاد کمان ۲۲ که نسخه ارتقاء‌یافته پهپاد کمان ۱۲ به حساب می‌آید، به تازگی توسط نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران رونمایی شده است.

بنا به گفته امیر سرتیپ عزیز نصیرزاده -فرمانده نیروی هوایی ارتش- کمان ۲۲ نخستین پهپاد پهن‌پیکر کشور است.


مشخصات فنی پهپاد کمان 22

پهپاد کمان 22

اگرچه هنوز مشخصات فنی پهپاد کمان 22 به صورت رسمی منتشر نشده است اما کارشناسان احتمال می‌دهند که با توجه به پهن‌پیکر بودن آن باید طولی برابر ۱۱ متر برای بدنه و ۲۰ متر را برای بال‌های آن در نظر گرفت.

بردی که برای پهپاد کمان 22 عنوان شده شعاعی معادل ۳۰۰۰ کیلومتر است که هنوز معلوم نیست یک طرفه است یا دو طرفه. چنانچه این برد دو طرفه باشد و توان رفت و برگشت پهپاد را نشان دهد، بنابراین شعاع عملیاتی یک طرفه این پهپاد ۱۵۰۰ کیلومتر خواهد بود که مطابق اطلاعات در دسترس چیزی در حدود ۲۵۰ کیلومتر از پهپاد MQ-1 بیشتر خواهد بود.

در پهپاد کمان ۲۲ همچنین از بالچه نوک بال نیز استفاده شده است که کارایی پروازی این پهپاد را افزایش می‌دهد.

بدنه این پهپاد در قسمت زیرین، دارای زوایای شیب‌دار است که اگرچه هزینه ساخت آن را افزایش می‌دهد اما سبب می‌شود در مقابل رادارهای زمین‌پایه و نیز رادارهای هواپایه هم‌ارتفاع با پهپاد، بازتاب راداری بسیاری کمتری نسبت به باقی پهپادهای ایرانی داشته باشد.

پهپاد کمان ۲۲ دارای یک دماغه برجسته است که برای قرار گرفتن آنتن ارتباط ماهواره‌ای در نظر گرفته می‌شود.

اگرچه ایران در حال حاضر از توانایی هدایت ماهواره‌ای برای پهپادهای خود برخوردار نیست، اما این طراحی نشان می‌دهد که برنامه‌ای برای دستیابی به این فناوری نیز در نیروهای مسلح کشورمان وجود دارد.


توانایی حمل ۳۰۰ کیلوگرم تسلیحات

به گفته امیر نصیرزاده این پهپاد پهن‌پیکر توان حمل ۳۰۰ کیلوگرم تسلیحات را دارد که با توجه به اطلاعات و آمارهای موجود حداقل ۱۰۰ کیلوگرم بیشتر از توان حمل تسلیحات پهپاد کمان ۱۲ است.

اینطور که به نظر می‌رسد در حال حاضر پهپاد کمان ۲۲ در زمینه حمل تسلیحات، توانمندترین پهپاد رزمی کشور است و سنگین‌ترین تسلیحات را می‌تواند در پروازهای طولانی به کار بگیرد.

توانایی حمل انواع تسلیحات هوشمند، تجهیزات جنگ الکترونیک و تجهیزات نوری از دیگر ویژگی‌های این پهپاد است.


موتور پهپاد کمان 22

از دیگر مشخصات فنی پهپاد کمان 22 موتور توربوپراپ آن است که آن را در ردیف پهپاد مشهوری همچون Mq-9 ارتش آمریکا قرار می‌دهد.

البته بر اساس اعلام منابع دیگر موتور این پهپاد ممکن است از نوع پیستونی و همچون موتور پهپاد شاهد ۱۲۹ باشد. پره‌های این موتور نیز در قسمت نوک زائده‌هایی دارند که صدای آنها را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید : انواع موتور پهپاد


مداومت پروازی کمان ۲۲

از ویژگی‌های پهپاد کمان ۲۲ همچنین می‌توان به مداومت پروازی آن اشاره کرد که بیش از ۲۴ ساعت عنوان شده است.


تجهیزات و تسلیحات پهپاد کمان ۲۲

پهپاد کمان ۲۲

بر اساس تصویرهایی که از پهپاد پهن‌پیکر کمان ۲۲ منتشر شده است، این پهپاد می‌تواند انواع بمب‌های هوشمند سری قائم، بمب‌های بال‌دار و بمب‌های هدایت لیزری را حمل کند.

زیر بال‌های این پهپاد بزرگ‌جثه در مجموع شش نقطه سخت برای حمل تسلیحات و یک نقطه سخت برای حمل محموله در نظر گرفته شده است که تعداد بالای نقطه‌های سخت در این پهپاد را بدل به یکی دیگر از ویژگی‌های خاص پهپاد کمان ۲۲ می‌کند.

پاد اخلال‌گر شاهین که برای خنثی کردن عملیات جنگ الکترونیک دشمن و همچنین ایجاد اخلال بر روی رادارهای دشمن به کار می‌رود از جمله تجهیزات پیشرفته این پهپاد است.

این ویژگی پهپاد کمان ۲۲ سبب می‌شود سامانه‌های پدافندی متخاصم به راحتی نتوانند آن را شناسایی کنند و هدف قرار بدهند.

از سوی دیگر توانایی‌های پهپاد کمان ۲۲ در زمینه جنگ الکترونیک آن را به نخستین پهپاد ساخته‌شده به دست نیروهای مسلح کشور بدل می‌کند که می‌تواند به صورت همزمان عملیات رزمی و جنگ الکترونیک را اجرا کند.

بعلاوه، توانایی حمل بمب لیزری با وزن ۵۰۰ پوند (۲۲۷ کیلوگرم) و نشانه‌گذار لیزری پهپاد کمان 22 را به اولین پهپاد رزمی ایران با قابلیت حمل بمب‌های سنگین لیزری بدل می‌کند.


مأموریت پهپاد کمان ۲۲

سرتیپ نصیرزاده طراحی و تولید پهپاد کمان ۲۲ را پاسخی به نیازهای عملیاتی نهاجا برای اجرای مأموریت‌های رزمی عنوان کرده است. بر همین اساس است که یکی دیگر از ویژ‌گی‌های منحصر به فرد این پهپاد، توانایی حمل موشک‌های هوا به هوا برای اجرای مأموریت‌های رهگیری هوایی می باشد.

بنا به گفته‌های سرتیپ نصیرزاده کمان 22 علاوه بر توان رزمی خود از توانایی‌ اجرای مأموریت‌های شناسایی، تجسس، هدف‌یابی و جمع‌آوری اطلاعات نیز برخوردار است. بر همین اساس این پهپاد می‌تواند از فواصل بسیار دور اقدام به تهیه عکس از هدف مورد نظر نماید. برخی منابع حتی توانایی شنود را نیز برای این پهپاد ذکر کرده‌اند.


منابع:
1. خبرگزاری تسنیم
2. خبرگزاری همشهری
3. خبرگزاری کیهان
4. euronews
5. iranpress

1 پاسخ دادن
 1. مسعود
  مسعود می گوید:

  دولت‌های‌ما‌باید‌از‌تولید‌تسلیحات‌نظامی‌داخلی‌‌حمایت
  همه‌جانبه‌کنندکه‌در‌سایه‌تسلیحات‌‌پیشرفته‌است‌که‌آرامش‌وامنیت‌‌نظامی‌اقتصادی‌اجتماعی‌وفرهنگی‌ایجاد‌
  می‌شود‌مثل‌تمام‌کشورهای‌قدرتمند.که‌بالا‌ترین‌بودجه‌ها
  را‌صرف‌تولید‌تسلیحات‌نظامی‌می‌کنند.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *